Rahaston lunastaminen pankista toiseen pankkiin

Sijoittaja

Lunastin rahaston ulos pankista ja siirsin ko. varat toiseen pankkiin.
Kysyisin Teiltä, meneekö rahastoa lunastaessa veroa, vai joutuuko myöhemmin maksamaan mätkyjä? Lisäksi pitääkö kyseisestä asiasta mainita erikseen verottajalle?

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chattityttö

      Rahastoyhtiöt ilmoittaa tiedot verottajalle. Voitoista menee veroa, tulee mätkyn muodossa ko vuoden verotuksessa.

    • Hei!

      Rahaston lunastaminen on myyntiin rinnastettava toimi. Jos lunastettaessa saat eri summan kuin rahastoon sijoittaessasi, syntyy joko verotettavaa luovutusvoittoa tai -tappiota. Arvopaperivälittäjä ilmoittaa tiedot suoraan verotukseen, jolloin tieto näkyy lunastusvuoden esitäytetyllä veroilmoituksellasi. Jos se sieltä puuttuu, niin silloin sinun tulee se ilmoittaa.

      Rahastoa lunastettaessa pankki ei peri luovutusvoittoveroa ennakonpidätyksenä, vaan vero tulee maksettavaksi myöhemmin. Voit maksaa luovutusvoitosta veron joko pyytämällä ennakkoveron tai maksamalla ennakon täydennysmaksua. Muutoin vero tulee maksettavaksi vasta kyseisen vuoden jäännösverona.

      Jos haluat keskustella asiastasi henkilökohtaisesti virkailijan kanssa, voit soittaa palvelunumeroomme 020697002. Hän voi neuvoa sinulle sinun tilanteeseesi järkevimmän tavan maksaa luovutusvoittovero.

      ystävällisesti
      Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1761
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1507
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1477
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1167
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      830
    Aihe