Apuaaa! Hirvee fyssantehtävä!

Perustilassa oleva vetyatomi törmää toiseen perustilassa olevaan vetyatomiin, joka on levossa. Mikä on törmäävän vetyatomin pienin mahdollinen nopeus, jolla törmäys on epäelastinen.

Siis mitä tää niinku tarkottaa?! Meni ihan yli hilseen ns. En mä ehi tällasii miettii kun mun kulmat kestopikmetoidaan ja sit mun täytyy ostaa uudet aurinkolasit jotka sopii niihin ja aattelin ekaks mennä värianaplyysiin että tieän minkä väriset hiukset ja bikinit hankin kesäski.

Torstaina pitää olla valmis. Nörtit ja hikarit ja neropatit Apuaaa!!!

14

1360

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rsrsrsrs

      Blondaa vaa tukkas. kkkk

    • Eiiiiii! Siis missää se ratkasu on? Nyt mä oon pulassa! Aupuaaaa!!!

    • Neropatti

      Voi hitsin hitsi, kun unohdin!

      Epäelastisuus tarkoittaa tässä, että toinen atomi siirtyy viritystilaan ja atomit liikkuvat yhdessä nopeudella v/2, koska liikemäärä säilyy. Taulukoista vetyatomin massa m = 1.67 × 10-²⁷ kg, ionisaatioenergia Ei = 2.18 aJ ja energiaero viritystilan n ja perustilan n = 1 välillä E = -Ei×(1/n² - 1). Tästä saadaan E = 1.16 aJ, kun n = 2. Viritykseen kuluva liike-energia E = mv²/2 - (2m)(v/2)²/2 = mv²/4, mistä ratkaistaan v = √(4E/m) = 3.13 × 10⁴ m/s. Kai se näin menee?

    • töihin

      mee töihi

      • Ei vielä.!Sitten vasta kun minusta tulee lääkäri!


    • Apuaaaa! ihan hirvee fyssa! En mä ymmärä kun lasketaan kirjaimilla ja ne vaan lentää paikasta toiseen ja sit yhtäkkii siitä tulee joku tulos ja nyt mun kynsi katkesi kuntosalilla ja aattelin laitatattattaa samattien kaikki kynnet uusiks niihin tulee sama kuvio kuin uusissa bikineissä joihin en vielä mahdu enkä ehdi miettii tätä tehtävää enkä osaa kuiteskaan 😣

      Laske 4 MeV:n elektronin radan kaarevuussäde magneettikentässä, jonka magneettivuon tiheys on 1 T. Mikä on radan suoristamiseen tarvittavan sähkökentän voimakkuus ja suunta?

      • neropatti

        Magneettikentässä voima Bev vaikuttaa kohtisuorasti elektronin rataan nähden ja ympyräradan säde saadaan yhtälöstä Bev = mv²/r ratkaisemalla r = mv / Be. Klassisesti nopeus v saataisiin liike-energian kaavasta E = mv²/2, mutta energialla 4 MeV täytyy käyttää suhteellisuusteorian kaavaa E = (m - M)c², missä M on lepomassa ja m = M / √(1 - v²/c²) liikemassa. Ratkaistaan 1 - v²/c² = ( Mc² / (E Mc²) )² ja edelleen v = c√( 1 - 1/(1 E / Μc² )² ). Tällöin muutaman välivaiheen jälkeen saadaan mv = Μv / √(1 - v²/c²) = Mc√( (1 E / Mc²)² - 1 ). Sijoitetaan taulukkoarvot B = 1 T = 1 Vs/m², E = 4 MeV = 4 × 1.602 × 10-¹³ J, c = 299792458 m/s, M = 9.109 × 10-³¹ kg, e = 1.602 × 10-¹⁹ C, ja saadaan r = mv / Be = 1.49 cm. Radan suoristamiseen tarvittava sähkökenttä E on kohtisuorassa sekä rataan että magneettikenttään nähden siten, että Ee = Bev, mistä E = Bv = 2.98 × 10⁸ V/m.


    • Ihanaa! Kävin ennustajalla ja se sano että keskity olennaiseen niin unelmasi toteutuvat ja rakkaus odottaa yllättävässä paikassa! Iiiik miten jännittävää!!! Olenhan kokoajan keskittyny olennaiseen ja siks tästä tulee elämäni kesä ja löydän ihanan poikaystävän ja kaikki on ihanaa! Ei tällässii tehtävii voi nyt miettii pitää mennä pedikyyriin ja hankkii sellaset koristekivisandaalit 👡😊

      Massaspektrometrissä kapea ionisuihku kulkee 1 mm leveän raon läpi tasaiseen magneettikenttään, jonka magneettivuon tiheys on 0.15 T. Kuljettuaan puoliympyrän ionit osuvat fotografiseen levyyn. Mikä on osumakohtien välimatka, kun ionisuihku muodostuu boori-10 ja boori-11 ioneista, joiden varaus on e ja energia on 5 keV? Mikä on laitteen massaresoluutio?
      😝
      APUAAA!!!

      • tulkintaa

        ennustus varmaan tarkotti että keskity opiskeluun niin pääset joskus ylioppilaaksi ja lääkikseen ja löydät sitten elämäsi miehen.


      • Kuten edellisessä tehtävässä, ympyräradan säde r = mv / Be. Ionien liike-energialla ja kiihdytysjännitteellä U on yhteys eU = mv²/2, mistä nopeus v = √(2eU/m) ja ionien radan säde siis on r = √(2Um/e) / B. Osumakohtien välinen etäisyys d = 2r(B-11) - 2r(B-10). Sijoittamalla r:n lauseke saadaan d = (2/B)√(2U/e)( √m(B-11) - √m(B-10) ). Kun sijoitetaan lukuarvot B = 0.15 T, U = 5000 V, m(B-10) = 10u ja m(B-11) = 11u, missä atomimassayksikkö u = 1.66 × 10^(-27) kg, e = 1.60 × 10^(-19) C, saadaan tulos d = 2.1 cm. Osumakohdan leveys on hyvällä tarkkuudella raon leveys ∆r = 1 mm. Koska ∆r = ∆m(dr/dm) = ∆m√(2U / me) / 2B = ∆m√(2Um/e) / 2Bm = r∆m / 2m, niin massaresoluutio R = m / ∆m = r / 2∆r. Sijoittamalla lukuarvot saadaan B-10 ioneille r = √(2Um/e) / B = 21.5 cm ja R = 107.5


      • tulkintaa kirjoitti:

        ennustus varmaan tarkotti että keskity opiskeluun niin pääset joskus ylioppilaaksi ja lääkikseen ja löydät sitten elämäsi miehen.

        Ja hölynpölyt! Tottakai pääsen kun meen valmennuskurssille! Ei siihen tarvite lukee vuosikausia.


      • neropatti kirjoitti:

        Kuten edellisessä tehtävässä, ympyräradan säde r = mv / Be. Ionien liike-energialla ja kiihdytysjännitteellä U on yhteys eU = mv²/2, mistä nopeus v = √(2eU/m) ja ionien radan säde siis on r = √(2Um/e) / B. Osumakohtien välinen etäisyys d = 2r(B-11) - 2r(B-10). Sijoittamalla r:n lauseke saadaan d = (2/B)√(2U/e)( √m(B-11) - √m(B-10) ). Kun sijoitetaan lukuarvot B = 0.15 T, U = 5000 V, m(B-10) = 10u ja m(B-11) = 11u, missä atomimassayksikkö u = 1.66 × 10^(-27) kg, e = 1.60 × 10^(-19) C, saadaan tulos d = 2.1 cm. Osumakohdan leveys on hyvällä tarkkuudella raon leveys ∆r = 1 mm. Koska ∆r = ∆m(dr/dm) = ∆m√(2U / me) / 2B = ∆m√(2Um/e) / 2Bm = r∆m / 2m, niin massaresoluutio R = m / ∆m = r / 2∆r. Sijoittamalla lukuarvot saadaan B-10 ioneille r = √(2Um/e) / B = 21.5 cm ja R = 107.5

        Ihanaa!


    • psy

      Siis onko tää joku sapiofilia juttu?

      • Mikä se sellanen on? Onko se joku tyyli?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      363
      12980
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      24
      3980
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      85
      3952
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3834
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3294
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      60
      3170
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      137
      3098
    8. 104
      3061
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      44
      2922
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2744
    Aihe