Kertokaapa mistä sana Suomi tulee?
Haaste
14
281
Vastaukset
- soon fakta
-- suomi on saamelaisperäinen sana ,se tulee sanasta " suopmat" = isompia, kookaampia eli niinku pohjalainen sanoo komiaat
- naapurikansa
Some (Soome) on vanhaa viroa ja tarkoittaa naapuria.
- firdawsi
Erään korrektin kielitieteellisen selityksen mukaan sana tulee edestakaisin lainautumalla balttilaisista kielistä. Se on samaa kantaa kuin Häme ja Sabme eli Saame.
Venäjässä on sana semlja, maa. Nykylatviassa zeme, maa. Jo ennen latvian kehittymistä nykykieleksi, sana on lainautunut balttilaisista kielistä edestakaisin ja tullut nukyiseen muotoon. Selitys on ääntämisen kehityksen mukaisesti validi.
Nykylatviassa sana on Somija, nykykyliettuassa Suomija, myöhempi takaisinlaina.- Suisto
Mukavia teorioita. On ilo, että sanojen alkuperästä harrastuneita ihmisiä on. Oma teoriani juontaa Lönnrotin sanakirjasta, juuri tuosta Sariola-sanasta. Siis sarjasta ja summasta (latinapohjainen). Ja edelleen suistoa tarkoittavasta sanasta (kuten Somme-joen delta viikinkisanastossa Ranskassa). Tuossa itänaapurin puolella on Kalevalan Sariola ja Summanhan kaikki tuntevat muuten. Summa summarum somme. Terveisiä Sariolan salmen suusta...
- Alex4
Nykytiedon mukaan Firdawsin kertoma on lähinnä totuutta. Balttilaina: zeme eli maa. Lainattu edestakaisin ja siitä tulevat myös Häme ja Saame. Jo vuosia vanha selitys, jolla vahvin kannatus tutkijoiden keskuudessa.
- DosenttiHorso
Suomi tulee parista sanasta. Venäläiset ja ruotsalaiset ovat ikänsä taistelleen Suomesta. Suomi vähän kuin luomi. Ruotsalaiset ja venäläiset tahtoivat tämän kauneusluomen itselleen kaunistamaan muuten niin rumia venäläisiä ja ruotsalaisia. Mistä sana Suomi tulee? Suomi oli kuitenkin yhtä suota venäläisille ja ruotsalaisille. Suomen maalla heistä ei pidetty ja silloiset "suomalaiset" tekivät heidän asioinnista niin vaikeaa että liikkuminen Suomen maaperällä oli verrastettavissa liikkumiseen suolla. (Suollahan on vaikea liikkua). Siitä siis Suomi tulee. Suomi on kauneusluomen ja suon sekoitus. Joka kuvaa hyvin Suomea, jotain kaunista, mutta kuitenkin niin vaikea maa, että saataa olla kuitenkin vain rumistus.
- Haasteeton
Ha[ai]sta ihan vaan ittes.
Tuota aihetta on jauhettu ihan tarpeeksi, ja jokaisella ja hänen veljellään on oma hieno "teoriansa" siitä.
Jos olisit lukenut asiasta yleistajuisen esityksen etymologisesta sanakirjasta ja sinulla olisi jotain uutta esitettävää siitä (muuta kuin taas yksi lapsellinen sepitelmä), olisit varmaan kirjoittanut siitä etkä haastelisi mitään. Halusit siis vain provosoida paskanjauhantaan. Hiukan onnistuit, mutta siitä ei kannata ylpeillä. Suoli24:ssä trollaaminen on paljon helpompaa kuin karkin ottaminen lapselta.- rauhallisesti
"Haasteeton", onpa aggressiivista. Hellää vähän puristavaa pipoa. Kyllä näille palstoille voi tulla tulevaisuudessakin esittämään omia tai kansanetymologioita.
Jos vain tutkimukseen perustuvia kirjoja olisi lupa käyttää, eipä paljon keskustelua olisi MISTÄÄN asiasta. Eihän silloin voisi olla koko tätä palstaakaan. - Sariola
Asiaa puhuit "rauhallisesti". Ymmärtääkseni kysymys on keskustelusta. No, se pitää välillä sisällään myös aggressioita. Etymologinen sanakirja on (haasteettomalle tämä), luvalla sanoen, ihan oman aikakautensa trollia. Ei nyt sentään ihan kokonaan... Mielelläänhän tietysti kielelliset juuremme olisivat Kreikasta tai Egyptistä, kuin Volgan mutkasta. Nimimerkin "rauhallisesti" rohkaisemana aion jatkaa tällaista harrastusta.
P.S. Mistä tulee "paska"? - batsiba
Sariola kirjoitti:
Asiaa puhuit "rauhallisesti". Ymmärtääkseni kysymys on keskustelusta. No, se pitää välillä sisällään myös aggressioita. Etymologinen sanakirja on (haasteettomalle tämä), luvalla sanoen, ihan oman aikakautensa trollia. Ei nyt sentään ihan kokonaan... Mielelläänhän tietysti kielelliset juuremme olisivat Kreikasta tai Egyptistä, kuin Volgan mutkasta. Nimimerkin "rauhallisesti" rohkaisemana aion jatkaa tällaista harrastusta.
P.S. Mistä tulee "paska"?Jaa, "paska " se on kyllä itäistä lainaa ,vaikuttaa venättältä.
- asiaan-
batsiba kirjoitti:
Jaa, "paska " se on kyllä itäistä lainaa ,vaikuttaa venättältä.
Ei ole venäläinen, vaan "paska" kuuluu suomalais-ugrilaisiin, omaperäisiin ja ikimuistoisiin sanoihin. Alkumuodoksi on päätelty *puc´ka tai *pácka. Esiintuu kirjakielessä Agricolasta lahtien. Kaisa Häkkinen, Nykysuomen etymologinen sanakirja.
- Kalle-Kustta_Korkki
Wikipediasta löytyy hakusanan "Suomi" alta joitain selityksiä, tai pikemmin selitysyrityksiä.
- Isänmaa1
Suomi tulee ruotsinkielestä ja viittaa alueeseen, joka erottaa Ruotsin Venäjästä. "Bommen" eli puomi.
- länsituuli_uhkaa
Kyllä ryssät tietää mistä Suomi uhka tulee. Suomi uhka tulee lännestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665151Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1293757Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua483194Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652257Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4501964Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.771648- 631365
- 641306
- 2611107
- 471082