lähetän suvulle kirjeen, jossa on veikko hurstin
tilinumero ja tieto, että juhlin perhepiirissä
Kertakaan ei sukulaiset ole laittaneet
euron latia Hurstille. Hursti tiesi kertoa.
Aina kun täytän pyöreitä
10
113
Vastaukset
- Hurstin.tasku
Eli ei onnistu sun hyväntekeväisyytesi. Ethän itsekään sinne pennin latia ole pannut.
- vähän.hölmistynyt
Mulle taas on käynyt niinpäin, että kutsuvieraat onnitellessaan pyöreitä vuosia sanoivat laittaneensa "nälkäkeräykseen" kukkarahat.
Sen jälkeen istuivat tyytyväisinä pitopöytään. - Ei.osallistumispakkoa
vähän.hölmistynyt kirjoitti:
Mulle taas on käynyt niinpäin, että kutsuvieraat onnitellessaan pyöreitä vuosia sanoivat laittaneensa "nälkäkeräykseen" kukkarahat.
Sen jälkeen istuivat tyytyväisinä pitopöytään.Yhdyn tähän ihmettelyyn. Toiset ne ovat niin natkuja. Heitä ei saa osallistumaan hyväntekeväisyyteen millääm vihjauksilla- Kuten aloittajakin tietää, ei tilinumeron ilmoittaminen auta mitään. Ei ne sinne raha laita.
Minä suosittelen aloittajalle, että hän ei pitäisi mitään kemuja, vaan lahjoittaisi itse juhlarahat Hurstille. Menisi varmaan perille.
Sori, mutta minulle ei kannata kutsua lähettää, minulla ei ole rahaa poisheitettäväksi. "Sori, mutta minulle ei kannata kutsua lähettää"..
eikä minulle.
Typerin aloitus, mutta nämä "anselmit" ilmestyy yleensä iltaisin, joten olikohan "anselmilla" aikainen otto?
Muuten haukkuisin kaikki osallistujat tällaisiin juttuihin, mutta itseäni en halua loukata, joten olkoon. D
- aloittajatässä
Mie olen Ray:n pelaaja. Olen siis pannut useamman tonnin hyväntekeväisyyteen.
- pelloo
Samat sanat. On hauska tapa tukea.
- että.katsotaan.ketä.aute
Mieluummin varoja ulkomailla kurjuudessa eläville kuin kotimaan laiskureille.
- maksuvalmis
Minäkin maksaisin vaikka mitä että ne kurjat pysyisi kotimaassaan eikä tlisi tänne sossun piiriin.
- reppuriika
Minulla suku on sen verran pieni, ettei kummoisia väkijuhlia saa koolle ja yleensä en juhlista pyöreitä. Minun tapana ei ole ostella kukkia ja rompetta muistamismielessä ja en kanna niitä hadoillekaan. Annan tukeni köyhistä köyhimmille kehitysmaiden lapsille. Juuri sain tiedon kummilapseni kylästä Keniasta. Minulla on kannatus Fida-järjestön kautta. Oli ostettu joululahjana lapsille aurinkoenergialla latautuva taskulamppu, kun köyhissä kylissä ei ole sähköä ja pimeä tulee aikaisin illasta. Voivat tehdä läksyjään koulun ja kotitöiden jälkeen.
Minulle antaa iloa että joku jolla ei ole mitään saa käydä koulua, terveyskasvatusta, ruokaa ja toivon tulevaisuuteen. En kaipaa lahjoja ja kukkasia. - Ramoona_
Voihan sitä molempia harrastaa, sekä läheisten että kaukaisten ilahduttamista. Tavaraa on tämän ikäisillä jo liikaakin, mutta itse otan aina vastaan mielelläni kukkia , joskus saan hemmottelulahjoja lähiperheeltä. Meillä on jo pitkään ollut muun suvun ja ystäväpiirin aikuisten kesken tapana muistaa merkkipäivää "erilaisella lahjalla", esimerkiki lahjoittamalla Naisten pankkiin, jolla autetaan kehitysmaiden naisia pienyritystoiminnan alkuun. Kirkon ulkomaanapu välittää nimikkolahjoina esimerkiksi koulupukuja, vuohia, huopia, Suomen World Vision turvallisia synnytyksiä ja muuta terveysoloja kohentavaa.
Kukkien antaminen ja saaminen on itselleni hyvin tärkeä asia, jo yksi kukka ilahduttaa . Voin joskus satsata floristin sitomaan kalliiseenkin kimppuun, annan kukkien kielen puhua sanojen lisäksi. Antaahan se kotimaista työtä, jos käytännönläheisesti haluaa aina ajatella. Minulla on suuri suku, joka harrastaa paljon juhlia, kutsun otan vastaan mielihyvällä, koska saamme hyvän tilaisuuden tapaamiseen. Tarjottavat voi tilata pitopalvelusta, jos varat antavat myöden, emännän ei tarvitse syressata, vaan voi nauttia juhlista. Ei juhlien tarvitse olla näytön paikka, voi tarjota vaikka keittoa ja sämpylöitä, jälkiruuaksi kakkukahvit.
Eilinen Pohjoismaiden valtiojohtajien tapaaminen Suomen 100-vuotisjuhlan kunniaksi oli arvokas juhla : tyylikäs pukeutuminen ja hienot kotimaiset tarjottavat sekä upea suomalainen musiikki , kukkalaitteet, kunnioittavat puheet . En linnan juhliakaan paheksu, koska arki on ratkaiseva, ei köyhyys sillä poistu, ettei juhlia vietetä. Linnan juhliin en ole koskaan päässyt enkä tule pääsemaankään, koetan äänestämällä valita sinne sopivan edustajani. :)
Huomenna vietetään lakkiaisia, ensimmäinen lapsenlasemme saa valkolakin. Rahalahjan hänelle annamme, mutta myös korun ja ruusuja. Säänkin on luvattu huomiseksi paranevan, ja lämipimin, siunaavin ajatuksin nuorta ajattelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62905
- 119704
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79680Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm36631- 39630
- 86557
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante110535- 41481
- 37475
- 70456