Kansainväliset markkinat

Tavoitteetkorkealla

Onko kellään näkemystä miten saisi parhaiten kirjansa kansainväliseen levitykseen? Tavoitteena esim saksankieliset markkinat.
Onko avaintekijä tässä kustantaja vai agentti?
Jos kustantamo niin mitkä olisivat parhaita vaihtoehtoja suomalaisista?
Jos agentti niin kehen kannattaisi olla yhteydessä?

13

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • göajl

      Suuret kustantamot kauppaavat käännösoikeuksia kirjailijoilleen ilmaiseksi. Agentin kirjailija palkkaa itse eivätkä he ota toimeksiantoja tuntemattomilta kirjailijoilta tai lue käsikirjoituksia. Parhaiten käännösoikeuksia myydään kirjoista, jotka myyvät kotimaassaan hyvin, joita on palkittu ja kritiikeissä kiitetty. Kotimaan markkinat on siis ensin otettava haltuun tai kirjoitettava kirja alun perinkin toisella kielellä - muutama sellainenkin kirjailija löytyy, he eivät asu Suomessa.

    • Samaamiettien

      Entäs jos on kirja joka on jo alusta saakka selvästi suunnattu ulkomaisille markkinoille? Esim tapahtumat sijoittuvat tiettyyn maahan.

      • nahkahousutpaukkuen

        Ei hyvää päivää näitä kysymyksiä ja trollauksia. Minkälainen kirja mielestäsi on "selvästi"suunnattu vaikkapa Saksan markkinoille?


      • Asiallisuuttaplease
        nahkahousutpaukkuen kirjoitti:

        Ei hyvää päivää näitä kysymyksiä ja trollauksia. Minkälainen kirja mielestäsi on "selvästi"suunnattu vaikkapa Saksan markkinoille?

        Olipas kannustava kommentti. Miksei täällä saisi kirjoittaa ja kysyä?
        Olisit hypännyt yli jos noin ärsyttää.

        Aloittajalle, kirjaa on aika vaikea saada kansainvälisille markkinoille tuosta vaan.suomessa on joitakin agentteja jotka ovat erikoistuneet tähän mutta heidän palveluksensa tietysti maksavat.


    • Kirjoita hyvä kirja, lukijat kyllä löytävät perässä. Suomalaista kaunokirjallisuutta myydään kustantajan kautta varsinkin Euroopan maihin. Jos sinulla on hyvin selkeä tavoite saada kirjasi joillekin tietyille kielimarkkinoille, voit tietysti myös pyrkiä teettämään siitä käännöksen ja tarjota sitä suoraan kyseiseen maahan. Suuremmilla kielialueilla kilpailu on tietysti kovempaa. On kuitenkin olemassa suomalaisia, jotka kirjoittavat englanniksi ja ovat ensin tulleet julkaistuiksi (tai julkaisseet omakustanteen) englanninkielisillä markkinoilla. Suoraan julkaisukielelle kirjoittaminen toki säästää käännöskustannuksissa, mutta toisaalta vaatii kirjailijalta hyvää kielitaitoa.

      Suomalaista kirjavientiä voi tutkia tarkemmin Kirjallisuuden vientikeskuksen eli FILI:n sivuilta: http://www.finlit.fi/fili/kirjallisuusvienti/tilastoja-ja-selvityksia/

    • salainenagentt

      Pitää hankkia agentti. Ei mulla muuta.

    • kjåpiu

      Agentit eivät lue tuntemattomien kirjoittajien tekstejä eivätkä he ole kustannustoimittajia, vaan mainos- ja markkinointiväkeä. Suomalaisella kirjailijalla tulee olla olemassaoleva rakennettu brändi kotimaassaan ennen kuin häntä aletaan viedä ulkomaille. Aiheen suuntaaminen ulkomaan vientiä ajatellen tuskin aloittelevalta kirjoittajalta onnistuu, koska sitä ei hallitse kukaan kirja-alalla. Jos tietäisimme mikä myy, olisi todella helppoa ryhtyä maailmanlaajuisten bestsellereiden kirjoittajaksi tai sellaisten teosten markkinoijaksi ja kustantajaksi.

      Kannattaa tavoitella realistisia asioita, siis suomalaista kustantajaa, ellei sitten hallitse jotakin toista kieltä niin hyvin, että kykenee tuottamaan tekstin myös sillä kielellä. Silloinkaan ei lähestytä agenttia, vaan kohdemaan kustantajia suoraan. Ja kilpailu on (kuten mainittiin) huomattavasti kovempaa, sillä Suomessa julkaistaan kirjoja enemmän kuin missään muualla Euroopassa asukaslukuun verrattuna. Täällä on siis helpompi saada kustantaja kuin muualla.

      • Jukutsja

        Itseasiassa englanninkielisillä markkinoilla lähestytään ensin agenttia, sillä kustantamot eivät ota vastaan käsikirjoituksia (ainakaan suuremmat). Kustantamot kommunikoivat ensin agenttien kanssa ja usein on niin, että tietyillä agenteilla on jo valmiiksi suhteet tiettyihin kustantamoihin ja päin vastoin. Agenttuuriin myös lähetetään ainoastaan näyte käsikirjoituksesta, ei koko nivaskaa. Agentti pyytää lisää, jos tarvii. Hän myös antaa alustavia korjausehdotuksia.

        Näin siis englanninkielisillä alueilla. Suosittelenkin tutustumaan tarkasti kohdemaan kustannuskentän käytäntöihin, koska maakohtaiset erot ovat suuria. Tee tai teetä käännösesimerkki. Tutustu agentuurien ja kustantamoiden kustannussuunnitelmiin. Suosittelen myös osallistumaan kohdemaan kirjamessuille tai kansainvälisille kirjamessuille, siellä saattaa olla mahdollisuus solmia suhteita. Myös Filiin kannattaa olla yhteydessä ja kysyä neuvoa. :)

        Ennen kaikkea kuitenkin tsemppiä ja rohkeutta! Toivottavasti apu löytyy :)


      • kdjaåp
        Jukutsja kirjoitti:

        Itseasiassa englanninkielisillä markkinoilla lähestytään ensin agenttia, sillä kustantamot eivät ota vastaan käsikirjoituksia (ainakaan suuremmat). Kustantamot kommunikoivat ensin agenttien kanssa ja usein on niin, että tietyillä agenteilla on jo valmiiksi suhteet tiettyihin kustantamoihin ja päin vastoin. Agenttuuriin myös lähetetään ainoastaan näyte käsikirjoituksesta, ei koko nivaskaa. Agentti pyytää lisää, jos tarvii. Hän myös antaa alustavia korjausehdotuksia.

        Näin siis englanninkielisillä alueilla. Suosittelenkin tutustumaan tarkasti kohdemaan kustannuskentän käytäntöihin, koska maakohtaiset erot ovat suuria. Tee tai teetä käännösesimerkki. Tutustu agentuurien ja kustantamoiden kustannussuunnitelmiin. Suosittelen myös osallistumaan kohdemaan kirjamessuille tai kansainvälisille kirjamessuille, siellä saattaa olla mahdollisuus solmia suhteita. Myös Filiin kannattaa olla yhteydessä ja kysyä neuvoa. :)

        Ennen kaikkea kuitenkin tsemppiä ja rohkeutta! Toivottavasti apu löytyy :)

        Kaikille suomalaisille kirjailijanaluille löytyy kyllä maailmalta agentti ja varmasti pian myös Suomesta, ellei ole jo. Tässäkin aloituksessa kysellään agenttien nimiä ja suosituksia. Tilausta olisi monenlaisille palveluille, sillä suomalaiset ovat lukija- ja kirjoittajakansaa.

        Siinä mielessä suomalainen kirjamarkkina on helppo ja tasa-arvoinenkin, että hyvä käsikirjoitus löytää kustantajansa ilman suhteitakin. Ei tarvitse kuin lähettää sähköpostia.


    • Agenttinollanolla

      Luin kerran jutun jostain naistenlehdestä (todennäköisesti Trendi tai Olivia) haastattelun kirjallisuusagentista, joka nimenomaan pyrki viemään suomalaisia kirjoja ulkomaille. Harmittaa kun en muista naisen nimeä! Osaisiko joku auttaa?

      • Jkigkk

        Elina Ahlbäck


    • Jaapasjalka

      Ja sitten on meitä, jotka olemme kiinnostuneet tästä asiasta ihan jo sen vuoksi, että kirjoitamme marginaaliseksi tulkittavaa rohkeaa kaunokirjallista tekstiä, ja Suomen kokoisessa maassa markkinat kovin erikoiselle tekstille ovat heikot. Lisää lukijoita siis havitellen, ei pompöösiä maailman valloitusta.

    • Helunaheili

      Tietääkö kukaan miten Saksan markkinat toimii? Lähestytäänkö siellä kustantajaa suoraan vai pitääkö olla agentti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      73
      7380
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      200
      4568
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      67
      4328
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      141
      4146
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4090
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4056
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3599
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2928
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      61
      2584
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2396
    Aihe