Muistot itkettää

IkäväJatkuu

Mun isän kuolemasta tulee kohta 2kk ja välillä kyllä itkettää tosi kovaa, varsinkin sellaset asiat, jotka muistuttaa isästä.
Sanotaan, että suru muuttaa muotoaan, mutta ei mulla ainkakaan vielä ole suru muuttanut muotoaan, suru tulee aaltoina.
Varsinkin illalla ja aamulla kaipaus on suurin, vaikka onhan tässä koko ajan jonkinlainen kaipuu isää kohtaan.

Varsinkin isän huoneessa käynti tuo muistoja mieleen, kun isä siellä on nukkunut 44 vuotta, enkä ole halunut muuttaa isän huonetta miksikään siitä, jollainen se oli kun isä siellä viimeisen yön vietti.
Muistotilaisuus pidettiin kotona ja tietenkin ystävälliset rouvat, jotka olivat apuna muistilaisuuden järjestelemisessä, niin menivät järjestämään isän huonetta, vaikka halusin, että se olisi sellainen, kuin isä sieltä lähti.
Eihän sillä ole vieraalle mitään tunnearvoa, vaikka huone tyhjennettäisiin täysin ja vaikka maalattaisiin valkoiseksi, mutta omaiselle kylläkin.

Onneksi otin valokuvia, että sain sen järjestää ennalleen, kun nuistotilaisuus oli ohi.
Eihän kuuluisien taiteilijoidenkaan työhuoneeseen saa mennä kajoamaan, vaan se säilytetään sellaisenaan, vaikka pöydällä olisi taiteilijan nenäliinoja ja roskia, niin niitähän ei saa mennä siistimään pois.

Nyt kun äitienpäivä lähestyy, niin tulee jälleen muistoja mieleen, kun vien äitini haudalle äitienpäivä ruusun, nyt yksin.
Isän kanssa käytiin aina viemässä äitienpäivänä ruusu äidin haudalle ja nyt haudalle mennessä tulee surullinen olo ajatellessa, että voi isä, aina olit mukana, kun veimme äidin haudalle äitienpäiväruusun, mutta et ole enää, vaikka toivoisin sitä kovasti.
Edellisenä äitienpäivänä emme koskaan olisi osanneet aavistaa, että seuraavan kerran rakas isä on haudattu äidin viereen, emmekä enää voikaan viedä äidin haudalle äitienpäiväruusua äitienpäivänä, kuten joka vuosi...

14

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palstaaseuraileva

      Olipa hyvä juttu että otit nuo kuvat isäsi huoneesta ja se on nyt jälleen niin kuin hänen aikanaan. Nyt isän maallinen maja saa levätä äidin vierellä.
      Ei ihminen tiedä mitä vuoden päästä on? Ja niin kai se hyvä onkin.
      Siunattua äitienpäivää.

    • Hei nimimerkki IkäväJatkuu

      Otan osaa suruusi ja menetykseesi. Hyvä, että kirjoitit ajatuksiasi. Toivottavasti sinulla on sellaisia ihmisiä ympärilläsi, joilta saat tukea ja joiden kanssa voit jakaa suruasi. Onkohan sinulla sisaruksia vai oletko ainoa lapsi?

      Sanot, että vielä itkettää. Se on aivan normaalia ja kuuluu vielä asiaan, jos isäsi kuolemasta on vasta 2 kuukautta. Sinua varmasti itkettää vielä monta kuukautta. Itke rauhassa, aina kun voit, se helpottaa. Suru kyllä muuttaa muotoaan ja sen kanssa oppii elämään, mutta vaikea vaihe kestää yleensä ainakin vuoden verran, kun on läheinen ihminen kuollut. Koko vuoden kierto menee ja kaikki tärkeät juhlat ja päivät on elettävä ilman tätä rakasta ihmistä.

      Hienoa, että sinulla on valokuvia isästäsi, ne ovat tärkeitä ja lohduttaviakin kuten myös isäsi huone. Anna huoneen olla sellaisenaan niin kauan kuin sinusta siltä tuntuu, ellei ole jotain erityistä syytä tehdä huoneelle jotain. Järjestelet ja hoidat asioista pikkuhiljaa, omassa tahdissa. Äitienpäivä tulee olemaan varmasti raskas päivä. Onneksi sinulla on hyviä muistoja heistä molemmista.

      Voimia sinulle,
      Pirkko-pappi

    • IkäväJatkuu

      Vein roskia puutarhajätteen keräyspisteeseen.
      Tie meni läheltä sitä tehdasta, jossa isä oli tehnyt työuransa.
      Tuli jotenkin surullinen mieli, kun ajattelin, että tätä samaa tietä on isä tuhansia kertoja taivaltanut työmatkan ja mennyt tuonne tehtaalle töihin.
      Isä ajatteli jo silloin meidän hyvinvointia, kun kävi työssä.

      Nyt jälkeenpäin tulee harmisteltua myös näitä maallisia asioita, ettei jo vuosien ajan, kun isä vielä eli, niin ei tullut ostettua enemmän hyviä pihvejä, leivoksia, käytyä ulkona syömässä ja harrastettua isän kanssa enemmän.

      Estradi kanava tv:stä tuo muistot mieleen, kun isä oli sairaalassa ja vietin paljon aikaa sairaalassa.
      Illalla isän nukkuessa katselin Estradi kanavaa ja silloin sieltä tuli ohjelma, kun takassa oli valkea.

