kysymykset verovähennyksistä

MarielleHarri

Hei!

Kuulin että on mahdollista laittaa verovähennykseksi remontti materiaalit meidän kodistamme. Onko niin, mitkä ostot voi siihen laittaa ja mihin sen määrä pitäisi kirjoittaa esitäytetty veroilmoituksen lomakkessa?

Minun mies on pastori ja on ostanut aika monia kirjoja hänen työn varten. voiko niitäkin laskea verovähennykseksi ja missä myös ilmoitan määrä?

Ystäväälisin terv,

Marielle Harri

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehtoriTIT

      Materiaaleja ei voi vähentää. Työosuuden voi vähentää. Ammattikirjallisuus laitetaan kohtaan tulonhankkimisvähennys. Verottaja myöntää kaikille automaattisesti 620 e vähennyksen. Eli jos kirjat jäävät alle tuon, niin ei kannata ilmoittaa.

    • Hei Marielle Harri ja kiitos kysymyksestäsi!

      Remonttivälineitä ei voi vähentää verotuksessa. Mikäli oman kodin kunnostuksessa on käytetty ulkopuolista yritystä tai työntekijää, niin työnosuudesta voi hakea kotitalousvähennystä. Työkaluista tai materiaaleista vähennystä ei voi saada.

      Mikäli ammattikirjallisuuden hankkiminen on tarpeellista ammattitaidon ylläpidon ja ammatillisen pätevyyden ylläpitämisessä, niin ne voi vähentää tulonhankkimiskuluina. Tämän linkin takaa löytyy hyvin tietoa asiaan liittyen:

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Vahennykset_ansiotulosta_ja_verosta/Ansiotulosta_tehtavat_vahennykset(25602)

      Tulonhankkimiskulut voi ilmoittaa veroilmoitus verkossa -palvelussa, jos mieheltänne löytyy verkkopankkitunnukset. Siellä oikea paikka on "Tulonhankkimiskulut ansiotuloista" ja kirjallisuus kuuluu muihin kuluihin. Perustelut sille miksi kirjat pitäisi hyväksyä vähennyksiin voi kirjoittaa samalta sivulta löytyvään lisätietoja kenttään. Paperisella veroilmoituksella oikea kohta on 3.4 Tulonhankkimiskulut ja sieltä perusteluilla tila löytyy samasta kohtaa.

      Keväisin terveisin,
      Harri Verotiimistä

    • Kuten "lehtoritTIT" tuossa vielä ansiokkaasti mainitsi, niin täytyy muistaa tuo automaattiinen 620e tulonhankkimisvähennys.

      Jokainen palkansaaja saa vähentää tulonhankkimisvähennyksenä vuonna 2014  620 euroa , kuitenkin enintään palkkatulonsa määrän. Vähennys myönnetään viran puolesta ja sen saa, vaikkei verovelvollisella olisi lainkaan todellisia palkkatuloon kohdistuvia luonnollisia vähennyksiä. Todelliset tulonhankkimiskustannuksensa verovelvollinen saa vähentää ainoastaan siinä tapauksessa, että ne ylittävät kaavamaisesti lasketun tulonhankkimisvähennyksen määrän.

      Keväisin terveisin,
      Harri Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      96
      2225
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1891
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1722
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1306
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1190
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1098
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      275
      802
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      615
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      613
    Aihe