Ei mitään toivoa enää

Toitap

Muistelen haikeudella elämäni hyviä päiviä. Niitä päiviä, jolloin aurinko paistoi sydämeeni. Nyt on jäljellä vain synkkä musta kuu. Olin onnellinen ja töissä. Pystyin säästämään ison summan rahaa, kun asuin vielä vanhempieni kanssa. Minulla oli unelmatyöpaikka.

Kaikki kuitenkin tuhoutui. Ensin kuoli isä, joka oli tärkeä minulle. Sain selvittää äitini kanssa hänen asioitaan. Isän kuolema laukaisi minulle pysyvän paniikkihäiriön. Sitten tuli 90 - luvun lama.
Olin juuri irtautunut kotoa. Ensimmäinen oma vuokra-asunto minulle ja vaimolleni. Luulin, että saan olla työpaikalla koko elämäni. Pahoilla voimilla oli kuitenkin näppinsä pelissä.
Jouduin työttömäksi. Vaimoni oli raskaana ja synnytti ensimmäisen lapseni. Kun lapsi syntyi, niin muutimme vuokrataloon, jossa syntyi kolme muuta lastani. Pitkään jatkunut työttömyys söi rahani.Jokainen leipäpala oli laskettava.
Tiukka taloudellinen tilanne johti riitoihin. Pahinta oli kuitenkin, että katala VVO osti talon. VVO nosti vuokrat pilviin. Oli jatkuvaa kamppailua vuokrien ja ruuan kanssa oli super kovaa. VVO keksi järjestää super-remontin. VVO ei kunnioittanut lainkaan ihmisten kotirauhaa. Isännöitsijät tulivat milloin sattuu ilmoittamatta. Varsin tyypillistä oli remontista remonttiin tehtiin taloa. Ei ollut mitään hengähdystaukoa. Kun saatiin yksi remontti valmiiksi aloitettiin toinen. Se raasti asukkaiden hermoja.
Sain maksaa kovan hinna asumisestani pahan akselilla. Kyseisissä taloissa tehtii kolme itsemurhaa. Talot olivat rakennettuja muinaishautojen päälle.
Elämä johti avioeroon. Muutin asumaan eri paikkaan, mutta katala VVO muisti minua ylisuurella remonttilaskulla. Ei minulla tietenkään ollut sellaisia rahoja. Yllättäen VVO keksi turvautua rikolliselta vaikuttaavaan perintäfirma Lindorffin apuu. Lindorff tunki nokkansa minun ja VVO; n velkaan. He saivat lopulta liittolaisen.
Paikallinen ulosottotoimisto lähetti kehuskelukirjeen, jossa se ylpeänä ilmoitti ottavansa ulosmittausta minun palkastani.
Se ei tuntunut hyvältä. Olin hoitanut aina asiani tunnollisesti, mutta VVO n jättilasku yllätti. Tuntuu, että olen toivottomassa tilanteessa. Olen rukoillut joka päivä pääseväni piinaajistani eroon, mutta olen menettänyt toivoni. Olen toivoton tapaus.

8

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todellinenapu

      Oletko koskaan lukenut jumalan kirjaa?

      - Mutta voi sattua, että teillä on vastenmielisyys jotakin asiaa kohtaan, vaikka se on teille hyödyllinen, ja voipa sattua, että teillä on halu johonkin, vaikka se on vahingollista teille. Jumala tietää, mutta te ette tiedä. (Koraani)

      - Totisesti, helpotus seuraa vastuksia (koraani)

      - Sille, joka pelkää Jumalaa, Hän ratkaisee pulman,
      ja antaa hänelle elatuksen sieltä, mistä hän ei voi sitä odottaakaan. Sille, joka Jumalaan luottaa, Hän on kaikki kaikessa. Totisesti Jumala saavuttaa tarkoituksensa; Jumala on todella antanut kaikelle määränsä.

