Palaan opiskeluaikaani 60-luvulle. Opintoihini kuului eräänä kurssina saksan kieli ja ”jouduin” lukemaan saksalaisen insinöörin Paul Nipkowin elämästä ja keksinnöistä.
Eräs hänen tärkeimmistä keksinnöistään oli ns. Nipkowin levy, joka on lähtölaukaus television kehitykselle. Nipkowista kerrotaan, että hän sai idean opiskeluaikanaan keksintöönsä koti-ikävän valtaamana jouluaattona vuonna 1883 eli 132 vuotta sitten. Hänen ajatuksenaan oli kehittää laite, jolla voisi nähdä kotiinsa. Paul Nipkow on ”mekaanisen television isä”, joka loin pohjan seuraaville televisiosukupolville. Linkeistä selviää karkeasti, mistä on kysymys.
https://www.youtube.com/watch?v=Bbbi2DP8XzU
https://www.youtube.com/watch?v=D-yO07MQPMA
https://www.youtube.com/watch?v=8GYGxEk0btA
Wanha lieksalainen ja mekaaninen televisio
4
91
Vastaukset
- Jdbbh
Kaikkea se saksalainen keksii.
- Hsskj
Meidän perheessä ensimmäinen näköradio oli 1959 käytettynä ostettu pieni 17-tuumainen mustavalkotelevisio. Ääni sihisi ja suhisi ja kuvaruutu oli täynnä lumisadetta. Tilannetta yritettiin korjata antennia pyörittämällä ja avokämmenellä kopauttelemalla.
Rooman kesäolympialaisia varten ostettiin 1960 uusi isompi 22-tuumainen. Se oli jo juhlaa. Kisat katsottiin tunnollisesti läpi avajaisista päättäjäisiin. Seuraavana vuonna samasta laatikosta jännitettiin, kun Suomi osallistui ensimmäisen kerran euroviisuihin. Nuori Laila Kinnunen lauloi "Valoa Ikkunassa".
Telkkari valtasi radiolta olohuoneen keskeisen paikan pitkäksi aikaa. Nykyisin ainakin meillä katsellaan ohjelmat usein Ipadilta. Kukin omaltaan. Sähköistyksen myötä televisio teki tuloaan Pielisjärven syrjäkylillekin ja televisiolähetykset alkoivat Lieksassa vuonna 1960. Me lieksalaiset saimme seurata muutaman tunnin verran iltaisin Kuopion lähetysaseman kautta mustavalkoisia, lumisateisia lähetyksiä. Ennen omaa televisiota ensimmäisiä lähetyksiä katsottiin kodinkoneliikkeiden näyteikkunoista talvipakkasella.
Televisioiden ääreen houkutteli 60-luvun alkuvuosina aamuvarhaisella nyrkkeilyn raskaan sarjan maailmanmestaruusottelut. Eräs niistä oli Ingemar ”Ingo” Johanssonin ottelu Floyd Pattersonia vastaan. Ingo oli voittanut Pattersonin 50-luvun lopulla, mutta hävisi Suomeenkin televisioiden ottelun vuonna 1960. Monet muistavat ingovillityksen, sillä ”Ingo”-logot näkyivät kaikkialla, etenkin vaatteissa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a647084Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2325833Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,744555Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1063792Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742956Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662917Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1192620SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het252083Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621937Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551831