Osallistuin äsken palstallakin käyvillä näkyvään Postin Onnen arpajaisiin ja saan pakettipostilokeroon joskus aikanaan Haltin kevyen cityrepun. Väriä en näköjään päässyt valitsemaan.
Ässäarpoja olen joskus ostanut, mutten ole kai koskaan voittanut uutta arpaa suurempia summia. Lotossa sain aikoinaan aina välillä 25 markkaa tai joitain pikkusummia. Kerran voitin tosi tarpeeseen kymppitonnin. Euroaikaan en ole voittanut mitään.
Nyt mietin, että pitäisi laittaa yksi kymmenen kierroksen lottoruudukko, jos vaikka onni polkaisisi.
Jokeri Pokeri on ainoa automaattipelien, jota silloin tällöin kokeilen. En laita koskaan kahta euroa enempää koneeseen ja pelaan 40 sentin panoskierroksia. Joskus tulee muutamia euroja, yleensä kone vie voittokin, vaikka lopetan voittojen jälkeen aina toisen tuloksettoman kierroksen jälkeen.
Millaisia kokemuksia teillä on?
Harrastatteko rahapelejä, lottoa tai arpajaisia?
10
145
Vastaukset
Aina olen jossain pelissä mukana, vuosikymmeniä on sama rivi lotossa ollut vetämässä, tosin kovin ovat pieniä nuo voitot olleet, usein miten on mennyt kannatuksen puolelle ja vain kansanterveydelle ne rahat.
Arpajaisiin osallistun aina jos joku tyrkyttää, hengessä olen mukana, koska ne on usein pienille yhdistyksille tärkeitä ruohonjuuritason rahankeruuta. Patalapuissa olen pysynyt ja joskus jopa villasukissakin. Arpajaisiin, joissa on palkintona leivonnaisia, kakkuja, osallistun mielelläni, nami, nami...- EnOleAddikti
Joka päivä. Se on huomioitu talouskulutuksessani. Saan siitä iloa. Autan auttamaan. Joskus päsähtää voittojakin. Voitto se on pienempikin voitto. Nimeni ei ole Voitto. Mutta haluan kulkea voiton tietä varmaa.
- nurinoikein
Juu, lotossa taas 7 väärin!
- normikoko
Pari kertaa vuodessa lottoan, siinä kaikki. Samat naamat tuolla pelikoneiden ääressä näyttää päivittäin viipyvän. Paha tauti tuo peliriippuvuus, varmasti vaikea päästä eroon.
- OnnettomiaOvat
Huomattavasti paremmat mahdollisuudet on voittaa veikkaamalla kuin tyhjentyä pelikoneiden äärellä. Jestas, jahdata muutaman euron voittoa, saako niistä 30 . 40 euroa parhaimmillaan jos kohdalle osuu pääpotti yksi mahdollisuus miljoonasta.
- pzqm
-joka viikko lottoa ja viking-lottoa, mukana ollaan sopivalla summalla, kun muistaa et, ei odota liikoja..vakioitakin välillä pistän, pari vakion täysosumaa tullut aikoinaan, ja arpojakin ostan..vuonna -97 sain ässäarvasta täyden potin, eli 100.000 markaa...R-kioskilta ostin, aika hurja olo huomata voitto...menin veikkaustoimistoon ja takahuoneeseen kakkukahville ym. ja kirjoittivat todistuksen verottajaa varten voitosta, jos tulee kyselyjä....ei tullut.
- kaxkax-
Harrastan..ja kannattaapas....
- monivedolla
Kannattaa, kun osaa.
- pitkänenät
..ja hävitessäkin jää eurot Suomeen, kun käyttää kotimaista välittäjää....
- 6plus9
"rahapelit ei kannata"....no älä pelaa sit, höh...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411493
- 1221266
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261053Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313881- 99833
- 38732
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.59672Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644