Hei,
Olen opiskelijana työskennellyt 2,5kk kesätöissä ja lopun vuodesta tuntitöissä samalla työnantajalla. Matkakuluja kertyy seuraavasti: 12kk (en ole pitänyt lomaa) x opiskelijahintainen HSL seutulippu, koska totesin, että se on kokonaisuutena halvin vaihtoehto.
Kesäkuukausina pyöräilen juna-asemalle, josta jatkan matkaani julkisilla. Olenko tällöin oikeutettu polkupyörävähennykseen muiden julkisen liikenteen mukaan laskettavien matkakulujen lisäksi? Voinko tällöin lisätä em. laskutoimituksen loppusummaan 85e, eli polkupyörävähennyksen verran? Onko OK?
Polkupyörä ja matkakulut
3
278
Vastaukset
Hei Opiskelija123 ja kiitos kysymyksestäsi!
Voit vähentää matkakulut toteutuneiden matkojen mukaan ja käyttämällä opiskelijalipun hintaa, koska se on halvin vaihtoehto sinulle. Jos olet kulkenut pyörällä asemalla, saat vähentää myös polkupyörävähennyksen.
Lisätietoa matkakuluista löydät osoitteesta http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Matkakulut/Asunnon_ja_tyopaikan_valiset_matkat.
Ystävällisin terveisin,
Laura Verotiimistä- Opiskelija123
Eli vaikka olisin mennyt polkupyörällä vain esim. yhtenä päivänä vuodessa, saan teoriassa lisätä 85e verotuksessa vähennettävään matkakulujen yhteissummaan?
Hei!
Polkupyörää työmatkoillaan vain osan vuotta käyttävät toimivat käytännössä usein niin, että he laskevat vähennyksen määrän käyttämänsä ajan suhteessa. Polkupyörävähennys poikkeaa muista matkakuluvähennyksen taksoista (euroa/km, euroa/kk jne.), sillä vähennys on määritelty vain vuositasolla. Polkupyörän käytölle ei ole kuitenkaan määritelty minimirajaa, jolla on oikeutettu vuosivähennykseen.
ystävällisesti Satu V. Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044670Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734618Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613025Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695