Miksi joulupukilla on aina punaiset vaatteet, pohtii moni lapsi tai lapsenmielinen näin joulun aikaan.
Syy löytyy amerikkalaistaiteilijasta – jonka sukujuuret ulottuvat Ahvenanmaalle ja Föglön saaristokuntaan.
Haddon Sundblom (1899–1976) oli Michiganissa syntynyt taiteilija, joka työskenteli 1930-luvulla virvoitusjuomayhtiö Coca-Colalle.
Vuonna 1931 Sundblom sai tehtäväkseen suunnitella Coca-Colan mainoskampanjaan joulupukkihahmon, sillä Coca-Colasta haluttiin luoda mielikuvan juomana, joka soveltuu nautittavaksi myös talvella.
Toisaalta pukin avulla haluttiin tavoittaa myös lapset ja samalla koko maailma.
Joulupukilla oli ollut historian aikana monenlaista, lähinnä tummanpuhuvaa ja jopa pelottavaa vaatetusta.
1800-luvun lopulla joulupukin vaatteisiin alkoi ilmestyä Yhdysvalloissa kuitenkin myös punaista väritystä.
Lopullisen niitin joulupukin punakkuuteen antoi Sundblom. Hän maalasi pukille punaisen nutun, punaiset housut, punaisen hiippalakin ja vielä ruusunpunaiset posketkin.
Sundblomin taiteilemasta pukista tuli lempeä hahmo, joka lukitsi kutakuinkin lopullisesti käsitykset joulupukin ulkoisesta habituksesta.
Haddon Sundblom oli syntynyt Michiganissa, mutta hänen perheensä oli ruotsinkielinen. Hänen isänsä oli syntynyt Ahvenanmaan Föglössä. Äiti taas oli ruotsalainen.
Sundblomin joulupukin esikuvana oli Thomas Nastin niihin aikoihin tunnettu maalaus. Alun perin se oli julkaistu Harper's Weeklyssä vuonna 1862. Kyseisen pukin muotokuva oli kehittynyt New Yorkissa tunnetusta pukkikuvasta, joka taas oli saanut vaikutteensa Euroopan eri pukkifiguureista.
Coca-Colan mukaan Sundblom sai pukkimaalauksistaan tuhat dollaria kappaleelta, mikä oli 1930-luvulla tuntuva summa: 700 dollarilla sai jo auton.
Alkuperäistä öljymaalausta pukista ei enää ole. Lama-ajan vuoksi kankaat maksoivat niin paljon, että kolme vuotta myöhemmin Sundblomin oli pakko maalata uusi pukkikuva alkuperäisen päälle.
Vuosien varrella Sundblom loi Coca-Colalle useita erilaisia pukkikuvia. Vuonna 1949 maalauksiin ilmestyi myös uusi hahmo, Sprite-poika.
Viimeisen joulupukkikuvan Sundblom maalasi Coca-Colalle vuonna 1964. Coca-Cola käyttää kuitenkin yhä Sundblomin näkemystä punanuttuisesta joulupukista joulunajan mainonnassaan.
Myöhemmin Sundblom alkoi piirtää myös hieman toisenlaisia hahmoja, nimittäin pin-up-tyttöjä. Hänen viimeisenä tehtävänään vuonna 1972 oli piirtää Playboyn joulunumeron kansi.
Miksi Joulupukilla on punainen nuttu?
Ihan kivaa infoa
0
226
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17110596Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510099Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1077052Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2275538- 1775214
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784386- 872942
- 1702846
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1172821Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662661