Riisipuuro on perinteinen joulun ajan ruoka. Parhaimmalta se maistuu jouluaaton aamuna, mutta kyllä sitä voi huoletta nauttia jo pitkin joulukuuta!
Riisipuuron keitossa voi olla pelko pohjaan palamisesta ja ylikuohumisesta. Tämä kikka helpottaa valmistusta merkittävästi!
Lue lisää:
https://www.suomi24.fi/viihde/tiesitko-talla-helpolla-kikalla-riisipuuro-ei-pala-pohjaan?s24
Tiesitkö? Tällä helpolla kikalla riisipuuro ei pala pohjaan!

18
518
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä riisipuuroa syödään ympäri vuoden. Ei pala pohjaan kahden kattilan tekniikalla tai sitten se haudekattila. Kahden kattilan tekniikalla minä teen, kun ei uusia kattiloita kaappiin enää mahdu.
- Anonyymi00002
Ei se kiehu maito ole laktoositonta, joten en käytä. Muutenkin käytän maidoista vain laktoositonta kevytmaitoa. Meillä perinteisesti riisipuuroa keitetään aaton aattona ja sen jälkeen kinkku uuniin. Jos puuroa jää tähteeksi niin sitä saa sitten aattona aamupalalla syödä.
- Anonyymi00008
Kevytmaitoon keitettynä riisipuurosta tulee vähän valjun makuista.
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kevytmaitoon keitettynä riisipuurosta tulee vähän valjun makuista.
Ei tule vaan tulee ihan hyvää.
- Anonyymi00015
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kevytmaitoon keitettynä riisipuurosta tulee vähän valjun makuista.
Juu, valjua tulee .
- Anonyymi00003
Uunissa ze riisipuuro tulee helpoiten ei pala eikä tarvi kytätä.
- Anonyymi00009
Palaa se pinnalta ellei ota uunista pois ajoissa.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Palaa se pinnalta ellei ota uunista pois ajoissa.
Uunissa tehtyyn riisipuuroon pitää tulla ruskea kuori.
Minä teen riisipuuron Kenwood Cooking Chefillä. Säädän lämpötilan 98C, jolloin puuro poreilee, mutta ei kiehu yli. Hämmennyksen laitan 10 sek välein niin ei pala pohjaan. Tunnin päästä riisipuuro on valmista ja ajan saattoi käyttää muuhun kuin puuron hämmentämiseen kun kone tekee sen puolestani.
- Anonyymi00004
Noin tekee osuuskauppaväki !
- Anonyymi00005
Keitän riisipuuroa muutenkin kuin perinteisesti jouluna. Kauheen täyttävää on ja jouluna pitää jäädä tilaa muillekin ruuville jotka ei maistu pitkin vuotta.
- Anonyymi00006
Uunissa tulee huoletta. Olen tehnyt yli 30 vuotta uunissa riisipuuron.
- Anonyymi00007
2min täydellä teholla mikrossa ja riisipuuro on suunmyöteistä.
- Anonyymi00013
Mikroaaltouuni ei ole mikään ruuanlaittopaikka. Ainakaan sellaiselle, joka haluaa oikeaa, hyvää ruokaa. Puuron idea on haudutuksessa, mikro ei hauduta.
- Anonyymi00010
Kulutusmaitoa ja kypsentämättömiä riisinjyviä suuhun. Purskutus noin 2 minuuttia ja nielaisu. Siinäpä kypsyvät mahalaukussa.
- Anonyymi00014
Ei pala pohjaan jos sen maidon korvaa kermalla ja maistuu ihan yhtä hyvältä, eli riisit keitetään ja ihan loppuvaiheessa lisätään purkki (vispi)kerma. Kerma ei polta pohjaan. Kalorit jää samaan kuin maitoon keitetyllä.
- Anonyymi00016
Voi tehdä suoraan kulutusmaitoon kun käyttää puurokattilaa eli keittää vesihauteessa. Kattila höyrytysosalla ei maksa paljon, puuron teko ja höyrytys on vaivatonta. Ei minulla ainakaan riitä kärsivällisyys hämmentää koko ajan ettei pala pohjaan. Höyrytys hyvä moneen ruokaan, esim kukkakaali, ruusukaali, pavut ja vaikka höyrymakkaraan.
- Anonyymi00017
Tuo on paras ja helpoin riisi ja mannapuuron keittotapa.
Ei kiehu yli eikä pala pohjaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1475631Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1853301Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123141Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a482836Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,902592IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-212171- 461709
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:491621- 721619
- 751570