Kotitalousvähennykseen tuli pantua vähennyskelvoton remonttipalkka (asunto, joka annetaan vuokralle). Muita vähennyskelpoisia remonttipalkkoja on paljon, miten voin korjata, kun veroilmoituksen palautuspäivä oli 7.5.?
kotitalousvähennyksen korjaus?
4
95
Vastaukset
- annaollavaan
Anna olla, toivotaan ettei verottaja huomaa, ja jos huomaakin ei se haittaa. Minä laitan aina matkakuluihin 300-500€ ylimääräistä, verottaja sitten vähentää jos huomaa että liikaa. Joskus vähentää, joskus ei.
- täydentäminen
Korjaa tiedot paperiversiolle ja toimita verotoimistoon ja ilmoita mitä korjaat. Ilmoituksia voi aina täydentää.
14A https://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Lomakkeet/Henkiloasiakkaiden_lomakkeet/14A_Kotitalousvahennys_yritykselle_makse(12918)
14B
https://www.vero.fi/fi-
FI/Syventavat_veroohjeet/Lomakkeet/Henkiloasiakkaiden_lomakkeet/14B_Kotitalousvahennys_tyontekijalle_mak(12921) Hei ja kiitos kysymyksestäsi nimimerkki Telle2 !
Korjaa ilmoitustasi vähennyskelvottoman remonttipalkan osalta niin, että täytä lomake 14A (jos maksettu yritykselle työkorvausta) tai lomake 14B (jos maksettu palkkaa) muuten normaalisti mutta summien kohdalle 0 ja merkitse lomakkeeseen, että haluat peruuttaa aiemman vaatimuksesi.
Toimita lomake mihin tahansa Verohallinnon toimipisteeseen, et voi enää tehdä korjausta verkossa veroilmoituksen palautuspäivän jälkeen.
Ystävällisin terveisin Katja Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1905120- 181822
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101527Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit521197Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961094Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7860