Aiheuttaako tämä ongelmia? Tajuaako kaikki huomioida että jos osake on splitattu vaikkapa puoliksi, 1:2, niin hankintahintakin pitää puolittaa.
Harvinaisemmassa käänteisessä splitissä tietysti toisin päin, hankinta hinta uutta osaketta kohdn kasvaa splitin suhteessa. (Outokumpu taisi tehdä käänteisen splitin suhteessa 25:1, uuden osakkeen hankintahinta siis kasvoi 25-kertaiseksi.)
Osakkeiden spilittaus ja hankintahinta
1
108
Vastaukset
Hei ” ghkghm” ja kiitos kysymyksestäsi!
Osakkeiden hankintahinta ei läheskään aina muodostu suoraan niistä vastikkeellisesti suoritetun hankintahinnan mukaan. Osakkeet on voitu saada esim. lahjana tai perintönä. Arvopaperikaupoissa mm. osakeannit, splittaukset ja pääoman palautukset vaikuttavat myös luovutusvoittoa laskettaessa vähennettävään hankintahintaan. Osakkeen hankintahinta lasketaan aina kunkin tilanteen mukaan hankintahintaan vaikuttavat tekijät huomioiden.
Arvopapereiden hankkiminen, omistaminen ja myyminen on sijoitustoimintaa, josta verovelvollisen on pidettävä muistiinpanoja. Näin ollen myös verovelvolliselta tulee löytyä esim. arvo-osuustilinsä hoitajalta (esimerkiksi pankki) tai omaisuudenhoitajaltaan saamansa raportit, joista luovutusvoiton laskemiseksi tarpeelliset tiedot käyvät ilmi.
Ystävällisin terveisin,
Laura Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183854Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223718Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972669SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202594"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita322324Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642266Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202252Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131956Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611790- 901621