ystävyys

yksi hyvä ystävä

Ystävyys on kuin pikkuinen ukko jolla on taskussa avain ja lukko, sillä se sitoo ystävät yhteen niinkuin maamies pellolla lyhteen. Ystävyys ja Rakkaus kaksi eri asiaa.Vai onko? Tietenkin ystäväkin on rakas, mutta RAKAS on tosi rakkaampi?????

5

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as-keetti

      ystävyys kestää miltei poikkeuksetta läpi elämän,
      mutta rakkaus... joskus.

      Elikkä yleensä jos ystävyys muuttuu rakkaudeksi,
      niin se mennee ylleesnä pilalle.

      Paitti joskus.

    • ystävän menettänyt

      Rakastettu on tietenkin myös ystävä. Joitakin ystäviä voi sanoa rakkaiksi ystäviksi. Jos ystävään omat tunteet syvenevät, mutta ei sen toisen taholta (en sentään sano rakkaudeksi), ja jos vielä mukaan tulee seksuaalisuutta niin se ystävyys on tuhoon tuomittu. Mulle kävi näin, ystävyyden lopetti se toinen, syy minussa. Jäi vain surullinen olo kun luotettavan ystävän menetin. Onneksi aika on armollinen.

    • Ystävä - mikä se sellainen on? Ja missä?

      • vaikka olisit siipirikko

        Ystävään voi aina luottaa. Ystävä ei juorua vaikka joskus olisi sanaharkkaakin. Ystävä kuuntelee ja auttaa. No, kyllä jokainen tietää, millainen on AITO ystävä.


      • Anonyymi
        vaikka olisit siipirikko kirjoitti:

        Ystävään voi aina luottaa. Ystävä ei juorua vaikka joskus olisi sanaharkkaakin. Ystävä kuuntelee ja auttaa. No, kyllä jokainen tietää, millainen on AITO ystävä.

        Ystävyyteen tullut ryppy

        Ei palaa entiseen

        Suhteessa täytyy voida puhua vapaasti tunteistaan

        Ongelmistaan

        Selvitystä perään

        Ehkä ei selviä koskaan

        Se ryppy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe