Progression nousu.

Nrski

Hei
Olen jo 4 vuotena saanut mätkyt, koska syksyllä kun Norjasta on ilmoitettu ansioni Suomeen. Niin Suomen verottaja on verottanut niistäkin, nimikkeellä progression Nousu.
Saako tämä asia todellakin olla näin?
Mainitsin asiasta Norjan verottajalle ja he sanoivat näin: Todellakin muutamat maat kaksoisverottavat Norjassa tienattuja ansioita, Mutta he tulevat asiassa vastaan siten että veron maksaja saa anoa Norjaan maksetut verot itselleen.
- Kysymys kuuluukin? Miten saan todistuksen, progeression noususta johtuvan verojen määrän eriteltynä euroissa. Sen voisin sitten toimittaa Norjaan ja saada Norjasta palautukset. Kiitos jo etukäteen.

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Kyllä näin on. Ulkomaan tulosi huomioidaan Suomessa, kun olet Suomessa yleisesti verovelvollinen. Asuinvaltio Suomi poistaa kaksinkertaisen verotuksen joko ns. vapautus- tai hyvitysmenetelmällä.

      Jos Norjasta saamaasi palkkatuloon ei sovellu kuuden kuukauden sääntö, verosopimuksen mukaan kaksinkertainen verotus poistetaan vapautusmenetelmällä.

      Vapautusmenetelmää sovellettaessa Suomi ei verota ulkomaista tuloa, mutta ottaa sen huomioon määrätessään veroa suomalaisista tuloista.

      Tässä sinulle linkki Vero.fi -sivulta löytyvään ulkomaantyöskentelytilanteita koskevaan ohjeeseen: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Kansainvaliset_tilanteet/Ulkomaantyoskentelyn_verotus

      Norjan verottajaa varten tarvitsemasi todistuksen saat omasta verotoimistostasi tai soittamalla puhelinpalveluumme 020 697 024/Kansainvälinen henkilöverotus. Todistuksen voimme tehdä vanhoista vuosista, emme kuluvasta vuodesta.

      Voit itsekin nähdä progression noususta johtuvan veron määrän vertaamalla keväällä saamasi verotuspäätöksen ja syksyllä saamasi muuttuneen verotuspäätöksen lukuja.

      Keväsin terveisin

      Eija A Verotiimistä

    • nrski

      Paljon kiitoksia hyvästä vastauksesta. T NRSKI

      • Hei!

        Mukavaa, että sain auttaa.

        Ystävällisin terveisin

        Eija A Verotiimistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6904
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3806
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3498
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3445
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2949
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2654
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1854
    Aihe