Kuulostaa kovin epäuskottavalta kun kirjailijat kirjoittavat että "hän tunsi kuin maa olisi vajonnut hänen jalkojensa alta tai että "hänen suustaan purkautui ilmoille tuskan valtaisa parahdus", tai että "hän katseli vaitonaisena lääninherraa muutaman minuutin paatuneena tuskasta".
Eihän tuolla tavalla kukaan siis OIKEASTI toimi!
Miksi kirjailijat paisuttelevat ja liioittelevat?
10
239
Vastaukset
- tuskan parahdus
Kyllä nuo tunteet voi oikeasti tuntea. Esim. huimaus voi yllättää syystä tai toisesta ja silloin tuntuu kuin maa vajoaisi jalkojen alta. Kuka sellaista suoraviivaista eleetöntä lyhyttä tekstiä haluaa lukea?
Maalaileminen ja kuvaileminen tuo tekstin eläväksi ja mielenkiintoiseksi. Jos haluat lukea yksinkertaista kieltä lue vaikka kokouspöytäkirjoja! - Kirj.
Tuollaisten ilmaisujen käyttö on ammattitaidottomuutta.
- tuskainen parahdus
Tuollaisia ilmaisuja sisältävää kirjaa ei olisi edes julkaistu.
- Veritas
tuskainen parahdus kirjoitti:
Tuollaisia ilmaisuja sisältävää kirjaa ei olisi edes julkaistu.
Kyllä tuollaisia kirjoja julkaistaan, ja vielä kosolti.
Lisää esimerkkejä paisutteluista, jotka siis kustannettua aineistoa:
Kreivitär parahti tuskasta kasvonsa hirvittävästi vääristyneenä: "Taas kukkakaalia ja kuivattua velliä"!
Eihän kukaan OIKEA IHMINEN sentään noin teatraalinen ole, hemmetti soikoon... - tuskainen parahdus
Veritas kirjoitti:
Kyllä tuollaisia kirjoja julkaistaan, ja vielä kosolti.
Lisää esimerkkejä paisutteluista, jotka siis kustannettua aineistoa:
Kreivitär parahti tuskasta kasvonsa hirvittävästi vääristyneenä: "Taas kukkakaalia ja kuivattua velliä"!
Eihän kukaan OIKEA IHMINEN sentään noin teatraalinen ole, hemmetti soikoon...Mistä julkaistuista kirjoista nuo esimerkikit ovat? Noin kliseistä ilmaisua en ole itse lukenut. Tosin en juuri lue viihde- ja fantasiakirjallisuutta.
Noissa esimerkeissä ei häiritse teatraalisuus, vaan kulunut, kliseinen ilmaisu. Teatraalisuus ja epäuskottavuus voi tuottaa mielenkiintoistakin tekstiä vaikkapa fantasiakirjallisuudessa. Tarkoitus ei olekaan kuvata realistisesti ihmistä.
- Lukijatar
Yksi jossa hirmu kovasti liioitellaan naisen ja miehen välistä rakkautta ja paisuttelevasti kuvataan uskovaisten avioliiton onnellisuutta ja sitten kerrotaan miten se muuttui painajaiseksi kun tuli pari lasta, tämä kirja on "ylistetty" Pauliina Rauhalan kirja "Taivaslaulu". En ihan ymmärrä kirjan saamaa mainetta. Kieli on monimutkaista ja teennäistä.
- Huispaus
Tuo Rauhalan kirja on minusta päinvastoin erittäin upea juuri kielensä ansiosta. Romaani sai useita palkintoja ja siitä tuli myös myyntimenestys. Nyt siitä on sovitettu teatteriesitys ensi syksyksi.
http://freepathways.wordpress.com/2015/02/24/taivaslaulusta-teatteritapaus/
En itse pitänyt kirjan kaikista piirteistä mutta se on tosi hyvä kuvauksessaan lestadioalisten elämäntavasta. En ollut siitä ennestään lainkana tietoinen että miten oma erikoinen ajattelumaailma heillä on. Suosittelen lämpimästi jokaiselle joka on kiinnostunut uskonnon vaikutuksesta elämään.
- Tietorauta
Minä en lue mitään romaaneita vaan vain tieto kirjoja. Romaanien keksityt jutut on minusta kaikki teeskentelyä ja surkeita.
- tietokirjoja
tieto kirjoja
- Intolukija
Romaani kertoo siitä mitä "voisi olla totta" vaikak ei ehkä ole...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145