Lisäys-nappi exceliin

Aloittelija

Terve,
Tarvitsisin apua seuraavanlaisen taulukon tekemiseen:

Soluun A1 syötetään mitta, suojatussa solussa B1 on kerroin ja suojatussa solussa C1 kerotaan A1*B1, johon tulostuu tulo. Tarvitsisin tulostuksen, eli enterin näpäyksen jälkeen lisää-painikkeen eli makron soluun D1, jota näpäyttämällä sekä syötetty mitta A1:stä, että tulostunut tulo C1:sta siirtyvät soluihin E1 ja E2. Näiden tietojen tulisi säilyä siten, että kun seuraava mitta syötetään, painetaan enteriä ja tämän jälkeen lisää-painiketta, solujen E1 ja E2 arvo kasvaa, syötetyn mitan ja tulon verran.

Kiitos etukäteen vastanneille.

7

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisääjä

      Tuo onnistuu ihan nauhoittamalla makron. Piirrä "nappi" ja liitä siihen nauhoittamasi makro. Alla nauhoittamani makro. Se poistaa ensin taulukon suojauksen (että suojattu C1 solu voidaan kopioida), kopioi A1 ja C1. Liittää sen E1 määräten (vain arvot, Lisää,Transponoi) ja suojaa taulukon uudestaan.

      Sub Lisää()

      ActiveSheet.Unprotect
      Range("A1,C1").Select
      Selection.Copy
      Range("E1").Select
      Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlAdd, SkipBlanks _
      :=False, Transpose:=True
      Application.CutCopyMode = False
      ActiveSheet.Protect DrawingObjects:=True, Contents:=True, Scenarios:=True
      Range("A1").Select
      End Sub

      • Aloittelija

        Kiitos, kelpasi kuitenkin, kun tein kaiken alusta.


    • Aloittelija

      Kiitos,

      Mutta aina sama herja "Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlAdd, SkipBlanks _
      :=False, Transpose:=True" punastuu. Ei vaan saa onnistumaan. Olen koittanut useammalla tavalla. Onko ongelma alue E1 JA E2? Koitin ("E1,E2").
      Jos voisit tuumata asiaa, ja yrittää auttaa.

      Perään toinen pulma:

      Onnistuin tekemää soluun A1 alasvetovelikon 1,2,3,4,5 "Tietojen kelpoisuuden tarkistaminen"-ominaisuudella. Soluun B1 syötän luvun. Soluun C1 tein alsvetovalikon kuten edellä (1,2,3,4,5). Soluun D1 pyrin saamaan laskutoimituksen, jossa solun A1 alasvetovalikosta valittu luku määrittää solun C1 valikosta tietyn luvun, jolla kerrotaan solun B1 syöte.
      =JOS(TAI(A1=1);TULO(B1*C1);(A1=2)*TULO(B1*C2))
      toimii moitteettomasti, mutta jos yritän liittää kolmannen JOS-ehdon, esimerkiksi ;(A1=3)*TULO(B1*C3) yllä olevaan kaavaan
      =JOS(TAI(A1=1);TULO(B1*C1);(A1=2)*TULO(B1*C2)), seuraa herja: "Olet kirjoittanut tähän funktioon seuraavat argumentit: Liian monta. Onko ideoita, miten jatkaa.

      Jälleen etukäteen kiittäen
      Aloittelija

      • Kirjoita koodieditorissa
        Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlAdd, SkipBlanks _
        :=False, Transpose:=True

        kaikki yhdelle riville pötköön ja poista alaviiva merkki ( _ ) koodiriviltä ( helpoin tapa fiksata aloittelijan)

        Keep EXCELing
        @Kunde


      • Aloittelija

        Kiitos,

        Kelpasi sellaisenaan, kun tein koko taulukon uusiksi

        Aloittelija


    • jossittelija

      Eka ongelmasi on osaamisalueeni ulkopuolella. Ihan noiden kaavojen kanssa olen aika paljon värkännyt, ja minusta näyttää, että et ole oikein nyt hahmottanut kunnolla, mitä tuossa kirjoittamassasi JOS-kaavassa lukee. Tuo koko TAI on tuossa yhtä tyhjän kanssa. Tuo kaavasi pitää nyt lukea siten, että jos A1=1, niin sitten lasketaan B1*C1, ja jos A1 on jotakin muuta kuin 1, niin sitten pitäisi laskea sen viimeisen puolipisteen jälkeinen laskutoimitus, mutta siellä onkin jo jokin valmis yhtälö, joten ei varmaan ihan toimi tuokaan? Minusta myöskin sana TULO siellä kaavassa on turha, kun siellä on B1*C1, niin älyäähän ohjelma jo kertomerkistä, että tuloa halutaan.

      En ole ihan varma ymmärsinkö oikein, mitä ajat takaa, mutta jos ymmärsin, niin ehkä sitten pitäisi käyttää sisäkkäisiä JOS-funktioita. Helpompi tapa voi olla olemassa, mutta olen itse käyttänyt näitä aika paljon.
      =JOS(A1=1;B1*C1;(JOS(A1=2;B1*C2;(JOS(A1=3;B1*C3;(JOS(A1=4;B1*C4);B1*C5))))))
      Nyt kaava tutkii ensin onko A1=1. Jos on, lasketaan B1*C1, ja homma selvä. Jos ei, niin se tutkii onko A1=2. Jos on, niin laskee B1*C2. jne. Ymmärsin, että A1 on aina joko 1,2,3,4 tai 5. Siksi viimeisessä kohdassa ei ole enää JOSsittelua. Kun ei ole ollut 1,2,3 eikä 4, niin sitten lasketaan ikään kuin olisi 5. Tuossa pitää vaan olla varovainen sulkumerkkien kanssa, että niitä on siellä lopussa tasan oikea määrä. On muistaakseni jokin raja paljonko näitä JOS-funktioita voi laittaa sisäkkäin, mutta kyllä sinne nuo 5 ainakin menee.

      • Aloittelija

        Kiitos,

        Kyllä toimii.

        Aloittelija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe