Koulun asiat

asukki

Ehdotan, että näillä matkailusivuilla lopetettaisiin kaikki Fuengirolan suomalaisen koulun asioihin liittyvä kirjoittelu. Jos asiallista tarvetta kirjoitteluun ilmenee sitä varten olisi syytä perustaa sivut esim. "Asuminen ulkomailla" tms.
Kirjoitusten yhteydessä olisi myös mielenkiintosta tietää miten kirjoittaja liittyy koulun toimintaan? Omat lapset, työ koulussa, hallinnossa mukana, ym. Nykyiset kirjoitukset tuntuvat olevan vain huvin (?) vuoksi syljeskelyä ilman sen kummoistakaan asiaa.

11

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Märinöitsiijä

      Näitä märinöitä tänne tulee. Palsta on vapaa, ja mielipiteitä täytyy saada esittää.

    • aihe on vapaa

      Nykyiset kirjoitukset eivät ole "huvin vuoksi syljeskelyä ilman sen kummoistakaan asiaa". Keskustelupalstoilla on tapana kommentoida, jakaa tietoa ja kysellä. Myöskin spekulointi on aivan normaalia sosiaalista kanssakäymistä. Tokikaan kaikki kommentit eivät ole asiallisia, mutta sekin on normaalia ihan kaikilla netin keskustelupalstoilla. Koulu on ihan aiheesta tällä hetkellä ison joukon mielenkiinnon ja arvostelun kohde. Koulussa tapahtuneet ikävät asiat ovat mullistaneet liian monen perheen elämän ja on selvää, että asiasta halutaan keskustella. Ihmisten epätietoisuus koulun tapahtumista ja tulevaisuudesta lisää negatiivista kirjoittelua.

    • 321

      Miksi ihmeessä täällä ei saa puhua koulun asioista? Tämä on ensimmäinen paikka mistä sitä nyt lähtee etsimään juttuja koulusta (siis suomi24 sivuilta). Eikö sitä matkalla olla jos siellä ollaan 2-10kk? Koulusta kirjoitetaan kyllä ilkeästi, mutta ei kenenkään tarvitse sinun tahdon takia kirjottaa tarkasti miten kouluun liittyy. Koita olla häiriintymättä koulun jutuista. Ohitat kiltisti ne otsikot missä mainittu koulu. Ei luulisi olevan kovin vaikeaa.

      • asukki

        Kyllä kai tälläkin palstalla sentään jotain voi EHDOTTAAKIN!olla


      • Opahan vaan turhan mahtava otsikko,kun koko aurinkorannikko häipyy koulujuttuihin ja muuhuhn kapean kaistaleen asioiden esiintuomiseen ja ihmisten "solvaukseen".


    • Jos Fuengirola olisi oman otsikon alla niin,ainakin minä jättäisin tyystin kinastelut lukematta.Olen tätä myös jokusen kerran ehdottanut ,ilman tulosta.
      Alicante ja Barcelona ovat saaneet oman otsikon,niin tulisi olla myös Fuengirolalla.

      • Fiilis kadoksissa

        Ei mikään porukka ole niin riitaisaa ja kateellista, kun Aurinkorannikolla asuvat suomalaiset. Koulusta on saatu riidan aihetta koko sen yli 20-vuotisen olemassaolon ajan. Paikkakunnan lehdet nokittelee toisiaan milloin mistäkin aiheesta. Ei tarvita muuta, kuin että joku päätoimittaja sattuu potkaisemaan jonkun koiraa, niin siitä saadaan kirjoittamisen aihetta koko vuodeksi. Jos jossain soi musiikki, niin aina löytyy joku, joka tekee poliisille valituksen. Naapureita ilmiannetaan ja ollaan niin kateellisia, niin kateellisia. Tätä riidan kylvämisen luetteloa voisi jatkaa loputtomiin. tässä vai muutamia esimerkkejä.


    • vaihda asuinpaikkaa

      Ei pidä asua siellä Fuengirolassa kateellisten ja juoruavien suomalaisten kanssa. Aurinkorannikko on pitkä ja meillä on ainakin hyvä fiilis, kun ei ole yhtään suomalaista naapurissa. Ihan saa itseään syyttää jos valitsee asuinpaikkansa tyhmästi. Los Pacosiin varsinkaan en eksy vahingossakaan ja los Bolichesiinkaan ei ole asiaa kuin pari kertaa vuodessa. Kuolisin nauruun, kun kuulisin livenä näitä juttuja. Nämä Fuengirolassa asuvat ja vaikuttavat suomalaiset ovat ihan oma porukkansa. He eivät edes tunne meitä muita suomalaisia, jotka emme kuulu tähän riitelevään suomalaisyhteisöön.

      • parantava aurinko

        On kateellisuutta, on negatiivisuutta, on vaikka mitä.
        Miksi aurinko ei paranna ?


    • Jos vika on päässä

      Jos joku tekee johtopäätöksensä asioista keskustelupalstan perusteella, niin vikaa voi etsiä omastakin päästä ;D

      Suurin osa varmaan ymmärtää, että muutama hörhö ja kylähullu löytyy paikkakunnalta aina.

    • Samanlaista porukkaa Fugessa on kuin jossain suomalaisessa pikkukaupungissakin.Tämän kansan luonne nyt vaan on kateellinen ja toraileva.

      Ja mitä siihen kouluun tulee, pitää muistaa, että sitä pyörittävät helluntaiseurakunnan uskonveljet. En väitä, että se on välttämättä paha asia, kunhan on vain aika tiukka sisäpiiri, jonne ei muilla ole asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3323
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      362
      2975
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      18
      1992
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      81
      1854
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1778
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1543
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1492
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1413
    Aihe