kun biologinen kello ei tikitä

kelloton

Elikkäs... tää on sinänsä huono palsta kun moni hakee apua lapsettomuuteen mutten löytänyt muuta paikkaa kirjoittaa. Eli kyse on siitä kun ei halua lapsia. Olen kohta 30 vuotias ja en ole koskaan pitänyt lapsista. En tykkää puhua niille, saatikka pitää sylissä ym.. ei ole koskaan ollut vauvakuumetta ja pelkkä vauvan itku oksettaa. Kuulostaa kamalalta mut niin se vaan on. Olen ollut parisuhteessa kohta 10 vuotta ja olemme yhä sitä mieltä ettemme lapsia tee. Tuntuu vain siltä etten sovi tähän yhteiskuntaan. Aina pitää selitellä miksei tahdo. Koko sukuni pursuaa lapsia, minulla on siis iso suku. Serkkuja on n. 30 ja heillä lapsia jo yli 40.... mä en kestä tätä. Joka vuosi jokh on raskaana. Olisi kiva jos suvustani löytyiai edes yksi henkilö joka ei tahdo lapsia, haluaa kehittyä urallaan ym... itse koen että haluan edetä työelämässä, tehdä siis töitä ja harrastaa liikuntaa sekä syödä terveellisesti. Suvustani ei tälläisiä löydy. Huoh. Onko täällä muita joiden kello ei tikitä?

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jnksjb

      Jos tulee lapsettomuuspalstalle, yleensä KÄRSII siitä lapsettomuudesta eikä nauti siitä. Kaltaisiasi on ainakin omassa tuttavapiirissäni paljon, joten hakeudu sellaisten pariin. Niin ja ei kaikki pidä vauvoista. Itse olen pitänyt vain omasta vauvastani ja lapsia haluan ihan muun kuin vauvakuumeen vuoksi. Rakkaus omaan lapseen on suurempaa kuin mikään muu- en halunnut jäädä siitä paitsi. Ura, harrastukset jne. eivät estä lapsenhankintaa ja toisinpäin.

    • ei.käy.kuvioon

      Ei tikitä minullakaan. Vauva-arki olisi minulle liian raskasta. Pidän omasta rauhasta. Maailmassa piisaa lapsia, kaikkea hyvää heille. Onneksi ei ole pakko ryhtyä vanhemmaksi. Vaihdevuosilla voi huokaista helpotuksesta, ettei niitä lapsia sinunaantunut.

    • Huuhkajapuussa

      Minä!
      En ole eläissäni halunnut omaa lasta arkeani "pilaamaan" (joo joo, tästä voidaan olla montaa mieltä, mutta omalla kohdalla se tuntuisi pilaamiselta), enkä ole myöskään kokenut sitä "vauvakuumetta" tms. lapsihalukkuutta. Olen myös sen miltei 30v. ja vakaassa parisuhteessa. Toki olen lieventänyt lapsivihaani sitten teinivuosien, jolloin suorastaan VIHASINÄÄRETTÖMÄSTI lapsia (teinien radikaalisuus... huoh...), nykyään siedän muksuja, toisia enemmän ja toisia vähemmän, mutten tosiaan halua itselleni, omaan talouteeni. Olen pyöritellyt mielessäni perusteellisesti, millaista elämä on ja tulee olemaan ilman lasta, ja millaista se olisi lapsen kanssa. Olen tullut siihen tulokseen, etten edelleenkään halua lasta, enkä myöskään aio hankkia sellaista vain kokeilumielessä ("jos se sitten alkaisi tuntua kivalta...toivoa sopii..."), koska se ei olisi oikein minua, miestäni eikä sitä lasta kohtaan. Eikä meidän kummankaan vanhempia kohtaan, sillä sinnehän se pentu lykättäisiin hoitoon, kun ei itse jaksa. Mikään baarikävijä en ole, että ei sen vuoksi jäisi penska heitteille, mutta sellainen autistinretale, että tarvitsen toooodella paljon omaa aikaa ja henkistä tilaa, jota saan nimenomaan omiin asioihin syventymisestä. Näissä olosuhteissa ei muksulle ole sijaa.

      Sitä paitsi isäni on mielipuoli ja mieheni suku vanhoillisia, joten tuskin saisin kasvattaa penskaa sellaiseksi, kuin haluaisin, eikä siis olisi oikein lasta tai minua kohtaan, että koko ajan lapselle tulisi eri suunnilta erilaisia, ristiriitaisia kasvatusmalleja ja oma työni mitätöitäisiin sitä mukaa, kun saisin kasvatettua.

      Mutta niin. Vaikka tämä on oma vakaasti harkittu päätös (no, ei sitä nyt niinkään harkita tarvinnut. En vain halua lasta, enkä ole koskaan tehnyt mitään vain siksi, että ympäristö painostaa), niin kyllähän tuo "yhteisön ilmapiiri" aina vähän tuo sitä painetta. Siis että alkaa tuntea itsensä kauhean HUONOKSI IHMISEKSI vaikkei tee mitään väärää ja elää kuten haluaa. Meillä on kuitenkin vain yksi elämä, joten kauheaa olisi joutua tuhlaamaan se MUIDEN toiveiden mukaiseen elämiseen, sivuuttaen kaikki omat toiveeni. Siksi joskus pännii perkeleesti, kun ympäristö on niin lapsiystävällistä ja vihjailee, että onko jo tulossa ja "vielä kuitenkin muutat mieltäsi *vinkvink*!!"

      Ei ole kiva aiheuttaa pahaa mieltä muille, mutta totean yleensä totuudenmukaisesti, etten pidä lapsista enkä aio niitä hankkia, "ei ole minun juttuni", koska minulla on elämässäni paljon (itselleni) tärkeämpiä asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe