Ajattelin lähteä kylvötöihin.

Saapas.ko.ukko

Mökille.
Istuttamaan vanhoja piha-kylvö-ulko-sade-saappaita.
Niitä on jäänyt ullakolle, aittaan, vajaan ja eteisessäkin taitaa olla pari paria.
Kun muokkaan kasvimaata ja nurmikkoa, niin kummin päin tuollaiset saappaat voi istuttaa?
Olisihan se salaperäistä kun maasta pilkistäisi vain saappaiden pohjat. Että onko sinne sukellettu.
Pystyyn istutettuna voisi ajatella myöhempää hyötykäyttöä. Esimerkiksi kasvattaa saapasperunaa. Tyhjinä saappaat täyttyisi vedellä ja lumella.
Kyllähän ne kävisi kukkamaljakoista toki. Yhden peltosaappaan voisi jättää kyökin pöydälle. Modermi maljakko.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k-kk

      Mä koittaisin heinäseipäitä jos hevosihmisiä oot.

    • ö-Öö

      Ei taida olla kenelläkään tutkimustuloksia.

      Itse kaivellut, -60 luvulla maahan kaivetut apulantasäkit eivät ole tähänkään päivään mennessä itäneet. naapuri odotellut pari vuosikymmentä, milloin maahan kaivetut kuplafolkkarit alkaisivat tuottamaan satoa....

      Että kun laitat kumpparit peltoon, dokumentoi, piirrä kartat gps-koordinaatteineen, valokuvaa kaikki jne. Sadon saaminen voi kestää useamman sukupolven ja hyvä, että tulevaisuudessa tutkijoilla saatavissa asiapapereita ja muuta dokumenttia ihmeen tapahtumisen historiasta.

      =DW=

      • Saapas.ko.ukko

        Siinä olisikin ideaa, kätkeä saappaisiin tämän päiväisiä tapahtumia, esimerkiksi suomi24 keskusteluja sekä printattuina että muistitikulla, näin vee 2015 suomessa. GPS karttoja ei kandee tehdä, ne voivat joutua vääriin käsiin, esimerkiksi Kiertävät Suomen Tyhjentäjät ry (romanian ja bulgarian rosmo porukat) jotka käyvät kaivamassa saappaat parempaan talteen.
        Mutta pitkälle ajateltuna, on lievä mahdollisuus, että suomeenkin tulee uusi pula-aika ja silloin kaikki on kortilla jos silläkään. Stockmannikin myy vain käytettyjä kenkiä.


    • siilimuori

      Hieno idea istuttaa saappaaseen kukkia. Tee niistä saappaista sellainen pengerrys, istutat niihin kesäkukkia. Samoin voit hydyntää vanhat autonrenkaat. Ah niin kesäinen ajatus.

      • 1eero

        Meillä o vanha soutuvene tullu uusio käyttöön siskon toimesta, hyvin on kurpitsa ja kurkku kasvaneet muunlainen hyötykasvien kasvatus on loppunu aekoja sitten paitsi kukkien kanssa takapuol pystyssä tuhertaa en tiiä tulleeko tänä kesä. Jalkasieni kasvaa kuulemma saappaassa hyvin, varsin hikisessä.


      • siilumuori
        1eero kirjoitti:

        Meillä o vanha soutuvene tullu uusio käyttöön siskon toimesta, hyvin on kurpitsa ja kurkku kasvaneet muunlainen hyötykasvien kasvatus on loppunu aekoja sitten paitsi kukkien kanssa takapuol pystyssä tuhertaa en tiiä tulleeko tänä kesä. Jalkasieni kasvaa kuulemma saappaassa hyvin, varsin hikisessä.

        Oi että. Minäkin sitten isona raahaan pihalle vanhan soutuveneen kukille. Jalkasienen kasvatuksesta en niinkään innostunut, saapikihan siihen edes mittää tukiaisia?

        vaikyttaako muuten peruspäivärahaan puolison tulot, onko tietoa?

        Ihana aurinkoinen päivä tulossa.


      • 1eero
        siilumuori kirjoitti:

        Oi että. Minäkin sitten isona raahaan pihalle vanhan soutuveneen kukille. Jalkasienen kasvatuksesta en niinkään innostunut, saapikihan siihen edes mittää tukiaisia?

        vaikyttaako muuten peruspäivärahaan puolison tulot, onko tietoa?

        Ihana aurinkoinen päivä tulossa.

        Peruspäivärahaan, ei tietääkseni.
        Joo ei o pakkasta, lähenkin kohtapuolin rantapolulle ihmettelemään.


      • siilimuori
        1eero kirjoitti:

        Peruspäivärahaan, ei tietääkseni.
        Joo ei o pakkasta, lähenkin kohtapuolin rantapolulle ihmettelemään.

        Ehottomasti kannattaa käyttää tämä päivä ulkoiluunki, siitä nauttii keho ja mieli. Minullakin tässä menossa skandinaavinen tunnin kävely lenkki. Sitten pikkupoikien synttärit. Oikein ihanaista päivää.


    • Jos satut olemaan isojalkainen ja nurkissa pyörii isoja kontioita niin niistä
      sais kivoja pihalaattoja, sen kun vain upottaisi maahan, niin saisi askeleita pitkin kävellä, voisi vielä mitoittaa omilla mitoilla, ei tulisi turhia askeleitakaan.
      Aika kivaa aitaakin saisi kun saappaat vain rajalle riviin ja sitten tunget ne täyteen pitkiä suoria pajuja, olisi siinä meillä ohikulkijoilla ihmettelemistä, eikä haittais vaikka koirat kuseskelisivat pitkin aitoja.Kun niihin vielä kevätsade sataa niin juurtuvat ja jo kohta vihertää sun aitas.Jos satut olemaan isojalkainen ja nurkissas pyörii isoja kontioita niin niistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      199
      8050
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      102
      3804
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3684
    4. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      4
      3078
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2981
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      150
      2599
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2496
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      144
      2124
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      70
      1592
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      65
      1439
    Aihe