Muutama fakta mietittäväksi

Genmanni

Geneettisestä perinnöstä voi sanoa seuraavaa:
Lapsi perii 50% kummaltakin vanhemmaltaan. Huomattavaa on kuitenkin että emme voi tarkalleen tietää (ainakaan etukäteen) Kummalta vanhemmalta me perimme minkäkin ominaisuutemme. Asiaa voisi havainnollista siten että molempien vanhempiemme 100%:sta saamme sattumanvaraisesti 50% ..

Vaikka siis emme tarlalleen tiedäkään minkälaisia ominaisuuksia perimme miltäkin vanhemmaltamme tiedämme kuitenkin että saamme puolet (siis 50%) kummaltakin vanhemmaltamme. Siis meissä on 50% isäämme ja 50% äitiämme.

Suorassa ylös- tai alaspäin suuntautuvassa perinnöllisyydessä puolitetaan perinnöllisyys sitten jokaisessa sukupolvessa.

Esimerkiksi meissä on keskimäärin 25 prosenttia yhteistä isovanhempiemme kanssa (tai lastenlastemme kanssa).

Asian voisi matemaattisesti ilmentää seuraavasti.

Ensimmäisesä sukupolvessa meissä on siis 50% kummaltakin vanhemmaltamme, sen jälkeen pienenee geneettinen sukulaisuus seuraavasti (nopeasti):
Toinen sukupolvi 25% yhteistä
Kolman sukupolvi 12,5% yhteistä
Neljäs sukupolvi 6,25% yhteistä
Viides sukupolvi 3,125% yhteistä
Kuudes sukupolvi 1,562% yhteistä
Seitsemäs sukupolvi 0,391% yhteistä
Kahdeksas sukupolvi 0,196% yhteistä
Yhdeksäs sukupolvi 0,098% yhteistä
Kymmenes sukupolvi 0,049% yhteistä

Kun lisäämme tähän sen tosiasian, että kymmenessä sukupolvessa meillä on yhteensä tarkalleen 1024 esivanhempaa joilta olemme geneettisen perintömme saaneet ja kuten sanottu jokaisessa sukupolvessa sattumanvaraisesti niin voimme vain todeta että elinympäristöllämme (kultuurilla) on tosiasiassa meihin suurempi vaikutus kuin meissä olevalla esivanhemmiltamme saamallamme geneettisellä perinnöllä.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarzen

      Mutta kun - - - - -
      Siellä 10. sukupolven päässä voi puuttua vaikka 500 noista 1024:sta esivanhemmasta. He ovat esivanhempia monta eri reittiä. Tällainen on tavallista varsinkin noiden uudisraivaajien kylissä ja pitäjissä, joihin saattoi aikoinaan asettua vain muutama perhe.
      Kyllä ne geenit rikastuvat noissa tapauksissa.

      • Genmanni

        Niinpä, nykyään voi sukututkintaa tosin tehdä myös myös juuri DNA-testien kautta joka yhdessä oman ja muiden sukututkijoiden kanssa tehdyn yhteistyön kautta voi paljastaa kaikenlaista. Kirkonkirjat ovat hyvä pohja tutkinnalle ja niistä löytyy yhtä ja toista aina tuonne 1600 luvun alkuun, mikä parhaassa tapauksessa kattaa nuo mainitut 10 sukupolvea ja vaikka ei ihan jokaista sukuhaaraa saakkaan selville niin paljon kiinnostavaa löytyy kuitenkin.
        Kuten sanottu se geeni-sukulaisuus esivanhempiin puolittuu jokaisessa sukupolvessa joka suuntaan ja oikeastaan sukututkijaa kiinnostaakin enemmän se historiallinen tausta kuin geenisukulaisuus, joka 10 sukupolven jälkeen parhaassakin tapauksesa vaihtelee 0:sta enintään 5% :tiin ... "suorassa linjassa" jokaiseen esivanhempaan. Kun mennään muutama sukupolvi taaksepäin niin ero oman "sukulaisen" n.s. laillisen lapsen ja esimerkiksi aviottoman lapsen (tai vaikka ottolapsen) välillä ei ole kovinkaan suuri jos ollenkaan.

        Mutta koskaan ei pidä "tutkia" omaa sukuaan siten että vain kopioi netistä muiden tutkijoiden tuloksia, niinkuin monet valitettavasti tuntuvat tekevän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3255
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3097
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2457
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2207
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1810
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe