Kuinka syrjäytyä?

Erilainen

Oon 21v mies ja haluaisin syrjäytyä, kuinka se onnistuu parhaiten? Kannattaa varmaa vuokrata yksiö ja katkaista kaikki kontaktit ulkomaailmaan, onko muuta? En enää halua tehdä työtä, koska vapaa-aikaa joutuu uhraamaan yli 8 tuntia päivässä ja kaiken lisäksi vielä heräämään aamulla. Mieluiten vain pelaisin lopun elämääni. Tärkeintä vaan että ruokaan riittää raha (mikä sossun tuilla on tarpeeksi).

4

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syrjäytynyt nuori

      Entistä elämää ei sitten saakkaan enää takaisin kun syrjäytymistä on kulunut vuosi taikka pari kun kaipaat jo sitä elämää missä on jotain sisältöäkin. Miksi et vaan jätä niitä ihmisiä jotka vie sun voimat ja oo niiden kaa joiden kanssa on mahdollisuus saada rakentava ystävyys-suhde. Et oo löytäny sitä sun juttua vaan oot aloittanut tekemään jotain mikä oli aluks ihan hyvä idea. Kannattaa hakemaan opiskelemaan tai mennä koulutukseen, mikä oikeasti kiinnostaa. Oot nyt tosi väsyny ja ärsyyntyny, ehkä jopa masentuntu, ku elämä pyörittää samaa vanhaa levyy vaan uudestaan ja uudestaan.

    • Jalaa1

      Kukaan järkevä ihminen ei kysy edes puolivakavissaan tuota. Mikäli pelit merkitsevät sinulle normaalia elämää enemmän, suosittelen että haet apua. Tuokin on yhden sortin riippuvuus.

      Ite käyn kans töissä, työmatka 45 km, ja kuljen sen autolla. Pahan ruuhkan sattuessa kohdalle kotimatka kestää helposti yli tunnin. Eteneminen on suunnilleen auton mitta, ja stop.
      Pitkästä työmatkasta huolimatta itselle jää aikaa monelle asialle. Pidän töissä aina omat ruuat mukana, ja teen ruokaa muutaman kerran viikossa.

      Töiden jälkeen tuun kotiin, ja mikäli sää on hyvä lähden monesti rullaluistelemaan. Viikonloppuisin tulee pelailtua, mutta silloinkin pelaamiseen tulee käytettyä enintään muutama tunti päivästä..

    • "Oon 21v mies ja haluaisin syrjäytyä, kuinka se onnistuu parhaiten?"

      Helppoa... Mutta jo tuon kysymällä vaikuttaa siltä että pilkkaat kaikkia jo tuossa kierteessä olevia...

    • ILMISELVÄ

      TROLLI KYLLÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1965
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      114
      1046
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      757
    5. 52
      704
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      643
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      608
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      557
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe