Asun Sveitsissä ja kuulemma Suomen kansalaisena en saa ostaa suomalaisia osakkeita Sveitsiläisen pankkitilini kautta. Jos avaan Suomessa pankkitilin ja ostan sitä kautta osakkeita Suomalaisista pörssiyhtiöistä, mitä minun tulee ilmoittaa veroilmoituksessani olettaen, että olen Suomessa rajallisesti verovelvollinen? Pelkät osinkotulot ja luovutusvoitot, vai myös Sveitsistä saamani palkkatulot (olen paikallisessa yrityksessä töissä)?
Monenko ulkomaanvuoden jälkeen minusta tulee Suomessa rajallisesti verovelvollinen?
Ulkomailla asuvan veroilmoitus
2
438
Vastaukset
Hei!
Kiitos viestistäsi. Suomen kansalaisesta tulee rajoitetusti verovelvollinen muuttovuoden ja kolmen sitä seuraavan vuoden jälkeen. Esimerkiksi ulkomaille muuttovuosi on 2013, rajoitettu verovelvollisuus alkaa 1.1.2017.
Rajoitetusti verovelvollisen ei tarvitse ilmoittaa Suomen veroilmoituksessa ulkomailta saatuja tuloja.
Esitäytetyllä veroilmoituksella on yleensä valmiiksi näkyvissä Suomesta maksetut osinkotulolot sekä arvopaperikaupat.
Mikäli ne eivät siellä näy, on ne sinun ilmoitettava. Myös siinäkin tapauksessa, kun Suomella ei ole tuloihin verotusoikeutta esimerkiksi arvopaperien myynnistä tuleviin luovutusvoittoihin.
Verotuksestasi voit kysyä lisää puhelinpalvelustamme 020 697 024/Kansainvälinen henkilöverotus.
Keväisin terveisin
Eija A Verotiimistä- Matti933
Kiitos vastauksestanne. Eli ymmärsinkö oikein, että maksan verot Suomeen Suomalaisen pankin kautta ostamien arvopapereideni osinkotuloista, mutta en luovutusvoitoista? Pitääkö minun maksaa sitten verot luovutusvoitoista jonnekin muualle esim. Sveitsiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309