Miksi yleensä rakennetaan pikkuruisia tsasounia?

Onhan vaatimattomuus hyve..mut jos sellaseen urakkaan alkaa niin tekisi kunnollisen. Tuntuu olevan joitain leikkikoppeja joissa tsasounien kauneus ei pääse edukseen. Kai sitä kaunista saa rakentaa? Entä saako Luterilainen rakentaa tsasounan?

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maapähkinä

      Tuskin sitä paikkakunnan rakennuslautakunta kysyy, mitä tunnustuskuntaa rakennusluvan hakija edustaa. Toinen asia on sitten se, suostuuko piispa vihkimään ko. tsasounan. Ongelmalliseksi tilanne tulee sitä kautta näissä yksityistsasounissa, että mitä niille tapahtuu sen jälkeen kun tämä rakentaja siirtyy tuonilmaisiin. Monesti heidän omaisensa eivät tunne mitään myötätuntoa ko. rakennusta kohtaan ja siitä saattaa tulla vaikka puuliiteri tai puutarhavälinevarasto, ja se ei ole mitenkään tarkoituksen mukaista, mikä ko. tila on vihitty asianmukaisesti rukoushuoneeksi.

      Jos sitä ylimääräistä rahaa on niin paljon, että voisi rakentaa oman tsasounan, niin silloin olisi suositeltavampaa harkita siirtymistä jumalanpalveluksissa muisteltavien kirkonrakentajien listaan. Suomessakin on niin paljon toisen maailman sodan jälkeen rakennettuja kirkkoja ja tsasounia, jotka kaipaavat nyt peruskorjausta, että lajoitus siihen suuntaan olisi paljon tarpeellisempaa.

      • Täytyypä myöntää että itse haluaisin suunnitella ja rakentaa edullisesti tsasounan tai sitten kappelin. Mielenkiintoa löytyy ortodoksisuutta kohtaan kyllä ja sen vuoksi tsasouna ja ikonit..myös itse tehtynä. Omaisia ei ole joille perintöä jättäisin. Eikä paljon rahaa mutta siitä huolimatta kun tässä jossain vaiheessa maalle muutan, toivon saavani luvan rakentaa tsasounan tai sitten kappelin.


      • syyttelemättä paras

        Mutta eihän edes ortodoksisuus määrittele rakennuksia pyhiksi.

        Siten ei kai liene vaaraa siitä missä käytössä rakennus joskus sitten on ellei siellä ole paikalleen muurattua alttaripöytää.

        Ja onhan tuolla venäjälläkin vaikka mitä ollut kirkoissa.Myöskin suomessa on ortodoksisia rukoushuoneita vaikka minkälaisissa tiloissa.


    • yötönyö

      Yleensä pieni tsasouna ei tarvitse rakennuslupaa.

    • Toivon mukaan luteri

      Vastaan vain viimeiseen lauseeseen, joka vaikuttaa aika erikoiselta. Toivon mukaan luterilaisuus ei ole teille enää mikään vakaumus, jos olette tsasounaa rakentamassa. Onhan tässä maassa kuultu kaikenlaisista tapauksista, joku on väittänyt olevansa luterilainen ortodoksi ja vaikka mitä sekavaa. Tarkoitan ettei tällaiseen asiaan pidä ryhtyä pelkästään pinnallisen innostuksen takia. Tuskinpa teidän luterilaisessa seurakunnassakaan katsotaan suopeasti näin suuresta poikkeamasta Lutherin opin seuraamisessa.

      • Luterilaiseksi on kastettu. Kirkossa en ole käynyt aikoihin. Kirkosta en ole eronnut. Kiinnostusta on ortodoksisuuteen, rakentamiseen ja ikoneihin. Ei ihan pinnallista.


    • yötönyö

      "Luterilaiseksi on kastettu. Kirkossa en ole käynyt aikoihin. Kirkosta en ole eronnut. Kiinnostusta on ortodoksisuuteen, rakentamiseen ja ikoneihin".

      Hyvä, siitä se lähtee. Oikean tien päässä olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5027
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe