Matkat toissijaiselle työpaikalle

PekkaP1968

Asun Hollolassa. Työpaikkani on Helsingissä. Käyn kome kertaa kuukaudessa Lahden tehtaalla työssä työnantajani määräyksestä. Työnantaja ei maksa kilometrikorvauksia eikä päivärahoja, ajelen käyttöetuautolla.
Miten laitan nämä veroilmoon? Ovatko työ vai omia ajoja?

4

451

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei PekkaP1968 ja kiitos kysymyksestäsi!

      Voit vähentää matkakulut toissijaiselle työpaikalle todellisten kulujen mukaan, koska työnantajasi ei ole korvannut niitä. Koska ajat matkat käyttöetuautolla, niin vähennä matkat 0,20 euroa/km tulonhankkimiskuluissa.

      Matka toissijaiselle työpaikalle ei oikeuta verovapaaseen päivärahaan, yömatkarahaan tai ateriakorvaukseen. Et voi myöskään vähentää lisääntyneitä elantokustannuksia verotuksessasi. Kohtuulliset majoituskulut saat vähentää, ellei työnantaja ole korvannut niitä verovapaasti.

      Matkakulut toissijaisen työpaikan ja majoittumispaikan välillä voit vähentää asunnon ja työpaikan välisinä matkoina. Vähennys on tehtävä halvimman kulkuneuvon mukaan.

      Voit tehdä vähennysvaatimuksen netissä, Veroilmoitus verkossa -palvelussa: http://www.vero.fi/fi-FI/VIV/ kirjautumalla palveluun henkilökohtaisilla pankkitunnuksillasi. Lisätietoa matkakuluista löydät oheisen linkin takaa: http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Matkakulut/Matkat_toissijaiselle_tyopaikalle


      Keväisin terveisin

      Päivi Verotiimistä

      • Halvinpeli

        Eikö tarvitsekaan käyttää halvinta kulkuneuvoa, vaan voi vähentää oman auton käytön suoraan?


      • jklhjjlöjhf

        Katsotaan tulonhankkimiskuluiksi, siksi ei tarvitse.


      • Hei!

        Voit vähentää matkakulut toissijaiselle työpaikalle todellisten kulujen mukaan, ellei työnantajasi ole korvannut matkoja. Matkakulut kodin ja toissijaisen työpaikan välillä sekä varsinaisen ja toissijaisen työpaikan välillä voit vähentää tulonhankkimiskuluina. Saat tehdä vähennyksen käyttämäsi kulkuneuvon kustannusten mukaan. Vähennykselle ei ole ylärajaa.

        Ystävällisin terveisin Tarja Verotiimistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe