Asun Hollolassa. Työpaikkani on Helsingissä. Käyn kome kertaa kuukaudessa Lahden tehtaalla työssä työnantajani määräyksestä. Työnantaja ei maksa kilometrikorvauksia eikä päivärahoja, ajelen käyttöetuautolla.
Miten laitan nämä veroilmoon? Ovatko työ vai omia ajoja?
Matkat toissijaiselle työpaikalle
4
527
Vastaukset
Hei PekkaP1968 ja kiitos kysymyksestäsi!
Voit vähentää matkakulut toissijaiselle työpaikalle todellisten kulujen mukaan, koska työnantajasi ei ole korvannut niitä. Koska ajat matkat käyttöetuautolla, niin vähennä matkat 0,20 euroa/km tulonhankkimiskuluissa.
Matka toissijaiselle työpaikalle ei oikeuta verovapaaseen päivärahaan, yömatkarahaan tai ateriakorvaukseen. Et voi myöskään vähentää lisääntyneitä elantokustannuksia verotuksessasi. Kohtuulliset majoituskulut saat vähentää, ellei työnantaja ole korvannut niitä verovapaasti.
Matkakulut toissijaisen työpaikan ja majoittumispaikan välillä voit vähentää asunnon ja työpaikan välisinä matkoina. Vähennys on tehtävä halvimman kulkuneuvon mukaan.
Voit tehdä vähennysvaatimuksen netissä, Veroilmoitus verkossa -palvelussa: http://www.vero.fi/fi-FI/VIV/ kirjautumalla palveluun henkilökohtaisilla pankkitunnuksillasi. Lisätietoa matkakuluista löydät oheisen linkin takaa: http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Matkakulut/Matkat_toissijaiselle_tyopaikalle
Keväisin terveisin
Päivi Verotiimistä- Halvinpeli
Eikö tarvitsekaan käyttää halvinta kulkuneuvoa, vaan voi vähentää oman auton käytön suoraan?
- jklhjjlöjhf
Katsotaan tulonhankkimiskuluiksi, siksi ei tarvitse.
Hei!
Voit vähentää matkakulut toissijaiselle työpaikalle todellisten kulujen mukaan, ellei työnantajasi ole korvannut matkoja. Matkakulut kodin ja toissijaisen työpaikan välillä sekä varsinaisen ja toissijaisen työpaikan välillä voit vähentää tulonhankkimiskuluina. Saat tehdä vähennyksen käyttämäsi kulkuneuvon kustannusten mukaan. Vähennykselle ei ole ylärajaa.
Ystävällisin terveisin Tarja Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662149
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu142102- 1091552
- 1221471
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4671293- 761068
- 53919
- 49891
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä231813Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa356798