Jeesus todellisen historiallisena henkilönä?

kyökkiteologi

Paljon on puhuttu siitä miten jeesus oli todellinen henkilö ja siitä on ilmeisesti olemassa paljon tieteellistä todistusaineistoa.

Kysyisin nyt tämän palstan uskovaisilta ja muilta aihetta tutkivalta, että voisitteko näyttää muutaman linkin johonkin tieteelliseen artikkeliin, jossa tämä asia todetaan?
Tarkoitan siis jotain muuta tahoa kuin raamattua.

Itse olen tutkinut kristinuskoa jo joitain vuosia, enkä ole kertaakaan törmännyt millään tahoilla tieteelliseen todisteeseen jeesuksen olemassa olosta.

En myöskään tiedä, että Suomessa olisi yksikään virallinen kristillinen taho ottanut positiivisesti kantaa johonkin löydökseen? Miksi?

10

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voitsinäkinoppia

      No otappa käsiisi muutama antiikin historioistija, niin löydät muutaman viittauksen Jeesukseen Raamatun ulkopuolelta.

      • kyökkiteologi

        Ei vaikuttanut kovinkaan objektiiviselta, saati muutenkaan tieteelliseltä sivustolta tuo historian jeesus.
        Melko uskomatonta, että sivustoa käsittääkseni pyörittää akateeminen taho.


    • teologianopiskelija

      Ei ole minkäänlaista faktaa, että Jeesusta olisi edes ollut olemassa. Ei myöskään siitä, että ei olisi ollut. Mutta jo ennen Jeesusta on faktisia tietoja muista historiallisista henkilöistä ja on pystytty todistamaan heidän olemassaolonsa.

    • Se on tietysti vaikeaa löytää todisteita ihmisistä jotka eli monta tuhatta vuotta sitten. Esimerkiksi, oliko Sokrates ja Aristoteles Pythagoras olemassa?

      • kyökkiteologi

        Monista paljon vanhemmastakin henkilöistä on paljonkin faktaa olemassa.
        Ihmisen historiassa on aina ollut niin, että tärkeistä henkilöistä jaa aina faktoja jälkeensä. Voidaankin sanoa melko varmasti, että jos henkilöstä ei löydy mainintoja, niin hän tuskin oli oikea henkilöhahmo.


      • kyökkiteologi kirjoitti:

        Monista paljon vanhemmastakin henkilöistä on paljonkin faktaa olemassa.
        Ihmisen historiassa on aina ollut niin, että tärkeistä henkilöistä jaa aina faktoja jälkeensä. Voidaankin sanoa melko varmasti, että jos henkilöstä ei löydy mainintoja, niin hän tuskin oli oikea henkilöhahmo.

        Tai sitten se tarkoittaa vain sitä että emme voi nähdä äärettömästi takaspäin historiassa. Mitä enemmän menemme takaspäin historiassa, sitä vähemmän löytyy tietoa, ja historia muuttuu mytologiseksi ja satumaiseksi.

        Mutta se ei tarkoita että sadut ei ole totta. Se voi tarkoittaa vaan sitä että maailma sillon oli niin erilainen, että se vaikuttaa satumaiselta nykypäivän ihmisille, ja siksi ihmiset ei usko niihin.


    • faktaavaankos

      Missäs kaikki uskovaiset, jotka väittävät raamatun olevan kauttaaltaan totta ja siitä on veden pitävät todisteet?
      Olisi kiva kuulla heidänkin todistuksia aiheessa?

      monasti olen keskustellut uskovaisten kanssa ja he väittävät kiven kovaan, että faktaa ja todisteita on vaikka kuinka paljon. Harmiksi, he eivät kuitenkaan koskaan kerro missä nämä faktat on.

    • Jakdftw

      Uskovaisten kanssa ei kannata rueta jahkaamaan. Yhdesti sen kokenut ja toiste en ala. Antaa heidän rypeä omassa uskossaan raamatun sanaan.

    • pilkkuviivaviiva

      Ei Jeesuksesta ole sellaista faktaa kuin aloittaja peräänkuuluttaa. Raamatun ulkopuoliset lähteetkään eivät ole objektiivisia todisteita Jeesuksen olemassaolosta, vaan lähinnä havaintoja Jeesukseen uskovien yhteisöjen olemassaolosta.
      Kuitenkin Jeesusta pidetään varsin yksimielisesti (ei täysin) historiallisena henkilönä tutkijoiden piirissä, ja itsekin pidän. Pastori Jaakko Heinimäki piikitteli Jussi K. Niemelää liittyen heidän kirjeenvaihtoonsa Jeesuksen historiallisuuteen liittyen, että Niemelä vaati suurin piirtein sormenjälkiä ja valvontakameran kuvaa. Totuus on, että antiikin henkilöksi Jeesuksesta löytyy huomattavan hyvin kirjallisia todistuksia. Ensimmäiset kirjalliset meille säilyneet maininnat ovat Paavalin kirjeistä joitakin vuosikymmeniä Jeesuksen kuoleman jälkeen. Vertailukohtana ensimmäiset kirjalliset maininnat Aleksanteri Suuresta ovat n. 300 vuotta hänen kuolemansa jälkeen.
      On historiallinen tosiasia, että Jerusalemin ja myöhemmin diasporan synagogissa syntyi Jeesukseen uskovien yhteisöjä, jotka erkaantuivat lopullisesti synagogista ja juutalaisuudesta 80-luvulla. Jeesus-liikkeen ja valtavirtajuutalaisuuden yhteiselo ei alun alkaenkaan ollut täysin saumatonta, joten vaikeaa on uskoa että täysin olemattoman henkilön opetuksista vaikuttunut liike olisi saanut jalansijaa ensinkään. Tämä on yksi esimerkki "todisteista" Jeesuksen historiallisuuden puolesta. Ei suoranaisia esiteltäviä todisteita, sormenjälkiä tai vastaavia, mutta tieteellisesti todistettavaa vaikutushistoriaa. Huomattavasti enemmän kuin monesta aikalaisestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      223
      18401
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4054
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      67
      2528
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      45
      2139
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      185
      1705
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      132
      1491
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe