Taisi olla siinä-70 luvun taitteessa kun Lieksassa oli kaksi kiharapäistä afrikkalaista lasta. Olivat vissiin alle kouluikäisiä kun pyörivät LYLin pihalla. Joku oppilaista houkutteli heidät "kuunteluoppilaaksi" luokkaan oppitunnille. Muistaakseni Matti meidän geometrian opettaja katseli pitkään uusia oppilaita. Muistaako kukaan kyseisiä henkilöitä ettei minusta heti tehtäisi hourupäätä ja alkaisi loanheitto.
Muistaako kukaan?
8
179
Vastaukset
- Muistelua
Oi niitä aikoja,vain kaksi.........
- tosi.juttu
Oikein muistat asuivat keskustassa.
Mitä vanhemmat tekivät Lieksassa? En jaksa muistaa.
- tosi.juttu
Äiti oli lasten kanssa kotona iskä oli joku viskaali. Heillä ei ollut omia lapsia siksi adoptoivat. Eivät asuneet kauan Lieksassa.
- hilpara
Hei oliko he sisarukset muistelen nähneeni joskus kaupassa pienen tummahkon naisen kanssa.
- häpeä.jos.osaat
Olet täysi rasse miks tunget noita rassejuttuja muuten siistille seinälle
- ytte
Turpa tukkoon kurja suvakki.
- Innan.tiina
Minäkin muistan nuo lapset heillä oli suomalaiset nimet. En muista mitkä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437417
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523030- 513004
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342819Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302484IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931881- 471551