Kovasti homot marssivat tasa-arvoisen avioliittolain puolesta ja siitä vouhkataan. Koskas mummot ja papat läheisineen lähtevät marssille? Onko mitään tärkeysjärjestystä lakiesityksillä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015070119956405_uu.shtml
Homolaki vai vanhuslaki on tärkeämpi?
12
<50
Vastaukset
- jatkuva.valitus
Mikäs hätä mummoilla ja papoilla taasen on? Eiks rahaa riitä pelikoneisiin ja kaljaan?
- siilimuori
Mummoista ja papoista ei ole lähtijäksi marssille. Minusta tuo vanhustenhoito ei olekaan yksin heidän tai läheistensä asia vaan meidän kaikkien. Jokaisesta tulee joskus vanha, jos elää saa joten asia on yhteinen. Mielenkiintoista nähdä miten tämä säästämishurmio johtaa. Pelkäänpä et vain rahavirtojen siirtämistä luukulta toiselle, koska heitteillehän ketään ei ainakaan toistaiseksi taloudellisestikaan saa ketään jättää. Jos ei itse kykene maksamaan, kyllä yhteiskunta maksaa.
- eppu2
Se taitaa olla media, joka ne vouhkauksen arvoiset asiat ihmisten tietoosuuteen nostaa.
Minäkään en paljoa täällä pikkukaupungissa ja maalaimaisemissa tietäisi mitään homojen touhuista, jollei sitä tulisi joka tuutin täydeltä ja otsikot kaupassa hyppii miltei silmille. - provoilevähemmän
Ovatko ko. lakialoitteet toisensa poissulkevia ?
- Mummomarssi
Voi ollakin. Eduskunnan aika ja voimat omat rajalliset. Jos homolakialoite vie jatkuvasti aikaa ja energiaa niin eivät jaksa eduskunnassa hoitaa tärkeämpiä lakialoitteita ja siirtävät jatkuvasti sivuun. Kyllä Haavisto ja Toivonen pitää huolen että mikä laki on tärkeimmästä päästä.
Mummomarssi kirjoitti:
Voi ollakin. Eduskunnan aika ja voimat omat rajalliset. Jos homolakialoite vie jatkuvasti aikaa ja energiaa niin eivät jaksa eduskunnassa hoitaa tärkeämpiä lakialoitteita ja siirtävät jatkuvasti sivuun. Kyllä Haavisto ja Toivonen pitää huolen että mikä laki on tärkeimmästä päästä.
Oikeusministeri Jari Lindström (Ps) on kaiketi ottamassa homolain uudelleen esiin, onnistuuko ? kun se on jo äänestetty Eduskunnassa läpi. Hänelle hankala tilanne ja puolueohjelman vastainen.
Eihän vanhusten asema ole huonontunut, siitä ei tarvitse puhua koko ajan, hoidettava on ja vaalikeskustelusta oli jätetty pois - hyvä niin, syyllistää vaan itsemurhiin asti, kaaliina itseään pitäviä ihmisiä.
Homot on nyt tredi-ilmiö, kyllä se aikanaan tasaantuu ja jokapaikassa näkyvästi esillä oleminen alkaa kyllästyttää esim. ohjelmien tekijöitä - tulle jotain muuta.......- v0lde
kawe kirjoitti:
Oikeusministeri Jari Lindström (Ps) on kaiketi ottamassa homolain uudelleen esiin, onnistuuko ? kun se on jo äänestetty Eduskunnassa läpi. Hänelle hankala tilanne ja puolueohjelman vastainen.
Eihän vanhusten asema ole huonontunut, siitä ei tarvitse puhua koko ajan, hoidettava on ja vaalikeskustelusta oli jätetty pois - hyvä niin, syyllistää vaan itsemurhiin asti, kaaliina itseään pitäviä ihmisiä.
Homot on nyt tredi-ilmiö, kyllä se aikanaan tasaantuu ja jokapaikassa näkyvästi esillä oleminen alkaa kyllästyttää esim. ohjelmien tekijöitä - tulle jotain muuta.......Lindström ehkä haluaisi mutta ei se ihan niin mene. Jos ministerillä olisi mahdollisuus säätää edellisen hallituksen/eduskunnanpäätöksiä, ei ikinä saataisi mitään aikaiseksi.
Homoseksuaalit lopettavat vaatimukset silloin kun heitä aletaan kohtelemaan oikeudenmukaisesti.
Seuraava idiootti-aloitus taitaa aprikoida, kuka ja mistä päin, tulee pyyhkimään
vanhoja homoja :)
Millä paperilla, ja kenen pitää lystistä maksaa.
Eniten tässä jännittää, millähän nimmarilla teevee sen tekee...
H.- terve.tuloa
Ettet vaan itse toistoineen
- Pidätyskyvyttömiä
Homoille laitetaan anustappi peräreikään, että pysyy tawarat sisässä ennen kuin hoitajatäti tulee laittamaan alusastian alle. On nääs niillä hompuilla heikko sfinkter tonus vuosikymmeniä jatkuneen anusaukon venytyksen takia.
Hassahtavaa.
Joku nimimerkki sentään sai ärsykkeen :)
Onhan nimmareilla leikkiminen myöskin meikkaamista.
H.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli133762Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän652922Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1322609"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn182545Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on111814Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi231779Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3681563En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa611506Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html701333- 221201