Ei-pörssiyhtiön osakkaan verotus

Yhtiömies

Sijoitin viime vuonna vaimon sukulaisen kehotuksesta erääseen pörssin ulkopuoliseen osakeytiöön kaksi eri kertaa melkoisen määrän rahaa. Joulukuun 31.päivänä tililleni oli tullut rahaa saatesanoina "Sinun osuutesi yhtiön tuloksesta". Mukana maksajana oli tietysti yhtiön nimi ja muut tiedot.
Otin eilen yhteyttä vaimon sukulaiseen ja kysyin, miten tuo minun osuuteni on ilmoitettava verotuksessa. Hän sanoi, että se on niin pieni, ettei siitä veroteta, kun yhtiö ei ole pörssissä. noteerattu. Onko tosiaan näin, että pörssin ukopuolisesta osakeyhtiöstä saatua tuottoa ei veroteta, jos se on pieni?
Siksi kysyn verottajalta, kuinka pieni on pieni?
Onko pörssissä noteeraamattomien yritysten osakkailla oikeus todella saada verottomana osinkoja vai mitä nimeä tuosta tilille tulleesta maksusta nyt itse kukin haluaa käyttää?
Mitä minun täytyy ilmoittaa verottajalle, ettei joudu leivättömän pöydän ääreen Berlusconin seuraksi?
Kyseinen yhtiö on Suomeen rekisteröity ja harjoittaa rehellistä toimintaa.

1

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestä!

      Ilmoita saamasi tulo veroilmoituksellasi muuna pääomatulona kohdassa 4.9. Selvitä lisätiedoissa, mistä yhtiöstä olet saanut tulon ja minkälaisia sijoituksia olet tehnyt yhtiöön. Verotustasi käsiteltäessä virkailija tutkii asiaa ja tarvittaessa pyytää lisäselvitystä joko sinulta tai kyseisestä osakeyhtiöstä.

      Voit ilmoittaa tiedon myös sähköisesti: http://www.vero.fi/fi-FI/VIV/Sahkoiset_asiointipalvelut__Verohallinto

      Ystävällisin terveisin Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2006
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1851
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1808
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1720
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1024
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe