TV -syntiä porukat käy pornosivuilla netissä sieltä saa helposti huonoja vaikutteita tää internetti on saanu SEN aikaan SANOKAA MITÄ SANOTTE nim. kokemusta on LESTA VANHEMMAT kattokaa ettei nuoriso K Ä Y pornosivuilla oikeesti vaikka sanotte eihän meidän lapset mutta internetissä paljon HYVÄÄ mutta jos antaa vallan mikään ei pidättele SEKSISTÄ ON TEHTY JOTENKI TABU!!!! SIITÄ PITÄIS PUHUA ETTEI TULIS TÄMMÖSTÄ HÄSSÄKKÄÄ TÄMÄ MUN MIELIPIDE OON AIKA PALJON SEURANNU LESTOILLA MONELLA HOMMA LÄHTENY LAPASESTA VANHEMMAT EI KAIKKI JAKSA LASTEN kANSSA VOI OLLA YKS SYY.....MIETTIKÄÄ KAIKKI PAHA NAPIN PAINALLUKSEN PÄÄSSÄ JA KUN SEKSISTÄ TEHTY KIELLETTY HEDELMÄ TULEE LISÄÄ ONGELMIA JOS ASIALLE EI TEHÄ MITÄÄN TAKAAN SEN KUN POJAT KASVAA ISOIKSI..EN KETÄÄN SYYLLISTÄ....PS. JOTAIN TARTTIS TEHÄ ????
MISTÄ JOHTUU ONGELMAT SEKSUAALISUUDESSA LESTAADIALAISUUDESSA!???
5
127
Vastaukset
Voidaan Paavalia lainaten sanoa: Siinä asiassa on ollut kiivautta, mutta ei taidon jälkeen. Jos seksistä puhutaan saa,tanan keksintönä eikä osta avata oikeaa näkökulmaa, niin silloin syntyy ne valtavat vaikeudet, jotka olemme varmaan lähes jokainen läpikäyneet.
Seksuaalisuus on Jumalan luoma ominaisuus ihmisessä. Hän tarkoitti sen asian sinetiksi miehen ja naisen välille, joka lisääntymisen lisäksi on myös parisuhdetta hoitava elementti. Alkuperäinen ajatus mielestäni on ollut se, ettei sellaisen siunatun parisuhteen ulkopuolella olisi mitään siihen viittaavaa toimintaa. Kun nyt seksi on irroitettu maailamssa omaksi saarekkeekseen, niin sielunvihollinen on antanut laajan skaalan tietoa miten se alue kasvaa ja saa rehottaa välittämättä ollenkaan Luojan luomistyöstä.
Lestadiolaisuudessa on menty osittain sielunvihollisen ansaan siinä, että se on noussut keskeiseksi saarnanaiheeksi ja syyllistetään ihmisiä sillä, että heillä on Jumalan antama vietti. Eikä koskaan sanota, että Pyhä Henki pystyy hallitsemaan sitä viettiä, koska Jumala hallitsee kaikkea luomaansa.- tuli se on ei Henki
vihne kirjoitti 28.9.2014 klo 09:45 Lestadiolaisista mm. seuraavaa:
"Eikä koskaan sanota, että Pyhä Henki pystyy hallitsemaan sitä viettiä, koska Jumala hallitsee kaikkea luomaansa."
________
Mistä tällainen käsitys on tullut?
Henki toimii aina Jumalan sanan välityksellä.
Vietti toimii jokaisella henkilöllä omanlaisellaan intensiteetillä.
Helvetin tuli (ei mikään Henki eikä Sana) on se voima jota lestadiolaisuudessa käytetään joukkojen pitämiseksi kasassa, ja syntyvyyden pitämiseksi mahdollisimman korkeana. Helvetin uhka on kova ase sellaista vastaan joka sen uhkan täydestä uskoo, eikä tunne (siis usko) Kristusta joka on hänen syntinsä jo sovittanut Jumalan kanssa.
- outo avaus
Käyt siis pornosivuilla.
Ethän sinä lestadiilaisten netin käytöstä mitään tiedä. Jotkut toden näköisesti käyvät
joskus, kuten sinäkin. Jos se ei ole sinulle väärin miksi tuomitse lestadilaisia samoista teoista?- On outo avaus
Pornosivuilla käyminen ei ole kristtillisyyden vika, vaan se on sielunvihollisen työ.Ja varmasti sellainen asia, että jokainen kristitty pitää sen syntinä.On eri asia joutua syntiin ja vikaan, kuin että alkaa hyväksymään synnin ja elämään niissä.Näin on siis minkä tahansa synnin kanssa.Ja Jumala vihaa erityisesti huoruuden syntiä, josta tässäkin on kysymys.
- Turha sekoitta Jumal
Vietti ohjaa hiirtä niinkuin e-lestaakin, v-lestakin on halullinen. Ongelmat on pienenmmät kun seksielämä on vakiintunut. Sen herkunpaa mitä kielletympää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3423994Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52332- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102999Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86801