Rahaston lunastaminen pankista toiseen pankkiin

Sijoittaja

Lunastin rahaston ulos pankista ja siirsin ko. varat toiseen pankkiin.
Kysyisin Teiltä, meneekö rahastoa lunastaessa veroa, vai joutuuko myöhemmin maksamaan mätkyjä? Lisäksi pitääkö kyseisestä asiasta mainita erikseen verottajalle?

2

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chattityttö

      Rahastoyhtiöt ilmoittaa tiedot verottajalle. Voitoista menee veroa, tulee mätkyn muodossa ko vuoden verotuksessa.

    • Hei!

      Rahaston lunastaminen on myyntiin rinnastettava toimi. Jos lunastettaessa saat eri summan kuin rahastoon sijoittaessasi, syntyy joko verotettavaa luovutusvoittoa tai -tappiota. Arvopaperivälittäjä ilmoittaa tiedot suoraan verotukseen, jolloin tieto näkyy lunastusvuoden esitäytetyllä veroilmoituksellasi. Jos se sieltä puuttuu, niin silloin sinun tulee se ilmoittaa.

      Rahastoa lunastettaessa pankki ei peri luovutusvoittoveroa ennakonpidätyksenä, vaan vero tulee maksettavaksi myöhemmin. Voit maksaa luovutusvoitosta veron joko pyytämällä ennakkoveron tai maksamalla ennakon täydennysmaksua. Muutoin vero tulee maksettavaksi vasta kyseisen vuoden jäännösverona.

      Jos haluat keskustella asiastasi henkilökohtaisesti virkailijan kanssa, voit soittaa palvelunumeroomme 020697002. Hän voi neuvoa sinulle sinun tilanteeseesi järkevimmän tavan maksaa luovutusvoittovero.

      ystävällisesti
      Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      71
      2611
    2. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      147
      2110
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      73
      1949
    4. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      251
      1619
    5. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1405
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      298
      1347
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      72
      1258
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      37
      1163
    9. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      124
      1093
    10. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      1005
    Aihe