      • palstaaseuraileva

        Heinäkuussa tulee kuluneeksi 17 vuotta äitini kuolemasta. Isän kuoleman jälkeen äiti muutti maalta asumaan kaupungin vuokra-asuntoon, jossa ehti asua vajaat kymmenen vuotta.
        Minäkin muistan sen hetken kun olimme tyhjentäneet asunnon, tehneet suursiivouksen. Pesimme huoneiston ihan kattoa myöten, kun äiti oli ehtinyt olla kuolleena useita tunteja, jopa kymmenen tuntia.
        Kun sitten poistuessani seisoin ovella, katselin tyhjää valoista pientä huoneistoa, niin tuli mieleeni Raamatun paikka.

        Ps. 103:16 - Kun tuuli käy hänen ylitsensä, ei häntä enää ole, eikä hänen asuinsijansa häntä enää tunne. ...

        Ajattelin että nyt suljen tämän oven viimeisen kertaa merkeissä, että se on äitini asunto. Mikäli joskus astun tämän kynnyksen yli niin se on silloin toisen koti. Haikea oli mieli, kun astelin viemään avaimia asuntotoimistoon.
        Ja niin siinä sitten kävi, että reilut vuosi sitten tuohon vuokra-asuntoon muutti tuttu mummo ja kävin siellä hänen luonaan kylässä reilut puoli vuotta kunnes vanhus muutti hoivakotiin.


    • Anonyymi

      Kyllä ne muistot tulevat mieleen, todella. Nyt vasta ymmärtää itseäänkin, mihin kaikki mikä oli hyvää katosi?

    • Anonyymi

      Muistot surettaa ja kaipaa niitä "hyviä" aikoja. Tuntuu hurjalta kun ajattelee ettei isälle voi enää puhua ja et näe häntä enää koskaan. Isä kuoli viime vuonna.

    • Anonyymi

      Jatkuva jonkun muistelu on täysin epänormaalia.

      • Anonyymi

        Muistelu, kuten surukin, muuttaa muotoaan.
        Ymmärrettävä, että alkuun tulee muisteltua edesmennyttä.
        Suremiselle ja muistelulle ei ole mitään määräaikaa, jokainen saa surra ja muistella oman aikansa, kukaan muu ei voi sanoa, kauan sen tulisi kestää.
        Muistot on parasta, koska ne säilyy. Vaikka ihminen on maanpäällisen elonsa jättänyt, hän pysyy muistoissa.
        Toki tulee mietittyä, mitä olisi ollut hyvä tehdä vielä yhdessä,, voi kunpa olisi ehtinyt, mutta kun se on myöhäistä, voi keskittyä siihen, mitä kaikkea tuli tehtyä yhdessä. Muistoista voi tehdä vaikka kuinka kauniitakin, ihan sellaisia kuin itse haluaa.


    • Anonyymi

      Kyllä edesmennyttä muistella voi ja saa koko loppuelämänsä. Tärkeimpiä ihmisiä ei unohda koskaan. Mutta ei menneiden muistelu tietenkään voi täyttää kaikkia päiviä.

      • Anonyymi

        Tämän tyyliset kommentit surevalle on ihan helvetin tyhmiä! Toinen oli tuolla ylempänä jossa sanottiin jonkun muistelua epänormaaliksi. Jokainen saa muistella ja surra niin kauan kuin haluaa. Jotkin surevat kauemmin kuin toiset. Myös jokaisella on erilainen elämän tilanne ja ei voi verrata tai sanoa on epänormaalia muistella päivittäin jotain. Se on täysin normaalia. Toiset myös ovat herkempiä kuin toiset.


    • Anonyymi

      2 kk isän kuolemasta on tosi vähän aikaa. Totut kyllä elämään ilman isän läsnäoloa. Ehkä parin vuoden kuluttua tai jo aikaisemminkin elämäsi on asettunut uusiin uomiinsa ja isän muisto käy mielessä vain silloin tällöin. Kannattaa muistaa hyvät asiat.

    • Anonyymi

      Mulla kanssa 2 kk isän kuolemasta. Päivittäin tulee isä mieleen, vaikka en tarkoituksella vatvokaan surussa. Muistelen varsinkin lapsuuden autoreissuja, autonvaihtoja, mökkiviikonloppuja ja muuta yhdessä tekemistä. Isä muistuu aina mieleen fyysisesti vahvana ja rivakkana, sekä mukavana. Ei vanhuutensa aikaisena rappeutuneena ja kuihtuneena, vaikeasti liikkuvana, vaan ne hyvät ajat.

      • Anonyymi

        Mulla muistuu nää isän vanhenpana olleet ajat kun ne oli parempaa aikaa kun mun lapsuus aika. Vaikka ihan hyviä aikoja nekin mutta viime vuodet oli parempia kun paremmat välit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla muistuu nää isän vanhenpana olleet ajat kun ne oli parempaa aikaa kun mun lapsuus aika. Vaikka ihan hyviä aikoja nekin mutta viime vuodet oli parempia kun paremmat välit.

        On tämä vaan outoa että ihmisestä tulee ajastaan väkisin orpo, eli vaikka aiemmin molemmat vanhemmat ovat olleet elossa mutta ainakin vanhuudessaan sitten kuolevat ja lapset jää orvoiksi. Tunne on outo kun asiaa miettii, ei sopeudu ikinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      29
      5182
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      120
      2381
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2082
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1760
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1306
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      153
      1060
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      920
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      311
      869
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      150
      725
    Aihe