Kuka korvaa?

pohtjia

Vuokralaisen tv syttyy palamaan ja tuhoaa parketin ja tapetin. Osakkaan vastuulle kuuluu kiinteä sisustus joten taloyhtiön kiinteistövakuutus ei korvaa. Käsittääkseni myöskään vuokralainen ei ole vahingonkorvausvelvollinen koska kyseessä ei ole huolimattomuus eikä tahallisuus. Käykö tässä kohtaa niin että osakas joutuu maksumieheksi? Esimerkki sillä olettamuksella että vuokralaisella ei ole kotivakuutusta tai kotivakuutuksesta on rajattu pois kiinteä sisustus(kuten vanhoissa kotivakuutuksissa oli ei taida nykysin enää olla).

5

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lailail

      Vuokralaisen vastuuvakuutuskin saattaisi korvata.
      Yleisesti ottaen ihmetyttää vuokranantajat jotka eivät vakuuta omaa omaisuuttaan, vaan olettavat vuokralaisen vakuutuksen riittävän. Toisen omaisuutta vaan ei voi vakuuttaa.

      • Vakuuttelija

        Vastuuvakuutus korvaa vahingonkorvaustapauksissa ja edellytyksenä on yleisesti tuottamuksellisuus eli huolimattomuus.

        Vuokralaisen ottama kotivakuutus kyllä voi korvata myös vuokranantajan omaisuudelle tapahtuneita vahinkoja. Näin ainakin mikäli uskomme Ifin Vuokranantajan vakuutusopasta ja miksipä emme uskoisi.
        https://www.if.fi/web/fi/sitecollectiondocuments/private/muut/vuokranantajan-vakuutusopas.pdf

        Varmempaa on vuokranantajan ottaa vakuutus itse. Toki vuokrasopimukseen voi laittaa ehdon, että vuokralaisella pitää olla kotivakuutus jatkuvasti voimassa ja lisäksi voi vaatia saada kopion vakuutuskirjasta. Mutta pitääkö vuokralainen sitten varmasti koko ajan vakuutuksen voimassa, se onkin asia erikseen.

        "Kukin osapuolista kantaa vastuunsa omilla vakuutuksillaan, joiden korvauspiirit ovat osin päällekkäisiä, mutta ottajansa edut turvaavia."


    • pohtija11

      Vastuuvakuutuksen ehdoista löytyi tälläinen ja sama ainakin kaikilla suurimmilla vakuutysyhtiöllä eri sanankääntein.

      "Vakuutuksesta ei korvata vahinkoa
      joka aiheutuu vakuutetun ja hänen perheensä asuntona käytetyn osakehuoneiston tai vuokra-asunnon kiinteälle sisutukselle. Asuinhuoneiston kiinteällä sisustuksella tarkoitetaan asunto-osakeyhtiölain mukaista osakkeenomistajan kunnossapitovastuulla olevaa omaisuutta sekä huoneistossa tehtyjä sisustus- ja parannustöitä."

      Mikäli vuokralainen on korvausvelvollinen rakenteista asunto-osakeyhtiölle tällöin vastuuvakuutus kyllä korvaa.

      • Ehtoviidakko

        Mielenkiintoinen vastuuvakuutuksen ehto, varsinkin tuo että puhutaan vakuutetun asuntona käytetystä osakehuoneistosta TAI vuokra-asunnosta. Minkähän takia siinä mainitaan osakehuoneisto erikseen, eikös sekin ole vuokra-asunto jos vakuutettu asuu siinä vuokralla. Jos taas tarkoitetaan vakuutetun omistamaa osakehuoneistoa ja puhutaan vahingoista jotka syntyvät vakuutetun omistamalle kiinteälle sisustukselle, niin viitataanko tässä tilanteeseen jossa ihminen olisi vahingonkorvausvelvollinen itselleen?

        Vastuuvakuutus yleensä kuitenkin on kotivakuutuksen lisuke, ja jos kotivakuutus (irtaimistovakuutus) on olemassa niin siitähän ainakin nykyään korvataan kyllä kiinteälle sisustukselle käyneitä vahinkoja, kunhan vahinko (esimerkissä television palo) ei johdu huolimattomuudesta. Eiköhän vanhojen vakuutustenkin ehdot ole päivittyneet jo moneen kertaan. Tosin jos vuokralaiselta on vaadittu kotivakuutus, ja hänen vähäinen irtaimistonsa ei ole juuri minkään arvoinen, on hän saattanut ottaa esim. POP Vakuutukselta kotivakuutuksen vain 10 000 euron vakuutussummalla, ja siitä kiinteätä sisustusta korvataan POPin ehtojen mukaan vain 10% määrä eli korkeintaan 1 000 euroon asti.


    • vakuutuksetonhyvästä

      Aloittajan esimerkissä ei ole tahallisuutta, laiminlyöntiä taikka huolimattomuutta joten korvausvelvollisutta ei ole kellään. Näin ollen kaikki osapuolet kärsivät omat osuutensa vahingosta. Vuokran-antajan on viipymättä korjautettava vahingot omasta pussista(vuokralaisella voi olla myös oikeus vuokranalennukseen riippuen korjaus-ajasta). Vuokralainen voi halutessaan hankkia uuden television omalla kustannuksellaan.

      Mikäli vuokran-antajalla olisi ollut niin sanottu vuokran-antajan vakuutus kiinteälle sisustukselle, olisi vahinko korjattu siitä lukuunottamatta luonollisesti vuokralaisen televisiota josta hän on vastuussa.

      Mikäli vuokralaisella olisi ollut kotivakuus joka kattaa kiinteän sisustuksen olisi vuokralainen halutessaan voinut myös käyttää sitä. Kannattaa tosiaan muistaa että vakuutuksenottajalla on oikeus olla käyttämättä vakuutustaan, eli jos vuokralaisella on vihamielisyyttä vuokran-antajaa kohtaan voi hän maksattaa vahingon vuokran-antajan pussista niin halutessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      922
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      24
      869
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      766
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      568
    Aihe