Myyjän vastuu huoltoyhtiön tuhotessa tuotteen

asswipe

Ostin syksyllä jääkaappipakastimen. Marraskuussa sitä huollettiin pariin kertaan, kun pakastin suli. Ensin yritettiin vaihtaa termostaatti, mutta varaosa oli väärä. Sitten vaihdettiin sulatuskello, kun maahantuojalta saatiin ohje, ettei termostaattia kandee vaihtaa. Kaikki tuntui olevan kunnossa. Pari kertaa pakastin tuntui hieman lämpöiseltä tai pakasti hitaasti, mutta ei soittanut hälytyskelloja. Sitten maaliskuussa oli kunnolla sulana taas. Huolto tuli ja vaihtoi uudelleen sulatuskellon. Muutama päivä myöhemmin taas oli pakastin sulana. Sitten odoteltiinkin osia toissapäivään asti ja huoltomies tuli vaihtamaan kompressoria ja jälleen sulatuskelloa. Kompuran vaihto menikin sitten reisille ja keittiössäni oli helvetin tulet irti, kun kaappi puskee butaania ja on tulessa. Lopputuloksena pilalle palanut jääkaappipakastin ja pilalle palanut laminaattilattia (tämäkin oli jo noin 5kk vanha). Muilta vaurioilta onneksi vältyttiin, eikä kämppä palanut alta. Asia siirtyi huoltoyhtiön vakuutusyhtiölle, josta odotan nyt yhteydenottoa.

Ja huoltomiehen selitys/arvio asiaan oli, että kaikki kaasu ei poistunut poistaessa järjestelmästä, koska putkistossa oli tukos. Myös sulamiset lienevät johtuneet siitä, kylmää ei vain riittänyt pakastamiseen kun aine ei kulkenut kunnolla ja ehkä välillä lainkaan. Enää asiaa on hankala tarkastaa ja tuskin se olisi tarkoituksenmukaistakaan.

Kirjoitin reklamaation myyjälle, jossa vaadin hyvitystä huoltoihin menetetyistä työtunneista, sulaneista ruuista ja kahdesta kuukaudesta kun en ole voinut pakastinta käyttää. Unohdin sen sokkelin päällä olevan lastulevyn, jonka päällä kaappi on ollut, sulamisnesteet ovat turvottaneet senkin pilalle. Senkin vaihtamiseen menee vaivaa ja rahaa, mutta olkoot. Tai olkoot vaan se turvonnu.

Mitenköhän mahtaa käydä. Olenko oikeassa, että onnettomuushetkeen asti takuu ja vastuu kuluista sitoi myyjää ja voidaan katsoa päättyneen siihen hetkeen kun huoltomies yritti polttaa asuntoni, työkalunaan jääkaappipakastin?

1

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • not_a_robot_1

      Joko tämä selvisi sulle? Kotivakuutuksesi korvannee tämmöiset. Tuntuu kyllä siltä, ettei voi olla mitenkään katsoen myyjän vastuulla mitä sulla on kaapissa tai jos joku kolmas osapuoli käy temmeltämässä kämpässäsi. En kyllä tiedä miksi sinä odottelet/asioit korjausfirman vakuutusyhtiön kassa. Firman pitäisi hoitaa se itse, ja tietenkin hoitaa kuntoon / korvata syntyneet vahingot sinulle. Itsellesi syntyneitä välillisiä vahinkoja tuskin saat mitenkään ketään korvaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      151
      9223
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6221
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4531
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      61
      4429
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      72
      4050
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3813
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3454
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3355
    9. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      18
      2986
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2386
    Aihe