An nescis, quantilla prudentia mundus regatur. Tietäisitpä, kuinka vähällä järjellä maailmaa hallitaan.
Tantum religio potuit suadere malorum. Näin suuriin kauheuksiin on uskonto saattanut kehoittaa.
- - - - - - - -
Ei mitään uutta, nämä vanhat lauseet ovat totta taas tänään ja aina.
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur!
67
805
Vastaukset
Ei olla 400 vuodessa juuri viisastuttu.
Kansalaiset äänestävät parlamenttinsa.
Fiksut Latinalla ja Ruotsilla.
Idiootit Suomella.
Enimmäkseen.
H.- öööööööööööööööö
Vain idiootit puhuvat ruotsia,
hurrienruotsin murretta: "ö, ö, hö-öns mö-"
- Pulp-fictio
En ole noin pessimistinen.
Pelko on parasta ruokaa bimboille johtajille. Tosin pelolla hallitseminen kuvaa heikkoa mieltä.
En tuollaisia "viisauksia" halua tallentaa mieleeni. Aivot muistaa. Kun sanaa levittää, muidenkin aivot muistaa.
Sana sota on sellainen, mikä tallentuu myös. - Aloittaja-eilen-
luki nuo lauseet fbssä, ja sitaattimerkkejä pitäisi käyttää, mutta kun ne laitoin otsikkoon, se meni punaiseksi ja ilmoitti : epäkelpoja merkkejä!
joten annoin olla sitten.
- - -
Vanhat totuudet muistuttavat vain siitä, että " ...nimet muuttuu vaan ja niillä peitetään, ettei mikään muutu lain', ihminen säilyy entisellään."
Latinan kielestä ja jopa ieliopista monine deklinaatioineen olen tykännyt opiskeluaikoinani. Ensimmäisellä tunnillani tuli käännösvuoro riviä pitkin ja pelotti, mutta mulle sattui lause: "Fiat lux!" - Olin onnellinen, sillä se oli niin päivänselvä: "Tulkoon valkeus!"
Ja valkeus tuli, sillä suoritin tentin kauden lopussa loistavasti.- Volvo-
( lat.) = pyörin
- kaksoiskansalaisuudet
Miten vähällä järjellä maailmaa hallitaankaan!
Kasoiskansalaisia armeijaan, sehän on uskomattoman typerää.
meillä on onneksi Jussi Niinistö, häneen voi luottaa.
Mutta jos on kaksoiskansalainen (Suomi-Sveitsi) liikenneministerinäkin yhden kauden...Anne Berner on Sveitsin verovapaita tilejään kartuttamassa, valtion, meidän veronmaksajain omistamat tiet ehdotti pistettävän yhtiöitetyiksi...
Suomen kansan sinisilmäisyys on toivottoman täydellistä.
Melkein kaikkien.
-- Mksi-tämä-salataan
Naisiin kohdistuva väkivalta on yhä yleistä Afganistanissa.
Aviomies leikkasi korvat irti - afganistanilainen Zarina, 21, pyrkii ulkomaille hoitoon
Naisiin kohdistuva väkivalta on yhä yleistä Afganistanissa.
ILTALEHTI.FI
Niinhän se on...
Tempora aspera vīvimus, amīce bone. - "Elämme kovia aikoja, ystävä hyvä."
Pitäneekö tämä vanha juttu paikkansa...
Si vis pacem, para bellum. - "Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan."
Mutta tämä pitää ainakin paikkansa...
Amor vincit omnia. - "Rakkaus voittaa kaiken."- Pulp-fictio
Minusta viimeisessä sanajärjestys on toisin: Omnia vincit amor.
Voisin lisätä: Omnia vincit patientia. - Mummeliminä
Sanajärjestys on hyvä, kuten sen sanomakin: "Rakkaus voittaa kaiken!"
( Rakkauden voima on suurin maailmassa, se on oma mielipiteeni! )
. - ent.siivoojaparka
Pulp-fictio kirjoitti:
Minusta viimeisessä sanajärjestys on toisin: Omnia vincit amor.
Voisin lisätä: Omnia vincit patientia.Kyllä se sanajärjesty näkyy olevan niinkuin rosaliiin kirjoitti.
Piti ihan tarkistaa, koska minun korvaani se olisi ollut niin, että verbi olisi ollut viimeisenä (amor omnia vincit), niinkuin latinalaisissa sanonnoissa monesti on.
Esim.: Alea iacta est. Aurora musis amica. Errare humanum est. Ex nihilo nihil fit. Mortui vivos docent. Pulvis et umbra sumus. ... - Pulp-fictio
ent.siivoojaparka kirjoitti:
Kyllä se sanajärjesty näkyy olevan niinkuin rosaliiin kirjoitti.
Piti ihan tarkistaa, koska minun korvaani se olisi ollut niin, että verbi olisi ollut viimeisenä (amor omnia vincit), niinkuin latinalaisissa sanonnoissa monesti on.
Esim.: Alea iacta est. Aurora musis amica. Errare humanum est. Ex nihilo nihil fit. Mortui vivos docent. Pulvis et umbra sumus. ...Täytyypä kaivaa kirjat esiin ja pyyhkiä pölyt. Oliko noin, että sana sanalta kuin suomenkielessä? Sananlaskut.
Nosce te ipsum. Ja heh tämä. In vino veritas. Per aspera ad astra.
Gaudia principium sunt saepe doloris.
Saa oikaista. - MummeliMia
Tärkeä ohje: nosce te ipsum!
Sen kautta, - ja hylkäämättä ohjeen: in vino veritas
voit päästä ... per aspera ad astra. - MummeliMia
Patientia vincit omnia, se on mielestäni oikein:
Kärsivällisyys voittaa kaiken. - MummeliMia
MummeliMia kirjoitti:
Tärkeä ohje: nosce te ipsum!
Sen kautta, - ja hylkäämättä ohjeen: in vino veritas
voit päästä ... per aspera ad astra.MummeliMia
korjaan klo 13:18 kirjoittamaani viestiä:
Sana 'hylkäämättä' on väärin, p.o. hylkäämällä. - Pulp-fictio
MummeliMia kirjoitti:
MummeliMia
korjaan klo 13:18 kirjoittamaani viestiä:
Sana 'hylkäämättä' on väärin, p.o. hylkäämällä.Lauantai aamua. Tarkistin minä ja olin väärässä sanajärjestyksen osalta. Omaan muistiini ne ovat pureutuneet noin.
Kaivoin Vox romanan, mutten löytänyt sieltäkään hätäisellä selauksella mitään.
Yliopistoilla on sananlaskulistoja, ihan hauskaa.
Tässähän on sanajärjestys näin:
Omnia mea mecum porto. Olen tähän nojautunut, kun tuli muutama extra-kilo.
Kielioppi on niin naftaliinissa, etten muista, miksi tässä sitten on näin. Omnia ja mea? - ent.siivoojaparka
Pulp-fictio kirjoitti:
Lauantai aamua. Tarkistin minä ja olin väärässä sanajärjestyksen osalta. Omaan muistiini ne ovat pureutuneet noin.
Kaivoin Vox romanan, mutten löytänyt sieltäkään hätäisellä selauksella mitään.
Yliopistoilla on sananlaskulistoja, ihan hauskaa.
Tässähän on sanajärjestys näin:
Omnia mea mecum porto. Olen tähän nojautunut, kun tuli muutama extra-kilo.
Kielioppi on niin naftaliinissa, etten muista, miksi tässä sitten on näin. Omnia ja mea?Vieläkö sinulla on tallessa Vox romana?
Minulla ei muita koulukirjoja tallessa kuin historian kirja. Sen olen säilyttänyt unilääkkeeksi. Aina, jos piti välttämättä saada nukuttua ihmisten ajoissa, kun oli aikainen ylösnousu, niin otin sen sänkyyn mukaan ja kuvittelin, että seuraavana päivänä on historian kokeet. Kyllähän alkoi nukuttamaan ...
Niitä on netillä noita latinalaisia sananlaskulistoja monessakin kohtaa. Ei tarvitse yliopistolle asti.
https://fi.wikiquote.org/wiki/Latinankielisiä_sananlaskuja
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Latinankieliset_fraasit
https://clasu.yhdistysavain.fi/clasu-vuosien-varrella/latinankielisia-lentavia-lauseit/
Lisää löytyy googlailemalla
Tuon muistan latinaa kouluajoilta, että monesti oli käänteinen sanajärjestys latinalaisessa lauseessa vaikka suomeksi siinä samassa oli suora sanajärjestys.
Niinkuin just tuo "errare humanum est". Ei sitä suomeksi käännetä; erehtyminen inhimillistä on (se kuulostaisi vähän runolliselta tyyliltä), vaan erehtyminen on inhimillistä.
Siksi korvani yritti väittää tuotakin rosaliiinin kirjoittamaa, että siinä pitäisi olla käännetty sanajärjestys. - ent.siivoojaparka
Olen helpottunut.
Tuo huutamalla versio on se, mistä minun korvani tykkäsi. ent.siivoojaparka kirjoitti:
Olen helpottunut.
Tuo huutamalla versio on se, mistä minun korvani tykkäsi.Minähän olen kuin hotelli helpotus :)) valmiina auttamaan vaivaan kuin vaivaan.
No ei sentään. Mutta tuosta syystä googlaaminen on kivaa, kun ei ikinä tiedä mihin törmää. Kiitos teille törmäsin palaseen kielen historiaan. Aika siisti juttu. Vai pitäiskö palata tähän päivään. Himmee juttu.Hauskaa kirjoittaa käyttäen latinalaislainalaisuudet (eh). Tulee vanhahtavaa ja mahtipontista kieltä.
"Hotelli helpotus minähän olen. Vaivaan kuin vaivaan valmiina auttamaan. Kivaa on tuosta syystä googlaaminen. Ei ikinä tiedä mihin törmää. Kiitos teille palaseen kieleen historiaan törmäsin. Tähän päivään palata pitäisikö."hmp.f kirjoitti:
Hauskaa kirjoittaa käyttäen latinalaislainalaisuudet (eh). Tulee vanhahtavaa ja mahtipontista kieltä.
"Hotelli helpotus minähän olen. Vaivaan kuin vaivaan valmiina auttamaan. Kivaa on tuosta syystä googlaaminen. Ei ikinä tiedä mihin törmää. Kiitos teille palaseen kieleen historiaan törmäsin. Tähän päivään palata pitäisikö."Koko päivän jos näin kirjoitan. Bannin saanko.
Koiranlenkille lörppä nyt lähtee.- ummeli
Pulp-fictio kirjoitti:
Lauantai aamua. Tarkistin minä ja olin väärässä sanajärjestyksen osalta. Omaan muistiini ne ovat pureutuneet noin.
Kaivoin Vox romanan, mutten löytänyt sieltäkään hätäisellä selauksella mitään.
Yliopistoilla on sananlaskulistoja, ihan hauskaa.
Tässähän on sanajärjestys näin:
Omnia mea mecum porto. Olen tähän nojautunut, kun tuli muutama extra-kilo.
Kielioppi on niin naftaliinissa, etten muista, miksi tässä sitten on näin. Omnia ja mea?Hei, Pulp-fictio!
Kerran opiskeluaikoina onnistuin saamaan huoneen, jonne piti tuoda omat petivaatteetkin.
Niinpä kantamukseni olivat valtavat asemalta bussipysäkille. Joku nuori mies tarjoutui kantamaan ja kysyi, miksi noin paljon tavaraa. Vastasin: "Omnia mea mecum porto" = Kaiken omaisuuteni kannan mukanani. - MummeliMia
Edellisen viestin nimmaria kirjoittaessani se karkasi kesken kaiken. Outoa.
- ent.siivoojaparka
hmp.f kirjoitti:
Minähän olen kuin hotelli helpotus :)) valmiina auttamaan vaivaan kuin vaivaan.
No ei sentään. Mutta tuosta syystä googlaaminen on kivaa, kun ei ikinä tiedä mihin törmää. Kiitos teille törmäsin palaseen kielen historiaan. Aika siisti juttu. Vai pitäiskö palata tähän päivään. Himmee juttu.Ja mikäpä oli kommentissasi asiatonta tällä kertaa?
Osaisikohan poistattaja selventää? Kuka sitten lieneekän.
Eikö täällä katsota asialliseksi enää muuta kuin "vituttaako?" ent.siivoojaparka kirjoitti:
Ja mikäpä oli kommentissasi asiatonta tällä kertaa?
Osaisikohan poistattaja selventää? Kuka sitten lieneekän.
Eikö täällä katsota asialliseksi enää muuta kuin "vituttaako?"Oho! Se hotelli helpotus viestini oli asiattomampaa kamaa kuin mun linkitykseni.
Pulp-fictiolle tiedoksi, sinäkin olit oikeassa Amorin järjestyksestä. Kaikki järjestykset ovat oikeat, myös ne 4 muuta jäljellä olevaa.- Pulp-fictio
ent.siivoojaparka kirjoitti:
Vieläkö sinulla on tallessa Vox romana?
Minulla ei muita koulukirjoja tallessa kuin historian kirja. Sen olen säilyttänyt unilääkkeeksi. Aina, jos piti välttämättä saada nukuttua ihmisten ajoissa, kun oli aikainen ylösnousu, niin otin sen sänkyyn mukaan ja kuvittelin, että seuraavana päivänä on historian kokeet. Kyllähän alkoi nukuttamaan ...
Niitä on netillä noita latinalaisia sananlaskulistoja monessakin kohtaa. Ei tarvitse yliopistolle asti.
https://fi.wikiquote.org/wiki/Latinankielisiä_sananlaskuja
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Latinankieliset_fraasit
https://clasu.yhdistysavain.fi/clasu-vuosien-varrella/latinankielisia-lentavia-lauseit/
Lisää löytyy googlailemalla
Tuon muistan latinaa kouluajoilta, että monesti oli käänteinen sanajärjestys latinalaisessa lauseessa vaikka suomeksi siinä samassa oli suora sanajärjestys.
Niinkuin just tuo "errare humanum est". Ei sitä suomeksi käännetä; erehtyminen inhimillistä on (se kuulostaisi vähän runolliselta tyyliltä), vaan erehtyminen on inhimillistä.
Siksi korvani yritti väittää tuotakin rosaliiinin kirjoittamaa, että siinä pitäisi olla käännetty sanajärjestys.Niin Käännyin Mr. Googlen puoleen ja hain "latinankieliset sananlaskut" ja sieltä Tampereen yliopiston lista? = sata viisautta. Siellä muoto oli siis toisin. muitakin listoja oli.
Mutta onhan se niin, että Amorhan voi ottaa paikkansa missä vaan.?!?
On mulla tallessa nuo kirjat. Jostain syystä en ole raaskinut niitä
poiskaan laittaa. Italiankielessä sanajärjestyksessä on sääntöjä ja vapauksia; yhtäläisyyksiä latinan kanssa.
Mitä mahtaa latinaksi olla "äl yli päästä perhanaa".
Runebergin päiväkin on lähellä.- ent.siivoojaparka
Jospa tuo vaikka latinaa onkin? Mitä lienee suomeksi.
Ei näistä aina tiedä mikä suomea, mikä latinaa.
Huomasin tuolta latinalaisista lentävistä lauseista tällaisen:
(lat.)Multa tuli. (suom.) Paljon kärsin. ent.siivoojaparka kirjoitti:
Jospa tuo vaikka latinaa onkin? Mitä lienee suomeksi.
Ei näistä aina tiedä mikä suomea, mikä latinaa.
Huomasin tuolta latinalaisista lentävistä lauseista tällaisen:
(lat.)Multa tuli. (suom.) Paljon kärsin.Jossain nettisivulla oli yhdistetty pakolaispolitiikkaan.
- ajatus-alotukseen-
Ihminen on ikuisesti alkueläin,
aina ja ikuisesti
tänne syntyvät ihmisten on pakko opiskella sivistys ja tieto aina uudelleen ja uudelleen, tieto ei periydy,
vain vaistot ilmeisesti on periytyvä ominaisuus,- Pulp-fictio
Jännä ajatus tuo, että tieto ei periydy. Itsestäänselvää, mutta eihän sitä pysähdy miettimään.
Miten tulevaisuudessa on? Voidaanko jonkun ikäisenä jollain härvelillä tallentaa jokin valmiuskurssi aivoihin, jotta ei tarvitsisi opetella. Kännykkä on kasvanut jo melkein käteen kiinni.
Tavallaan ajatus on kiehtova, mutta myös pelottava.
Muistia olisi hyvä voida laajentaa - siru? vai voiko aivolohkoa rapsuttaa ja saada vauhtia ajatteluun ja oppimiseen?.
Tieto on nopeasti vanhaa, mitä pitää korvata uudella.
Ja vauhti kiihtyy.
Vai, onko opettelu ihmiselle tarpeen?
Keräilykaudella ollaanko alati? - Mitä-ajattelette
Pulp-fictio kirjoitti:
Jännä ajatus tuo, että tieto ei periydy. Itsestäänselvää, mutta eihän sitä pysähdy miettimään.
Miten tulevaisuudessa on? Voidaanko jonkun ikäisenä jollain härvelillä tallentaa jokin valmiuskurssi aivoihin, jotta ei tarvitsisi opetella. Kännykkä on kasvanut jo melkein käteen kiinni.
Tavallaan ajatus on kiehtova, mutta myös pelottava.
Muistia olisi hyvä voida laajentaa - siru? vai voiko aivolohkoa rapsuttaa ja saada vauhtia ajatteluun ja oppimiseen?.
Tieto on nopeasti vanhaa, mitä pitää korvata uudella.
Ja vauhti kiihtyy.
Vai, onko opettelu ihmiselle tarpeen?
Keräilykaudella ollaanko alati?epigenetiikasta?
- Google-
Epigeneettisen periytymisen vuoksi saman geneettisen informaation sisältävät solut voivat jakautumisten myötä erilaistua ja toimia hyvin eri tavoin.
- Google-
Metyyliryhmät voivat vastaavasti passivoida geenin
liittymällä muutoin luettavaan DNA-rihman osaan.
Metyyliryhmät estävät geenejä lukevien entsyymien pääsyn geeniin
asettumalla niiden tielle. - MummeliMian.mietteitä
Geenien löytymisen jälkeen ei uskottu hankittujen ominaisuuksien periintymiseen.
Epigeneettinen periytyminen kumoaa tämän.
Tämä ei kuitenkaan tarkoita minkä tahansa hankittujen ominaisuuksien periytymistä, vaan kyseessä on epigeneettisen periytymisen muoto.
WP
- Wikip
Epigeneettiset säätelytekijät mahdollistavat epigeneettisen periytymisen aktivoimalla ja sammuttamalla geenejä.
Epigeneettinen periytyminen voi tapahtua esimerkiksi DNA:han liittyneen proteiinin välityksellä. - plug-in-your-brain
Miillanen kansa seellanen hallitus. Millanen hallitus sellane kansa. OK?
- Pulp-fictio
No kun ei. Eihän tuollaisia pidä mennä sanomaan.
Se on vain katsotaan nyt....
Kontuwiki:
-
Joillakin loruilla on tarkoituksensa.
Toiset jauhavat tyhjää.-
Tämä totuus sai alkunsa jumalien suomista muta-juoksu-haudoista.
Olikohan Flanderista.
-
"Hiru Eraztun zerupeko Errege Elfoetarako.
Zazpi harrizko jauregietako Nano Jaunetarako.
Bederatzi hiltzera kondenatutako Gizaki Hilkorretarako.
Bat Jaun Ilunerako, trono ilunaren gainean,
Itzalak zabaltzen diren Mordor-eko Lurrean.
Eraztun bat denak menperatzeko. Eraztun bat aurkitzeko,
Eraztun bat denak erakartzeko eta ilunpeetan lotzeko
Itzalak zabaltzen diren Mordor-eko Lurrean."
H.- Pulp-fictio
Eikös heillä flandereilla ole ollut historian saatossa ole ollut hiukka vaikeaa valloonien kanssa. Eivät tainnet syödä belgialaista suklaata - siis sotaisaa.
Tekstistä ei tolkkua, joten suomennos - tack? Näyttää kauniilta, ehkei ole sitä. Pulp-fictio kirjoitti:
Eikös heillä flandereilla ole ollut historian saatossa ole ollut hiukka vaikeaa valloonien kanssa. Eivät tainnet syödä belgialaista suklaata - siis sotaisaa.
Tekstistä ei tolkkua, joten suomennos - tack? Näyttää kauniilta, ehkei ole sitä.Kyllä sinä pahan aina löydät.
Kontuwiki
H.- Pulp-fictio
hunksz kirjoitti:
Kyllä sinä pahan aina löydät.
Kontuwiki
H.Ogelissa on oma maailma: Lankamaailma
- ent.siivoojaparka
Pulp-fictio kirjoitti:
Eikös heillä flandereilla ole ollut historian saatossa ole ollut hiukka vaikeaa valloonien kanssa. Eivät tainnet syödä belgialaista suklaata - siis sotaisaa.
Tekstistä ei tolkkua, joten suomennos - tack? Näyttää kauniilta, ehkei ole sitä.Kolme sormusta haltiakuninkaille alla auringon,
seitsemän kääpiöruhtinaille kivisaleissaan,
yhdeksän ihmisille, jotka vie tuoni armoton,
yksi Mustalle Ruhtinaalle valtaistuimellaan
maassa Mordorin, joka varjojen saartama on.
Yksi sormus löytää heidät, se yksi heitä hallitsee,
se yksi heidät yöhön syöksee ja pimeyteen kahlitsee
maassa Mordorin, joka varjojen saartama on. ent.siivoojaparka kirjoitti:
Kolme sormusta haltiakuninkaille alla auringon,
seitsemän kääpiöruhtinaille kivisaleissaan,
yhdeksän ihmisille, jotka vie tuoni armoton,
yksi Mustalle Ruhtinaalle valtaistuimellaan
maassa Mordorin, joka varjojen saartama on.
Yksi sormus löytää heidät, se yksi heitä hallitsee,
se yksi heidät yöhön syöksee ja pimeyteen kahlitsee
maassa Mordorin, joka varjojen saartama on."ent.siivoojaparka"
Oikein etsitty.
Maailman-sodan haudoissa syntyy helposti tarinaa pahasta ja hyvästä.
Etenkin heille, joilla on hyvä mieli-kuvitus ja terve näkemys elämästä.
-
Enää ei kukaan pääse kovinkaan usein loistamaan sanastollaan.
Kaikki kun on kopioitavissa Wikistä.
Tai poliittisesta ohjauksesta.
Älykäs keskustelu käy yhä vaikeammaksi.
-
Laitanpa tähän musiikkia erään poistuneen tarinan muistoksi.
-
https://www.youtube.com/watch?v=JY8jWXH-L7A
H.- Pulp-fictio
ent.siivoojaparka kirjoitti:
Kolme sormusta haltiakuninkaille alla auringon,
seitsemän kääpiöruhtinaille kivisaleissaan,
yhdeksän ihmisille, jotka vie tuoni armoton,
yksi Mustalle Ruhtinaalle valtaistuimellaan
maassa Mordorin, joka varjojen saartama on.
Yksi sormus löytää heidät, se yksi heitä hallitsee,
se yksi heidät yöhön syöksee ja pimeyteen kahlitsee
maassa Mordorin, joka varjojen saartama on.No kyselin yhdellä sanalla Tolkien?
Pulp-fictio kirjoitti:
No kyselin yhdellä sanalla Tolkien?
Saat kolme kirjainta.
J R R
Sillä niistähän ei kommentoinnissa ollut kysymys.
Oli hiukan fiksunpaa juttua.
H.- Pulp-fictio
hunksz kirjoitti:
Saat kolme kirjainta.
J R R
Sillä niistähän ei kommentoinnissa ollut kysymys.
Oli hiukan fiksunpaa juttua.
H.Hän se on J.R.R. Tolkien.
Tunnustan, en ole ainuttakaan lukenut. Vaikutteita Kalevalasta?
Mulla on pöydälläni The fair face of flanders 1969 by Patricia Carson.
No paljon vettä on virrannut tuosta vuodesta. - Pulp-fictio
hunksz kirjoitti:
"ent.siivoojaparka"
Oikein etsitty.
Maailman-sodan haudoissa syntyy helposti tarinaa pahasta ja hyvästä.
Etenkin heille, joilla on hyvä mieli-kuvitus ja terve näkemys elämästä.
-
Enää ei kukaan pääse kovinkaan usein loistamaan sanastollaan.
Kaikki kun on kopioitavissa Wikistä.
Tai poliittisesta ohjauksesta.
Älykäs keskustelu käy yhä vaikeammaksi.
-
Laitanpa tähän musiikkia erään poistuneen tarinan muistoksi.
-
https://www.youtube.com/watch?v=JY8jWXH-L7A
H.Myöhässä tulee: Nomen est omen.
Pulp-fictio kirjoitti:
Myöhässä tulee: Nomen est omen.
- Pulp-fictio
hunksz kirjoitti:
Niin vanhaa parin kansan aitoa uskontoa. Josta ei voi sanoa mitään. Aitoa.
Oranssi Pazuzu, Manaaja kirjana tai filminä - eivätkös nämä ole hyväksikäyttäjiä siis ei enää niin aitoa; vanha uskonto muutettu materiaksi.
(En ole lukenut, en katsonut)
Musiikista pidin. Hiottu pois turha, eleetöntä. Olikohan jokin intro.
Umberto Eco Faucoultin heilurissa heiluttaa päähenkilöä okkultismin liepeillä. - Pulp-fictio
Pulp-fictio kirjoitti:
Niin vanhaa parin kansan aitoa uskontoa. Josta ei voi sanoa mitään. Aitoa.
Oranssi Pazuzu, Manaaja kirjana tai filminä - eivätkös nämä ole hyväksikäyttäjiä siis ei enää niin aitoa; vanha uskonto muutettu materiaksi.
(En ole lukenut, en katsonut)
Musiikista pidin. Hiottu pois turha, eleetöntä. Olikohan jokin intro.
Umberto Eco Faucoultin heilurissa heiluttaa päähenkilöä okkultismin liepeillä.Sirak?
Ristiriitaista? - Pulp-fictio
hunksz kirjoitti:
Pazuzu = Fiktiivinen hahmo = myös lounatuuli
- Pulp-fictio
Pulp-fictio kirjoitti:
Pazuzu = Fiktiivinen hahmo = myös lounatuuli
Taas mietin: pasaatituuli? Mikä on kantasana tai mistäs juontuu.
Huom. Etruskeilla on ollut samankaltaisia metallisia hahmoja.
- tööttt
Jokos olette tutustuneet uudissanaan holoseksuaali
- immeisiä, jotka löytäneet päivien kimalluksen ja elämän värit
- irti päässeitä ihmiselon raadollisuudesta vaikka taivaita tavoitellen ja sateenkaarien värejä ihaillen - vaikka ne kertovatkin ilmakehän eri saastepitoisuuksista ja kuinka valo taittuu eri aineissa`?- Aprikoitselija
No tässä tuli ensimmäinen asiallinen repliikki tähän vitjaan. Kiitos!
Mutta jos lähdetään muistelemaan sivusta kuunneltuja vanhoja hokemia niin annanpa omasta puolestani jyväni laariin:
Primo mihi.
Secundo sihi. "tööttt"
Silloin kun maa-pallo itse-saastutti eniten, kuoli paljon eläimiä.
Tuskinpa ne tapettiin ilman tarkoitusta ja syytä.
Parasta-aikaakin elämä yrittää tappaa turhia eläimiä.
Ihminen vaan panee hanttiin tyhmyyksissään.
AJatelkaa nyt, Lepakko on paljon parenpi elämään kuin liito-Orava.
Samoin järvi-Lohi on Norppaa parenpi.
Muikkuki.
-
Kuten vähän aikaa sitten kerroinkin, päivien kimallus on rakkaus-tarina.
Vaan ei ole se Ahmojen kesken.
H.- Pulp-fictio
Aprikoitselija kirjoitti:
No tässä tuli ensimmäinen asiallinen repliikki tähän vitjaan. Kiitos!
Mutta jos lähdetään muistelemaan sivusta kuunneltuja vanhoja hokemia niin annanpa omasta puolestani jyväni laariin:
Primo mihi.
Secundo sihi.Tuo secondo sihi ei taida skulata. Tertza? Pihi....
Mutta mitä muotoa, yritätkö sanoa ekaks mulle, tokaks sulle, mutta onko kysyjä female vai male? - Pulp-fictio
Jos asuisin Oulussa mieluummin halo!
Muutoin sateenkaaresta uskon Aku Ankan perusteella, että toisessa
päässä on aarre siis aika materialistinen lähestymistapa.. Elikkäs blinkblingistä ei täpinöitä. - henrjii
hunksz kirjoitti:
"tööttt"
Silloin kun maa-pallo itse-saastutti eniten, kuoli paljon eläimiä.
Tuskinpa ne tapettiin ilman tarkoitusta ja syytä.
Parasta-aikaakin elämä yrittää tappaa turhia eläimiä.
Ihminen vaan panee hanttiin tyhmyyksissään.
AJatelkaa nyt, Lepakko on paljon parenpi elämään kuin liito-Orava.
Samoin järvi-Lohi on Norppaa parenpi.
Muikkuki.
-
Kuten vähän aikaa sitten kerroinkin, päivien kimallus on rakkaus-tarina.
Vaan ei ole se Ahmojen kesken.
H.Kun kalaa syöt,
enemmän saat sylkeä kuin niellä. - Pulp-fictio
Pulp-fictio kirjoitti:
Tuo secondo sihi ei taida skulata. Tertza? Pihi....
Mutta mitä muotoa, yritätkö sanoa ekaks mulle, tokaks sulle, mutta onko kysyjä female vai male?1. Ankkalinnan juoma
2. Tizzi-hiki
3. Terza = Arvaus melkein nätisti takap...i hiki.
Sehän olikin latinan ja ruotsin synteesi
"Pulp-fictio"
Oulun-kyläkin on hyvä.
H.- MummeliMia
Haan Suyinin kirja "Päivien kimallus" alkaa: " Oli rakkauden jälkeinen hetki."
Kauan sitten naimisiin juuri mentyäni luin sen eräänä kesänä.- Samoin
minäkin pidin siitä kirjasta.
- Ihmineneivainmuutu
No niinpä. Kun osaa maailmasta johtavat seniilit sedät, iästä riippumatta, niin mitä tulee ajatella ihmiskunnan sivistyksen tasosta. Tekniikka on tehnyt valtavia harppauksia viime vuosikymmenten aikana, mutta ihmisen kehitys näyttää taantumisen merkkejä.
- Pulp-fictio
Et kait tehnyt päätelmiäsi meistä hih 😎.Anonyymit murmelit ja papparat. Täytyy myöntää, että valo mikä tunkeutuu ikkunoista on auringon valoa ei j:n...pitäisi varmaan kerätä säkkiin sadepäivien varalle...
Esim. Spedetys-ketjuni ei ollut kypersuosittu....olisimme voineet harpata kauaskin, muttei sillä ollut tilausta, jos nätisti sanotaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442480Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1961167Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131081Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389930Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298901- 66868
- 90850
- 53841
- 46829
- 53758