Matkakulut vähennyksiin työvoimakoulutuksesta?

Ensikerta

Hei!

Minulla on hieman monimutkaisempi tilanne. Olen ollut viime vuoden lokakuusta työvoimakoulutuksessa. Olen asustanut toisella paikkakunnalla (ystävän luona) työvoimakoulutukseni ajan, ja sieltä oli vielä matkaa varsinaiseen työvoimakoulutuskaupunkiin 120km, mutta olen ollut kuitenkin virallisesti kirjoilla kotipaikkakunnallani, joka ei siis ole kumpikaan edellämainituista.

Koulutuspäiviä oli vuonna 2014 yhteensä laskemani mukaan 48 päivää, kulukorvaus oli 18€/päivä. Eli yhteensä 48x48=864€. Kilometriltä matkakorvaus on verohallinnon sivujen mukaan 0,25€/km. Eli matkakorvauksia tulisi laskemani mukaan 48x0,25x120=1440€. (Kilometrikorvauksen määrä olisi siis käsitykseni ja noiden lukujen mukaan puolet kulukorvauksista 864/2= 432€, joka vähennetään kilometrikorvausten 1440€:sta = 1008€?)

Miten kuvauksen mukainen järjestely merkitään veroilmoitukseen? Mihin kohtaan veroilmoitusta tiedot merkitään (asunnon ja työpaikan väliset matkat, toissijaisen työpaikan matkat, jne.)? Täytyykö/voiko ilmoituksen tehdä netissä? Saako tuollaisia korvauksia edes vähennyksiin? Pitääkö minun laskea kilometrikorvaukset kotipaikkakuntani mukaan? Silloin kilometrikorvaukset nousisivat 4020€ suuruisiksi ja kulukorvauksen loppusummaksi tulisi 3588€. Jokaisen viikonlopun jälkeen kuljin myös kotipaikkakunnaltani työvoimakoulutuksessa, otetaanko nämä päivät huomioon jotenkin/ollenkaan? Miten minun pitää todistaa kulkemiseni työvoimakoulutuksessa verohallinnolle?

Terveisin,
Ensikertalainen näissä asioissa

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei nimimerkki "ensikerta" ja kiitos kysymyksestä.


      Työvoimapoliittisesta koulutuksesta aiheutuneet matkakulut ovat tietyin edellytyksin vähennyskelpoisia. Henkilökohtaisen tilanteesi tarkistamiseksi, otathan yhteyttä palkan- ja eläkkeensaajien neuvontanumeroon 020 697 002 (arkisin klo 9.00–16.15 ppm/mpm).


      Ystävällisin terveisin
      Sanni Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3563
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1439
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1219
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1215
    Aihe