Ulkomailla asuvan veroilmoitus

Matti933

Asun Sveitsissä ja kuulemma Suomen kansalaisena en saa ostaa suomalaisia osakkeita Sveitsiläisen pankkitilini kautta. Jos avaan Suomessa pankkitilin ja ostan sitä kautta osakkeita Suomalaisista pörssiyhtiöistä, mitä minun tulee ilmoittaa veroilmoituksessani olettaen, että olen Suomessa rajallisesti verovelvollinen? Pelkät osinkotulot ja luovutusvoitot, vai myös Sveitsistä saamani palkkatulot (olen paikallisessa yrityksessä töissä)?
Monenko ulkomaanvuoden jälkeen minusta tulee Suomessa rajallisesti verovelvollinen?

2

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Kiitos viestistäsi. Suomen kansalaisesta tulee rajoitetusti verovelvollinen muuttovuoden ja kolmen sitä seuraavan vuoden jälkeen. Esimerkiksi ulkomaille muuttovuosi on 2013, rajoitettu verovelvollisuus alkaa 1.1.2017.

      Rajoitetusti verovelvollisen ei tarvitse ilmoittaa Suomen veroilmoituksessa ulkomailta saatuja tuloja.
      Esitäytetyllä veroilmoituksella on yleensä valmiiksi näkyvissä Suomesta maksetut osinkotulolot sekä arvopaperikaupat.
      Mikäli ne eivät siellä näy, on ne sinun ilmoitettava. Myös siinäkin tapauksessa, kun Suomella ei ole tuloihin verotusoikeutta esimerkiksi arvopaperien myynnistä tuleviin luovutusvoittoihin.

      Verotuksestasi voit kysyä lisää puhelinpalvelustamme 020 697 024/Kansainvälinen henkilöverotus.


      Keväisin terveisin

      Eija A Verotiimistä

    • Matti933

      Kiitos vastauksestanne. Eli ymmärsinkö oikein, että maksan verot Suomeen Suomalaisen pankin kautta ostamien arvopapereideni osinkotuloista, mutta en luovutusvoitoista? Pitääkö minun maksaa sitten verot luovutusvoitoista jonnekin muualle esim. Sveitsiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe