Naisille äänioikeus Suomessa jo 110 vuotta sit-

EDELLÄKÄVIJÄNÄ

ten, tänään juhlalähetys sen johdosta! HYVÄ Suomi!

8

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden saaminen meille Suomeen oli erittäin merkittävä tapahtuma. Se oli niin merkittävä, että sitä olisi aiheellista juhlistaa koko kansakunnan mitassa laidasta laitaan kattavuuden prinsiipin mukaisesti. Naisten äänioikeuden juhlimiseen kaiken huomion kiinnittäminen tuntuu jotenkin yleisen juhlan aiheen typistämiseltä, yksipuolistamiselta. Saihan sen uudistuksen myötä myös miesten valtaenemmistö äänioikeuden ja vaaleissa ehdokkaiksi asettumisen oikeuden toisin kuin aikaisemmin oli ollut sääty-yyhteiskunnassa.

      Tekee mieli kysyä ja kysynkin:
      - Miksi 110 vuotta sitten tehtyä äänioikeusuudistusta juhlitaan pelkästään naisten äänioikeusjuhlana? Millä ihmeen konstilla naisasialiike on onnistunut monopolisoimaan äänioikeusuudistuksen pelkästään naisten juhlan aiheeksi? Niinhän se oli jo myös kymmenen vuotta sitten, kun äänioikeusuudistuksen 100-vuotisjuhlintaa vietettiin. Naisten äänioikeudesta ja ehdokkaaksi asettumisen saavuttamisesta puhuttiin kovin yksipuolisesti silloinkin.

      • UkkostaTulee

        Juhliminen on telaketjufeministien aikaansaannosta. Tunnen sentään joitakin naisia, jotka eivät siedä ja haluavat irtisanoutua tuosta.
        Pääosan naisten röyhkeys on nykyään käsittämätöntä. Tälle täytyisi tehdä jotain.


      • Mummeli-xyz

        Leiriniekka, - kiitos että kerroit tuosta!
        Vaikka olen historian harrastaja, en ole tiennyt todellakaan muusta
        v. 1906 äänioikeuden uudistuksesta kuin että naiset saivat äänioikeuden.

        Miksi se on pimitetty meiltä?

        Nyt täytyy lähteä GOOGLE-ttamaan.


      • Niin-aina-on

        puhuttu kyllä "yleisestä ja yhtääisestä äänioikeudesta". mutta kaikilla miehilläkö
        sitä ei sitten vielä tuolloin ollutkaan?


    • Ruotsin-vallan-aikana

      Sääty-yhteiskunnassa yhteiskunnallinen asema, sääty, on rajannut äänioikeutettujen joukkoa.

      Monia tällaisia asioita pidetään salassa.

    • Vain_VELAT_painavat

      Suomessa on saatu karistettua alistajat harteitaan painamasta,
      viemästä miehiä sotiin, viemästä ilmaiseksi tuotteita ja rahaa...

      Kaksi ilkeätä naapuria on saatu jo pois niskoiltamme. Tuhat vuotta kurjistivat Suomea.
      .......................................................................................................................................................

      NYT:

      HS.fi - Helsingin Sanomat
      4 t ·
      Suomalaisten onnellisuutta ruokkivat erityisesti hyvä koulutus, puhdas ympäristö ja turvallisuuden tunne.

      Selvitys: Suomalaiset maailman tyytyväisimpien ihmisten joukossa
      Suomalaiset ovat tyytyväisempiä elämäänsä kuin mitattujen maiden kansalaiset keskimäärin. Onnellisuutta ruokkivat erityisesti koulutus, puhdas ympäristö ja…
      HS.FI

      Kunpa päästäisiin itsenäiseksi myöskin yhteisvaluutta eurosta, irti EMU:sta...

      http://www.hs.fi/ulkomaat/a1464749915664?jako=5c1a0eb711d56818e728a22b834de434&ref=tw-share

      • NYT-EUn-ja-EMUn-imu

        Ruotsi piti Suomea vallassaan siirtomaana viime vuosituhannella
        vuosina 1155 - 1809. Eli 654 vuotta.

        Ruotsi imi Suomesta väkisin miehet, hevoset, elintarvikkeet sotiinsa,
        koska Ruotsilla oli suurvaltapyrkimyksiä.
        Resurssit sotiin otettiin väkisin Suomesta.

        ---
        EU ja EMU - ( varsinkin EMU ) alistivat itsenäisyyden saavuttaneen
        ja siitä taistelleen Suomen uudelleen
        sadantuhannen nuoren kuoleman hinnalla
        itsenäisyydestään taistelleen vuosina 1939-45
        ja itsenäisyys säilyi silloin.

        EMU on Euroopan Rahattomuusliitto, joka imee meiltä siihen liittyneiltä rahaa entisiin siirtomaaherrojen maihin. Nyt kun siirtomaat ovat itsenäistyneet, herrat tarvitsivat uusia maita imettäväkseen.

        Siksi entiset siirtomaaherrat Englanti ja Ruotsi EIVÄT liittyneet EMUun.


      • NYT-EUn-ja-EMUn-imu

        Lainaus:Ruotsi piti Suomea vallassaan siirtomaana viime vuosituhannella
        vuosina 1155 - 1809. Eli 654 vuotta.

        Kannattaako surra kaatunutta maitoa lattialle? Sopiva aloitus naisten voimasta. Lattia pestään ja taas on puhdas lattia.

        Miksi aina vedotaan menneisiin sotiin ja niiden kärsimyksiin? Ei ne ole syy huonoon menestykseen nykynuorisolla, jos joskus on oltu toisen vallan alaisuudessa heille tuntemattomana ajanjaksona.

        Minä en ainakaan ole syyttänyt yhtään sotaa menneisyydestä, kuinka olen pärjännyt maailmalla. Toki tiedän historian tunneilta, kuinka on sodittu, mutta ei se minun elämääni enää vaikuta, sillä "äiti luuttusi maidon lattialta"?

        Lukekaa historiaa, mutta älkää vaipuko epätoivoon, sillä noissa kaikissa taisteluissa oli useita voittajia ja häviäjiä. Suomikin voitti tai hävisi, mutta meilä on nyt itsenäisyys.

        Hyvä sarja Stalinista Teemalla. Vaikka tiesin Rosenweldin pyörätuoli presidenttiydestä, niin Stalinin oikean käden vammasta en tiennyt. Sarjassa käy ilmi, että Venäjä/Neuvostoliiton kansalaisia kuoli p a l j o n, kuten Saksalaisiakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      224
      6979
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      847
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe