Miten maa makaa - vai makaako se lainkaan?

standardiajatussaastetta

Filosofejakin on usein kiinnostanut kysymys: mistä tiedämme, että aurinko nouse idästä (ja laskee länteen). Itä on itä ja länsi on toki länsi, kuten taide on taide - eikö niin?

Mutta nouseeko (ja laskeeko) aurinko oikeasti? Entäpä jos aurinko pysyykin paikallaan ja se on maa(pallo) - oliko se muuten pallo lainkaan? - joka kiertäessään aurinkoa vain pyörii tai toisinajateltuna pyöriessään kiertää aurinkoa (miten päin tässä tulisi ajatella?).

Eli nouseeko aurinko lainkaan? Kuten usein ajattelemme, kun puhumme auringonnoususta. Osaamme me edes ajatella?

Vai mihin sanonnalla "Ja aurinko nousee ..." oikein viitataan?

7

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F.Ilosofi

      Pieni annos tieteen historiaan tutustumista voisi auttaa.

    • erityissaastetta

      Niin. Ja sitten sanotaan myös, että aurinko paistaa. Mitä se paistaa?

      • saastettamyös

        Tietysti valo vain loistaa. Ei se paista. Hehkulamppukin vain loistaa, ei se paista. Miksi valoa ei arvosteta?


      • Noin yksinkertaiset kysymykset ei kuulu filosofiaan, vaan pikkulasten oppimisprosessiin. Varttuneemmat jo tietävät, että sanoilla on erilaisia merkityksiä. Samalle kehityksen asteelle kuuluu myös lättämaauskomus.


    • Aurinko nousee idästä ja laskee länteen ensimmäisen persoonan näkökulmasta katsottuna. Asia saattaa näyttää erilaiselta kolmannen persoonan näkökulmasta katsottuna.

    • HirvennäköinenHillokauha

      turha ketju.

    • alfa123om22

      "Osaammeko me edes ajatella"

      Intialainen filosofia auttaa ymmärtämään asiaa enemmän kuin mitä muut. Osaamme me ajatella.

      Ajattelu - muodot, kuvat, patsaat - mielen hienojakoisuus
      Tunteet - leikkiminen
      Tahdonvoima, tahtominen - seurue, joukko ja sen suhteet johon kuuluu

      Muodoista ajattelua eniten stimuloi epäsymmetriset muodot. Symmetrisiä palloja ei edes Intiassa kutsuta muodoiksi.

      Ajattelu on mielen hienojakoista toimintaa, joka perustuu muotoihin.

      Jos ei olisi mitään muotoa, vaan putoaisimme kovaa vauhtia alaspäin tyhjässä tilassa kuin vuoristoradassa niin se stimuloisi TUNTEITA, TUNTEMISTA JA TUNNE-ELÄMÄÄ, koska se olisi ikään kuin leikkimistä. Emme ajattele ilman muotoja, vaan esim. tunnemme silloin tai tahdomme.

      Seurueet ja niiden välisten jäsenten suhteet esim. kokoerot tai ikäerot puolestaan stimuloivat tahtomista. Jos näemme taivaalla samaan aikaan auringon ja kuun niin tahdonvoima nousee pintaan???

      Mutta on olemassa kolme mayaa eli harhaa: Hyvyys, intohimoisuus ja tietämättömyys. Nämä estävät tajuamasta ympäristöä oikeassa valossa.

      Hyvyys harha voi olla esim. aurigon kirkkaus. Emme näe tuon kirkkauden takia itse aurinkoa. Tietämättömyys harha voi olla esim. pimeys; pimeässä metsässä olemme tietämättömiä ympäristön luonteesta. Intohimoisuus voi olla esim. auringon kuuma lämpötila. Siitä johtuen emme voi lähestyä aurinkoa ja olemme tietämättömiä siihen liittyvistä seikoista.

      Jos ajatellaan mitä harhoja avaus käsittelee, niin: Koon, liikkeen ja ajan suhteellisuutta. Hyvyys - kokoharha, Intohimoisuus - liikkeen tiedostamisen harhat, Tietämättömyys - ajan suhteellisuuden harhat.

      Intialainen filosofia tietää AJATTELEMISEN perusteet ja väittää, että Perusharhoja eli ns. gunaa on kolme erilaista, joille se on antanut nimet: Hyvyys, Intohimoisuus ja Tietämättömyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      75
      2356
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      51
      2271
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2055
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1821
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      88
      1324
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      78
      1174
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      305
      1099
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      344
      1051
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      985
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      103
      972
    Aihe