Hei,
Lähetin juuri sähköisen veroilmoitukseni. Missään vaiheessa ei tullut kohtaa, missä olisin voinut liittää valmiina olevat liitteeni. Miten saan ne lähetettyä jälkikäteen (sähköisesti tai postilla)? Vai tarvitaanko niitä ylipäänsä?
Kotitalousvähennykseen liittyen minulla on lomake 14A (samat tiedot olen toki täyttänyt jo sähköiseen veroilmoitukseen) sekä maksettu lasku.
Matkalaskuihin liittyen olisi selvitys, miksi olen oikeutettu käyttämään omaa autoa eikä julkista liikennettä (julkista liikennettä ei löydy).
Liitteiden lisääminen sähköiseen hakemukseen
3
592
Vastaukset
- nimieki
Selityksiä varten sähköisessä lomkkeessa on tekstilaatikot, joihin kirjoitetaan selitystekstit. Eli toivottavasti kirjoitit siihen työmatkavähennyskohtaan että "julkista liikennettä ei ole"
Samoja asioita, joita olet lähettänyt sähköisesti, ei lähetetä paperilla - yksi kerta riittää.
Mitään laskuja tai kuitteja ei lähetetä. - liitteetveroilmoitukseen
http://portal.vero.fi/public/default.aspx?contentid=21962&culture=fi-fi&contentlan=1#Voinkoliittlisselvityksiliitetiedostona
"Voinko liittää lisäselvityksiä liitetiedostona?
Voit liittää liitetiedostoja vain seuraavissa tapauksissa:
•kotitalousvähennysvaatimus muussa ETA-valtiossa kuin Suomessa tehdystä työstä – Todistus ulkomaisen yrityksen verovelvoitteiden hoitamisesta Suomen veroviranomaisia varten (lomake 14C tai muu vastaava todistus)
•matkakuluerittelyyn liittyvä lisäselvitys
•tulonhankkimiskuluihin liittyvä lisäselvitys
Pelkkää liitetiedostoa ei voi lisätä, vaan siihen on aina liityttävä kyseisen erittelyn tiedot. Yhden liitetiedoston enimmäiskoko voi olla 30 MB ja kaikkien liitetiedostojen enimmäiskoko yhteensä voi olla 50 MB. Sallitut tiedostomuodot ovat word, excel, pdf ja rtf.
Liitetiedoston lisääminen: Valitse haluttu tiedosto omalta koneeltasi Selaa-painikkeella. Liitä valittu tiedosto Lisää liite -painikkeella. Jos tiedostomuoto on sallittu, palvelu muuntaa tiedoston pdf-muotoon. Tiedoston lataukseen ja muuntamiseen kuluva aika riippuu tiedoston koosta ja muodosta. Jos muunto epäonnistuu, saat virheilmoituksen. Tarkista tällöin, että tiedoston tiedostomuoto ja koko ovat oikeat. Tallenna tiedosto itse pdf-muotoon ja yritä liittämistä uudelleen.
Liitetiedoston poistaminen: Voit poistaa liitetiedoston saman istunnon aikana Poista-painikkeella. Verohallintoon lähetettyjen liitetiedostojen poistaminen tai muuttaminen ei ole mahdollista.
Ongelmia liitetiedostojen lataamisessa? Jos sinulla on ongelmia liitetiedostojen lataamisessa, huomioi seuraavat liitetiedostoa koskevat suositukset:
•Kokorajaukset: ◦Liitetiedoston sivumäärä ja koko vaikuttavat liitetiedoston käsittelyaikaan. Vältä suuria tiedostoja.
•Fontit: ◦Erikoisfontit dokumenteissa saattavat aiheuttaa ongelmia. Suositellemme käytettäväksi seuraavia fonttiperheitä: Times-Roman, Arial, Helvetica ja Courier
•Muuta huomioitavaa ◦Tiedostot muunnetaan pdf-muotoon, joka saattaa muuttaa tiedoston ulkoasua. Muutoksia voi tulla esimerkiksi liukuvärjäyksien ja kuvakokojen yhteydessä. Suosittelemme pitämään asiakirjat yksinkertaisina, ilman erikoismuotoiluja.
◦Vältä dokumenteissa toiminnallisia ominaisuuksia, koska ne muuttuvat muunnettaessa tiedostoa pdf-muotoon. Toiminnallisia ominaisuuksia ovat esimerkiksi ◦automaattisesti täydentyvät kentät
◦tulostusalueet
◦Varmista ennen kuin lisäät tiedoston Veroilmoitus verkossa -palveluun, että tiedoston sisältö on luettavassa muodossa. Varsinkin excel-muotoiset tiedostot tulisi esikatsella ennen lisäämistä." Hei nimimerkki "kalenteripirkko" ja kiitos kysymyksistäsi.
Voit täydentää antamaasi sähköistä ilmoitusta aina viimeiseen jättöpäivään saakka netissä ja sen jälkeenkin sitten paperilla. Kotitalousvähennyksen liitteitä ei tarvitse toimittaa jollei niitä erikseen pyydetä.
Kun olet kohdassa matkakulut aukeaa kenttä lisätiedot, joihin voit kirjoittaa selvitystä oman auton käytön perusteista.
Ystävällisin terveisin
Satu E verotiimsitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1012294- 2221940
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761752Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381230
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27783290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670