      Toinen juttu, on se että heräät keskiyöllä ja menee polville ja nostaa kädet ylös, ja pyydä jumalalta oikea ja täydellistä tietä, joka opettaa sinua eroamaan masennuksesta

      • Onneatie

        Lisätietoa
        kik: onneatie


      • onneasullekin

        Masentuneen tuskin kannattaa lähteä kokeilemaan vieraan kulttuurin uskontoa, siinä voi ajautua enemmän eksyksiin ja etäälle ympäristönsä ihmisistä.

        Uskonnon suhteen turvalliset valinnat ovat: luterilaisuus, katolilaisuus ja Suomen ortodoksisuus. Ei mene todellisuuskäsitys liian vaikeaksi. Jotain pienempiä kristillisiä seurakuntia voi myös olla ihan hyviä, mutta kun en tunne niitä niin en voi suositellakaan.

        Juutalaisillakin on aika pitkälle sama arvomaailma ja kulttuuri, kuin suomalaisten enemmistöllä. Islamista valitettavasti ei voi sanoa samaa (paitsi tataareista).


    • nelikymppinenn

      Hei, et sinä ole ollenkaan toivoton tapaus, vaan olet joutunut kärsimään ongelmista, jotka ovat tuttuja monille ikäisillesi suomalaisille. Et todellakaan ole yksin!

      Sinulla on myös kolme lasta. Olet heille korvaamattoman tärkeä.

      Sinun täytyy surra surusi rehellisesti läpi, niin kuin teetkin. Terve ihminen on murheellinen läheisen kuolemasta, avioerosta yms. Joskus voi pelottaakin. Mutta sitten kun pahin alkaa väistyä, niin pidä huolta ettet katkeroidu. Kun taas jaksat, niin ajattele joka päivä kaikkia hyviä asioita mitä maailmassa on. Hyviä asioita, joita olet tehnyt ja teet jatkossakin, ja joita lapsesi tekevät. Sitä kautta saat enemmän voimaa ja itseluottamusta.

    • eienäänuori

      Sinua on koeteltu kovasti. Niin on minuakin, mutta en usko siitä huolimatta että "piru on ollut merrassa koko elämäni ajan". Olen tehnyt kyllä virheellisiä valintoja ja ratkaisuja, joista olen saanut sitten kärsiä.

      En usko että syy huonoon asumisonneen johtuu, että talo on hautojen päällä. Tosin olisi asiallista kunnioittaa edesmenneitten viimeistä leposijaa, mikäli asia on tiedossa, kun maassamme on vielä avaruutta ja tilaa rakentaa.
      Isän kuolema on ollut äkkipysäys nuorelle ihmiselle ja siitä on jäänyt posttraumaattista stressiä.
      Kyllä sinä pääset talousasioissa vielä varman päälle jos ei ole sentään kymmeniä tuhansia velkaa. Kannattaisi varmaan jutella jonkun velkaneuvojan kanssa. Ja vaikka ero on tullut, niin sinulla on oikeus säilyttää yhteydet lapsiisi.
      Usein on vain niin, että vaikeudet saavat miettimään elämää ja asioita syvällisemmin. Sitten kun niistä selviää ja mustat päivät ja vuodet ovat jopa voimavara.
      Jumalan siunausta ja huolenpitoa elämääsi.

      • nelikymppinenn

        Remontit voi helposti maksaa todella yllättävän paljon, mutta kyllä minä silti uskon, että talousasiatkin saa vielä hallintaan.

        PS. Anteeksi aloittaja virheestäni, neljä lastahan sinulla onkin.


    • Obi1

      Nii. Ku aurinko paistaa ulkona ja mieles ni sellasten kimppuun "vihollisen joukot" käy. Tervetuloa kerhoon. Tiiät paljon ja oppinut olet. Sitten vaan eletään huvikseen ja autetaan jos voidaan.ihan siistii.kun tajuu mennyt meni jo.....
      ;>

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      95
      3313
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3063
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1883
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1882
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      32
      1809
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1721
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1409
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1329
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    Aihe