Ulkomailla työskentelevän verotuksesta

Ihmettelenpä

Hei, nuori mies muutti 2014 kesäkuun alussa Puolaan töihin. Pitääkö hänen ilmoittaa sieltä saamansa tulot Suomen verotuksessa, vaikka siitä on yli 6kk? Eli päteekö 6kk:n tässä tapauksessa? Verothan hän maksaa jo kertaalleen Puolaan, ei kai niitä tuplasti veroteta?! Ja miten ne ilmoitetaan, jos tarvii?

3

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Kyllä pitää ilmoittaa.

      Suomen verotuksessa palkkaan voi soveltua ns. kuuden kuukauden sääntö, jonka mukaan ulkomailta saamasta palkasta ei tarvitse maksaa veroa Suomeen. Ehtona on, että kaikki seuraavat edellytykset täyttyvät:

      - Työstä johtuva oleskelu ulkomaisessa valtiossa kestää vähintään 6 kuukautta.
      - Henkilö ei oleskele tänä aikana Suomessa enempää kuin keskimäärin 6 päivää kuukaudessa.
      - Suomen ja työntekovaltion välinen verosopimus ei estä palkkasi verottamista työntekovaltiossa.

      Vaikka kuuden kuukauden sääntö soveltuisi, ilmoita ulkomaanpalkka esitäytetyllä veroilmoituksella kohdassa 10.2 Muut ulkomaan ansiotulot, ja anna selvitys työskentelystä liitelomakkeella 16.

      Voit korjata ja täydentää esitäytetyn veroilmoituksesi tietoja myös Veroilmoitus verkossa -palvelussa http://www.vero.fi/fi-FI/VIV/Sahkoiset_asiointipalvelut__Verohallinto

      Ulkomailla työskentelystä voit lukea lisää täältä http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Suomesta_ulkomaille/Toihin_ulkomaille/Ulkomaisen_tyonantajan_palvelukseen


      Ystävällisin tervesin
      Sari T Verotiimistä

    • Brasilia

      Miten tässä tapauksessa, kun kuuden kuukauden sääntö toteutuu, muutetaan alkuvuoden tulot veroilmoitukseen? Itse pääsen vain käyttämään netti-ilmoitusta.
      Laitetaanko ansiotuloihin Suomessa alkuvuonna tienatut tulot ja ulkomaisiin tuloihin loput? Tällä hetkellä Veroehdotuksessa kaikki ovat Ansiotulojen kohdalla.

    • Hei!

      Kiitos viestistäsi. Juuri näin. Ansiotulojen kohtaan alkuvuoden tulot ja Muut ulkomaan ansiotulot -kohtaaan loput ja siellä Lisää tulo, 6 kk säännöllä.

      Ystävällisin terveisin

      Eija A Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe