TPS ilmeisesti Syyttäö Jumalan tahdon kertovia syrjijöiksi? Vai kuinka?
Syyttääkö TPS Jumalaa syrjijäksi?
12
171
Vastaukset
- kylläsyyttää
Kyllä syyttää!
- nähty.on.ei.kirj
Missä näin sanovat ? Laita ihmeessä linkkiä kehiin.
Koettakaa pitää nyt tervettä järkeä sen verran pelissä, että TPS on urheiluseura ja senkin täytyy noudattaa maallista lakia joka kieltää syrjinnän sukupuolisen suuntaumisenkin vuoksi. Ihan kuten laissa kielletään myös syrjintä monen muun asian takia.
Omassa mielessään saa sitten ajatella jokainen vapaasti mitä haluaa mutta lain mukaan syrjintä on kielletty. Mene Tepsin harkkoihin, ala saarnata homojen syntisyyttä ja katso mitä tapahtuu.
Ehdottomasti kannatettava idea, mielellään sitten videoi tuon pätkän vielä niin voidaan antaa sitten pisteet tuosta. Muutenkin olen sitä mieltä, että näitten kiilusilmäisimpien hengenhurmiossa olevien saarnaajien pitäisi lähteä nimenomaan turuille ja toreille paasaamaan. Viikkoloppu illat olisi sellaista parasta aikaa, kansaa eniten liikkeellä.
Luulisi tuon olevan niin kuin sanan julistuksen kannalta relevanttiakin koska täällä ilmeisesti eivät ole ketään saanneet käännytettyä.nähty.on kirjoitti:
Ehdottomasti kannatettava idea, mielellään sitten videoi tuon pätkän vielä niin voidaan antaa sitten pisteet tuosta. Muutenkin olen sitä mieltä, että näitten kiilusilmäisimpien hengenhurmiossa olevien saarnaajien pitäisi lähteä nimenomaan turuille ja toreille paasaamaan. Viikkoloppu illat olisi sellaista parasta aikaa, kansaa eniten liikkeellä.
Luulisi tuon olevan niin kuin sanan julistuksen kannalta relevanttiakin koska täällä ilmeisesti eivät ole ketään saanneet käännytettyä." Muutenkin olen sitä mieltä, että näitten kiilusilmäisimpien hengenhurmiossa olevien saarnaajien pitäisi lähteä nimenomaan turuille ja toreille paasaamaan. Viikkoloppu illat olisi sellaista parasta aikaa, kansaa eniten liikkeellä."
>>> Kyllä on oltu. Paljonkin. Turuilla, toreilla, kaupoissa, ihmisten ovilla ja vaikka minkälaisissa häpeninkeissä. Etenkin itselle on kertynyt paljon kokemusta viikonloppuisin kaupungeista yöaikaan kun ihmiset tulevat baareista. Tosin nuorempana jaksoin käydän enemmän. Nyt kun ikää on jo tullut, alkaa jäädä nekin riennot vähälle. Toksi todistan mielelläni kelle vaan.nähty.on kirjoitti:
Ehdottomasti kannatettava idea, mielellään sitten videoi tuon pätkän vielä niin voidaan antaa sitten pisteet tuosta. Muutenkin olen sitä mieltä, että näitten kiilusilmäisimpien hengenhurmiossa olevien saarnaajien pitäisi lähteä nimenomaan turuille ja toreille paasaamaan. Viikkoloppu illat olisi sellaista parasta aikaa, kansaa eniten liikkeellä.
Luulisi tuon olevan niin kuin sanan julistuksen kannalta relevanttiakin koska täällä ilmeisesti eivät ole ketään saanneet käännytettyä.Tiijjä sitten ovatko jo niin vanhoja ja sairaita että näin istuviltaan on mukavinta jullistella. Niillähän on niinkin erikoinen oppi, että ei ole väliä miten julistaa kunhan vain julistaa niin hemmetisti. Jumala sitten vastaa tuloksista – tai tässä tapauksessa niiden puuttumisesta.
EvLut kirjoitti:
" Muutenkin olen sitä mieltä, että näitten kiilusilmäisimpien hengenhurmiossa olevien saarnaajien pitäisi lähteä nimenomaan turuille ja toreille paasaamaan. Viikkoloppu illat olisi sellaista parasta aikaa, kansaa eniten liikkeellä."
>>> Kyllä on oltu. Paljonkin. Turuilla, toreilla, kaupoissa, ihmisten ovilla ja vaikka minkälaisissa häpeninkeissä. Etenkin itselle on kertynyt paljon kokemusta viikonloppuisin kaupungeista yöaikaan kun ihmiset tulevat baareista. Tosin nuorempana jaksoin käydän enemmän. Nyt kun ikää on jo tullut, alkaa jäädä nekin riennot vähälle. Toksi todistan mielelläni kelle vaan.Kun olin nuorempi opiskelija, niin kämppäkaveriani alkoi ärsyttää kun aloin puhua hänelle uskonasioista aina kun hän oli tullut vähän päissään ravintolasta. Olisi kuulemma pitänyt puhua silloin kun hän oli "normaalissa" tilassa.
TPS on ihan hyvälläkin asialla, panematta ennen niin halveksittuja ihmisiä enää halveksittujen joukkoon. Kaikkihan me sentään ihmisiä ollaan, jopa samassa joukkueessa!torre12 kirjoitti:
Kun olin nuorempi opiskelija, niin kämppäkaveriani alkoi ärsyttää kun aloin puhua hänelle uskonasioista aina kun hän oli tullut vähän päissään ravintolasta. Olisi kuulemma pitänyt puhua silloin kun hän oli "normaalissa" tilassa.
TPS on ihan hyvälläkin asialla, panematta ennen niin halveksittuja ihmisiä enää halveksittujen joukkoon. Kaikkihan me sentään ihmisiä ollaan, jopa samassa joukkueessa!Näissä tulee aina väkisinkin tolkun ihmiselle mieleen, että jos kannattaa syrjintää niin olisiko sitten ihan ok, että joku urheiluseura tekisi selväksi, että uskovaisilla ei sitten muuten ole asiaa meidän peleihin :d
Voisi siinä ääni muuttua kellosta kun syrjintä kohdistettaisiin omaan porukkaan.EvLut kirjoitti:
" Muutenkin olen sitä mieltä, että näitten kiilusilmäisimpien hengenhurmiossa olevien saarnaajien pitäisi lähteä nimenomaan turuille ja toreille paasaamaan. Viikkoloppu illat olisi sellaista parasta aikaa, kansaa eniten liikkeellä."
>>> Kyllä on oltu. Paljonkin. Turuilla, toreilla, kaupoissa, ihmisten ovilla ja vaikka minkälaisissa häpeninkeissä. Etenkin itselle on kertynyt paljon kokemusta viikonloppuisin kaupungeista yöaikaan kun ihmiset tulevat baareista. Tosin nuorempana jaksoin käydän enemmän. Nyt kun ikää on jo tullut, alkaa jäädä nekin riennot vähälle. Toksi todistan mielelläni kelle vaan.">>> Kyllä on oltu. Paljonkin. Turuilla, toreilla, kaupoissa, ihmisten ovilla ja vaikka.."
Mitä asioita olet sitten ollut evankelioimassa?
Minä kun olen huomannut useamman kerran, että Raamatun tuntemuksesi on aika alkeellisella tasolla.
- KTS--
TPS-Fundixet 6-0
No vaikea sanoa, kun ei tiedä mihin viittaat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215614- 541715
- 211193
- 691027
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,53997Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom162978- 48918
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.129916Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle57910Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58858