Ensimmäinen vaellus kesällä 2017 mitä vinkkejä

15valoittelija

Hei olen 15v ja haluaisin lähteä vaeltamaan kesällä 2015. Mietin olisiko jonkun hieman kokeneemman kanssa mahdollista lähteä (itse olen seinäjoelta)? Ja mitä kannattaa ottaa mukaan ja mihin kannattaa mennä?

14

775

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Borgepeäskä

      Siitähän se alkaa. Kannattaa mennä Lappiin.Välttämättömiä taitoja: kartanluku,suun-
      nistus kompassilla ja ensiapu.Vastasit itse: kannattaa käydä useitakin kerran jonkun kokeneen mukana tekemässä lenkkejä eri paikoissa.Kiilopää on hyvä paikka lähteä ens. vaellukselle. Kokemuksen antamia olis paljonkin tarvittaessa.

    • Pattinen

      Käy läpi ensiksi luontonpuistot. Fillarilla vaikka lähinpään, työkalut ja paikkausvarusteet, niin saat tuntumaan erämää elämästä. Hyvät kengät!!
      -Kerasto, fikkari, puukko, reppu, tulta, muonaa(kuivamuona ja yms..kevyt kantaa), kartta, kompassi, telta, makuupussi, trangia setti, pilkkivehkeet.
      Opettele perustaidot!!!! Kyypakkaus ja toi edellisen mainitsema EA-ensiaputaito ehdoton.
      ÄLÄ SYÖ LUONNOSTA SELLAISTA MITÄ ET TIEDÄ 101% TURVALLISEKSI SYÖDÄ!
      Tutustu jokamiehenoikeuteen ja suojeltavien paikkojen pyhyyteen kunnioituksella!!!
      Noudata niitä!
      Älä jätä mitään jälkeesi luonnossa liikkuessasi, roskaaminen.
      Tuntureille lähtiessä ilmoita aina paikallisille minne menet ja kuinka kauan arviolta aioit olla poissa, myös läheisillesi. Ja saapuessasi takaisin jos saavut samaan paikkaan.

    • SetäMies62

      Ota yhteyttä seutusi partiolaisiin ja/tai Suomen Ladun paikallisosastoon. Sieltä pitäisi löytyä ainakin jossain määrin kokenutta seuraa, ehkä saisit joitain varusteita lainaksi.

      Retkimaastoja löytyy kyllä Lappiakin lähempää muutaman päivän totuttelureissuille, joskin Pohjanmaa ei nyt ole ihan niitä ykkösseutuja. Pohjois-Karjala, Kainuu, Evon alue, Seitsemisen ja Helvetinjärven kansallispuistot jne.

    • menoks4789032808

      Vinkiksi se, että suoraan sinne mistä haaveilet. Eli Lappiin. Netti on täynnä vaelluksien varustelistoja. Valkkaa niistä mieluisin ja tiputtele järjen kanssa puolet niistä luetelluista pois. Ainoat tärkeät sulanmaan vaelluksella ovat majoite (yl. teltta), kunnon makuupussi ja suunnistustarpeet joita osaat käyttää. Ruokakin on toisarvoista. Tosipaikan tullen ihminen elää vaikka puita syömällä.

      Ne ensimmäiset reissut kannattaa vetää reittejä/ suosittuja reittejä pitkin. Vaikkapa rengas-sellaisia. Jos haluaa poiketa välistä reitiltä niin pysyy sen renkaan sisällä. Vaihtoehto sekin, että valkkaat luonnon- (esim. jokien)/ teiden rajoittaman alueen, jolla eksyminen ei johda pitkäaikaiseen hortoiluun. Jos epäilet vähääkään sitä pärjäämistä niin valitse alue, jossa on kännykkäkenttiä. Ja mukaan varapuhelin, jossa ei ole älyä. Vain sopiva korttipaikka ja täysi akku (tai jopa kaksi).

      Ja remmit auki niissä vesien ylityksissä!

      • etwrgh

        Ota mukaan avaruuspeite, sadeviitta, laskuvarjonarua , näin syntyy pikamajoitus tarvittaessa.


      • etwgtrwg

        PS . lue Olli Aulio - Suuri retkeilykirja


    • oppiajaseuraa

      Netissä kannattaa tutustua luontoon.fi sivustoon
      http://www.luontoon.fi/etusivu
      Partiolaisilla ja latulaisilla on yleensä tietoa ja kokemusta vaeltamisesta. Suunnistamisen oppii suunnistamalla esimerkiksi iltarasteilla. Kivan lisän toimintaan saat, kun opettelet melomaan. Melontaseuroilla on yleensä keväällä ja alkukesästä kursseja. Melontaseurassakin on usein retkeilyjaosto, mutta ihan aloittelijan taidoilla ei jokaiseen vesipaikkaan kannata mennä.
      Kannattaa etsiä kokenut kaveri tai pari matkaseuraksi. Retkeilijät mielellään opettavat taitojaan.

    • Kaksivaellustatakana

      Katsele youtubesta Vaellus-hakusanalla videoita joista löytyy yhtä sun toista asiaa josita saat eväitä harrastukseesi. Ali Leiniön videoissa on vinkkejä vaellukseen ja Ali on selkäsanainen tyyppi. Tässä videossa Ali kertoo varustuksestaan muutaman päivän reissulle: https://www.youtube.com/watch?v=GePlEYKZUPA
      Jouni Ohtamaan videot ovat myös ihan huippua. Olisi todellakin hieno jos pääsisit jonkun kokeneen vaeltajan mukaan vaellukselle, parempaa oppia et voisi saada. Toivotan sinulle onnea ja menestystä vaellusharrastukseen ja todellakin sitä että pääset jonkun kokeneen mukaan. Vaellusta voi harjoitella muuallakin kuin lapissa, se on liikkumista luonnossa ja selviytymistä kulloisissakin olosuhteissa oikeiden/ sopivien varusteiden varassa.

    • suunnistustaitoa

      Suunnistustaito on välttämätön hyve kairassa. Eli on osattava ottaa suunta kompassilla. Ja sitten vielä luotettava siihen enemmän kuin omaan kuvitelmaan oikeasta suunnasta.

    • näinonvain

      Oikeastaan lapissa harvoin tarvitsee suunnistaa kompassin avulla mutta karttaa pitää osata lukea. Ja tuvilta tuville vie lähes aina polut jotka auttavat oikeaan suuntaan.

      • suunnistustaitoa

        Minä en ainakaan pysty kävelemään metsässä suoraan kohti kohdetta ilman kompassia. Aurinko toki auttaa. Ylhäällä tunturissa sama juttu. Pelkän kartan avulla on monta kertaa hukassa kun ei tiedä, mikä tunturi tuolla näkyy.

        Tarkoitin yllä, että suunnan ottoon tarvitaan myös karttaa.

        Kämppien välisistä poluista on toki apua, mutta äkkiä hukkaan joutuu, jos ei satu oikea polku alle.

        Talvella ei aina ole kämppien välillä latu tai moottorikelkkauria. Eli jos talvella liikkeellä on, niin kompassi ja kartta ovat välttämättömiä.


    • Gumbe

      Paljon asioit, tässä muutamia:

      Suunnistuksesta: Kartat ja kompassi mukaan. Kannattaa opetella suunnistamaan jo kotinurkilla. Suojaa kartta kastumiselta. Paina mieleen kartasta retkialue kokonaisuutena. Mitkä isot maamerkit rajaavat aluetta: Isommat joet ja laaksot, vesien virtaussuunnat, poroaidat, tiet, polut jne. Jos sitten sattuu eksymään tai tuuli vie kartan, muistaa mistä suunnasta etsiä mitäkin. Jos omistat gepsin ja osaat sitä käyttää, ota mukaan. Kartan, kompassin ja gepsin käyttö yhdessä opettaa hyvin suunnistusta ja kartan lukua. Kaikki tarpeellinen on repussa, joten pieni eksyminen ei haittaa. Tärkeintä pysyä rauhallisena, ettei satu vahinkoa.

      Varusteista: Kävele kengät "sisään" ennen reissua, ettei tule rakkoja. Lapissa voi olla kesälläkin pakkasta. Tuuli on kuitenkin pahin. Alle esim merinovillaa ja päälle tuulen ja sateenpitävää. Kesällä kevyt teltta, alle kilo/kulkija. Makuualusta on tärkein, mutta pussikin on tärkeä. Varaudu siihen, että kämppiin ei mahdu, ja joka paikassa niitä ei ole. Eväspuoli on makuasia. Kuitenkin reilusti jouleja, sillä kulutus on suurta (köyhtyä saa, mutta ei laihtua). Kuivatut muonat on hyviä, lisäksi naposteltavaa kulkiessa ja tauoilla. Pikku keitin on näppärä, mutta opettele nuotintekokin. Alumiinifoliossa hiilloksella syntyy monenlaista hyvää, ja tietysti se tulehen tuijottelu ja tunnelma.
      Sääsket, mäkärät ja paarmat ovat pirullisia tuttavia. Katso, ettei sääsken kärsä mahdu vaatteiden läpi ja ettei mäkärä pääse ryömimään hihansuista. Pari hyttyspuikkoa on paikallaan. Ea-pussukkaan ainakin ideal-side, reilusti leveää laastaria, särkylääkettä, roudari-teipillä korjaa lähes kaiken ja tekee vaikka lastan. Pari sytkäriä ja muutama sytytyspala ei ole häppee. Listaa voisi jatkaa pitkälle, mutta kysele ja katsele.

      Retkikohteista: Alue jossa on hyvin tupia, reittejä ja polkuja sekä mielenkiintoista katseltavaa, mutta valitse hiljainen aika. Esim Saariselällä kesäkuussa, ennen juhannusta on rauhallista eikä yleensä vielä sääskiä, mutta valoa ja linnunlaulua riittää. Älä ahnehdi liikaa kilometrejä ja huippuja, vaan katsele ja nauti luonnosta ja leirielämästä. Kun kulkee hieman hitaammin ja hieman vähemmän, näkee paljon enemmän. Ja hyvän kaverin kanssa on mukava jakaa kokemukset ja opit.

      Toivotan Sinulle paljon hikisiä kilometrejä hienon harrastuksen parissa!

      Gumbe

    • 131

      Hei! Matkaan voi tietysti lähteä kokemattomankin kanssa, kunhan molemmilla on hallussaan perustaidot, kuten kartanluku, nuotion teko, retkikeittimen käyttö yms. Suosittelisin kuitenkin suuntaamaan ensin merkityille poluille, joissa oppii itselle sopivat rutiinit. Minä olin ensivaelluksellani lemmenjoella ja sen jälkeen kiertelemässä Ylläksen lähialueen reittejä, kiersimme esimerkiksi Yllästunturin. Pyhä-Luoston kansallispuisto on pieni ja kaunis ja sopii niinikään ensivaelluskohteeksi. Kesäaikaan laavut ovat tunnelmallisia ja mukavia yöpymispaikkoja ja autiotupia Lapissa on runsaasti.

      Tärkeimpiä varusteita ovat tietysti kunnollinen rinkka, hyvät kengät, kartta, kompassi, tulentekovälineet ja retkikeitin, vesipullo sekä makuupussi ja -alusta. Ensiapuvälineet ovat mukana välttämättömät. Liikuttaessa paikoissa joissa on runsaasti tupia ja laavuja sekä kotia tms. ja polut ovat merkittyjä (esim. Ylläs), ei teltta ole välttämätön. Ilman telttaa liikuttaessa täytyy kuitenkin varautua siihen, että joutuu vaihtamaan yöpaikkaa mikäli ensimmäinen on täynnä porukkaa (itselle näin ei ole koskaan käynyt).
      Saappaat olen kaikilla vaelluksilla jättänyt kotiin, sen sijaan minulla on aina mukanani crocsit, jotka toimivat tarvittaessa jokien ylityksissä sekä mukavina iltakenkinä. Erityisesti Lapissa hyttysmyrkky on kulkijan ystävä, meillä ollut käytössä Etonon hajuton ja Offin punakorkkinen.

      Ruokapuolella on suhteellisen paljon vaihtoehtoja, isommat marketit ovat pullollaan erilaisia valmispastoja, nuudeleita, perunamuusiaineksia, pikapuuroja, pikakastikkeita, pussikeittoja yms. Niistä kannattaa koota itselle sopiva ruokalista. Proeiinin lähteeksi sopivat hyvin soijarouheet tai härkäpapurouheet. Tutustu valmistukseen etukäteen ja valitse helppoja vaihtoehtoja jotka ovat nopeita valmistaa. Välipaloina voi kävellessä haukkailla suklaata, kuivahedelmiä, pähkinöitä, välipalapatukoita tai -keksejä, mikä sitten itseä miellyttää. Leiväksi voi valita tuoretta, mutta pidemmillä reissuilla mukaan kannattaa ottaa näkkileipää. Leivän päällä hunaja on herkullista, mutta myös voi säilyy joitakin päiviä, mikäli lämpötilat eivät lähentele hellelukemia. Metwursti säilyy lämpimässäkin muutaman päivän.

      Suosittelen tutustumaan eri retkikohteisiin Luontoon.fi-sivustolla, sekä retkikartta.fi:ssä. Onnea uudelle harrastuksellesi, muista aina kulkea sen mukaan mitä oma keho sanoo, näin retkeilyinto ei lopahda heti ensimmäisessä reissussa.

    • rinkkamies

      käyppä relaa.comin sivuilla kattomas sieltä vois joku aina löytyä jonka mukaan pääsee

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe