Voiko tulonhankkimiskulut ylittää palkkatulot

Lleenu

Hei! Olen hoitovapaalla vakituisesta työsuhteesta ja sen vuoksi palkkatuloni ovat pienet vuoden 2014 osalta. Palkkatuloni koostuu lomarahasta. Olen kuitenkin osallistunut omakustanteisesti ammattiini liittyvään lisäkoulutukseen jonka kustannus ylittävät verovuoden palkkatuloni. Mitenkä toimin tehdessäni ilmoitusta tulonhankkimiskuluista?

Kiitos!

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei "Lleenu" ja kiitos kysymyksestäsi!

      Koulutusmenojen vähennyskelpoisuudesta löytyy lisätietoa täältä:

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Vahennykset_ansiotulosta_ja_verosta/Ansiotulosta_tehtavat_vahennykset(25602)

      Mikäli ehdot täyttyvät, niin on tärkeää muistaa viran puolesta tehtävä 620 euron tulonhankkimisvähennys, jonka jokainen palkansaaja saa automaattisesti. Se on automaattinen ja sen saa, vaikkei olisi lainkaan todellisia tulonhankintaan kohdistuvia vähennyksiä. Vähennyksen saakin tehdä vain jos todelliset tulonhankkimiskulut ylittävät tuon 620 euron vähennyksen.

      Tulonhankkimisvähennys ei voi ylittää palkkatulon määrää, eli sitä voi saada enintään palkkatulon verran.

      Keväisin terveisin,
      Harri Verotiimistä

    • Hei!

      Lisäyksenä vielä Harrin antamaan vastaukseen: viran puolesta tehtävä tulonhankkimisvähennys on rajattu enintään palkkatulon suuruiseksi, mutta kysymäsi tulonhankkimiskulujen määrä voi erityistilanteessa olla suurempi kuin palkkatulojen määrä.

      Jos palkkatuloon kohdistuvat kulut ovat suuremmat kuin palkkatulot, erotuksesta vahvistetaan ansiotulolajin tappio. Tappiota vähennetään viran puolesta seuraavan 10 vuoden aikana. Täältä löydät tarkempaa tietoa asiasta: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Luonnollisen_henkilon_ja_kuolinpesan_tap

      ystävällisesti
      Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      59
      5212
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2216
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2178
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1887
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1750
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1184
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      255
      1129
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1031
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe