Kamala olo

............

En osaa selittää tätä hyvin, mut yritän. Mulla on ailahtelevat tunteet ja käyttäytymismallit jossain määrin. Ja nyt on vallalla koko ajan tunne siitä, että elämän kärsimyksistä on saatu iha tarpeeks jo ja koska on oltava muitten vuoks elos, "mun pitää saada enemmän ja useammin apua", tai ei oo reiluu kenenkään vaatii mua kitumaan täällä.

Käyn terapiassa, mutta muun ajan oon pohjattoman yksin mun tunteitten kanssa. Terapiassa saan hyviä tietopaketteja ja ohjeita mun traumanjälkeisiin tunteitten heilahtelevuuksiin liittyen, mut ne ohjeet ei täs asias auta. Tekee mieli suorastaan kiljua apua, kun olo on niin usein sellanen, et mä en jaksa yrittää enää yhtään tulla tunteitteni kanssa toimeen. Ja itsemurhaakaan ei sais tehä silti.

Mua ärsyttää, miksi juuri mulle on langennu nää psyykkiset ongelmat, joista kärsin todella. Ja sit harmittaa, ettei ollu aiemmin tietoa avun hakemisesta ja oon joutunu niin kovin kauan sinnittelee. Terapeuttini sanoi, et yläasteella jos oisin saanu apuu ja mun tilanne ois kokonaisuudessaan kuultu, mut ois ehkä lähetetty sairaalaan, sillä olin jo suunnitellu itsemurhan valmiiksi. Voi että ku ilman mitään häpeää ja syyllisyyttä pääsis tilanteeseen, et joku ois koko ajan tolleen vuorokauden ympäri valmiina auttamaan.

Nykyään itsemurhan toteuttaminen tuntuu vaan vielä kamalammalta ja syyllisemmältä, koska terapeutti koittaa auttaa ja mun mieliala ei oo koko ajan ihan huono, mitä se oli ennen hoitoon pääsyä. Silti olo on tuskallinen.

1

82

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Toivottamalta tuntuvissa tilanteissa voi keskustelu ulkopuolisen kanssa auttaa joko löytämään uusia näkökulmia tai kestämään sietämättömältäkin tuntuvan olon kanssa.

      Tässä sinulle linkki Suomen Mielenterveysseuran palveluihin.
      http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus

      Esimerkiksi Valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää tälläkin hetkellä numerossa, 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-07, viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15-07. Puhelut maksavat vain operaattorin veloittaman puhelumaksun.

      Jos haluat mieluummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahden kesken tukihenkilön kanssa. Net-Tuki Live päivystää joka arkipäivä klo 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Ystävällisin terveisin,
      SOS-kriisikeskus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      101
      1266
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      759
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      657
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      506
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      181
      489
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe