Ostin tuollaisen halvan TV-boxin jossa on Android. Siinä on useita sovelluksia asennettuna jotka näyttää elokuvia ja sarjoja ilmaiseksi. Ovatko ne laillisia?
TV-BOX Kodi & Exodus, laillinen?
12
3948
Vastaukset
- sitäsaamitätilaaxxcc
Onko siinä PopcornTime ? Ja onko Kodiin laitettu x-navi
- ftrveer
x-navi löytyy, tuota PopcornTimeä ei ole ja sen tiedänkin laittomaksi. Mikä minun vastuuni on jo valmistaja on esiasentanut laittomia ohjelmia laitteeseen?
- äläjaaeteenpäin
Jos katsot netistä elokuvaa ja samaan aikaan jaat nettiin päin, sulle voi tulla HeadmanPartnersilta lasku, 400-700 euroa, eikä siinä auta muu kun maksaa.
X-Navi ei todennäköisesti jaa eteenpäin, mutta onko varmaa, kuka tietää.- rd2
Mutta jos en ole itse asentanut mitään enhän silloin voi olla syyllistynyt mihinkään itä en tiedä.
- Jälkiviisastelija
Mutta itse olet laitteen ostanut ja silloin hyväksynyt sen ominaisuudet sekä olet silloin vastuuhenkilö joka laitetta käyttää.
- r22445
Jälkiviisastelija kirjoitti:
Mutta itse olet laitteen ostanut ja silloin hyväksynyt sen ominaisuudet sekä olet silloin vastuuhenkilö joka laitetta käyttää.
MIten joku mummo voisi ikinä näistä tietää mitään?
- Mainosroskaa
Ei se ole mikään lasku vaqan uhkauskirje josta ei tarvitse välittää, menee roskiin kuten muukin mainosposti eikä lähettäjä voi mitenkään todistaa sinun saaneen sellaista...
- ererre
Näistä pitäisi saada joku selvyys.
- ylen_kanavat-API
Ylen kanavat APIa ainakin saa käyttää täysin luvallisesti kun sinne on rekisteröinyt omat tunnukset
tuo jonkun tekemä yle-plugin toimii n. 100-kertaa paremmin kuin ylen oma kaikki resurssit verkosta syövä
http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=144457&pid=2341012 - API-rekistörinti
ylen_kanavat-API kirjoitti:
Ylen kanavat APIa ainakin saa käyttää täysin luvallisesti kun sinne on rekisteröinyt omat tunnukset
tuo jonkun tekemä yle-plugin toimii n. 100-kertaa paremmin kuin ylen oma kaikki resurssit verkosta syövä
http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=144457&pid=2341012API-rekisteröinti
https://tunnus.yle.fi
.
- nn4u
prepaid mokkula ja käteis maksu nettiyhteydeksi. mokkulakin ostetaan käteisellä r kioskista. ;-)
- TTVK_valvoo_toimintaanne
https://ttvk.fi/uudessa-piratismimuodossa-salakavalia-riskeja-seuraamuksista
Suomeen on viimeisen parin vuoden aikana rantautunut multimediasoittimia – niin kutsuttuja Kodi-bokseja – joihin asennettavien lisäosien avulla voi netin välityksellä katsoa elokuvia, TV-ohjelmia ja urheilulähetyksiä suoraan omasta televisiosta. Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry:n (TTVK) teettämän selvityksen mukaan joistakin kotimaisista kaupoistakin saatavilla olevista Kodi-mediasoittimista voi löytyä esiasennettuna lisäosia, jotka mahdollistavat pääsyn myös laittomasti jaossa olevaan sisältöön. Laitetta käyttävä saattaa siis syyllistyä jopa tiedostamattaan tekijänoikeuden loukkaukseen, josta seurauksena voi olla korvausvastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891