Haluan pois...

MikäLieHörhö

En ole varma onko mulla kaksisuuntainen mutta vahvaa depressiota on ajoittain ja sitten joku päivä on taas aivan ihanan oloinen.
Nyt kun kuuntelen tunteellista musiikkia, tekee mieli poistua täältä...päättää elämäni.
On karmeata kuinka reagoin niin voimakkaasti asioihin...ja en enään jaksa sitä. En jaksa tätä herkkyyttä...se heitättää mua joka suuntaan..
Voi kun joku voisi rakastaa mua sellaisena mikä olen...olen herkkä, arka, ujo...

6

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Oletko miettinyt, että voisit saada helpotusta oloosi keskusteluavun kautta? Usein ulkopuolinen tuki auttaa jäsentämään ajatuksia, ja se voi olla myös tärkeä voimavara.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä.

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saat halutessasi itsellesi tukihenkilön, jonka kanssa voit keskustella kahden kesken. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos haluat keskustella tilanteestasi mieluummin soittamalla, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • suajohdetaan

      Älä kuuntele musiikkia, jonka huomaat aiheuttavan kertomasi reaktion.

    • Voimia

      Ei kuulosta kaksisuuntaiselta mielialahäiriöltä. Siinä maaniset/hypomaaniset vaiheet ilmenevät jaksoina jotka kestävät kauemmin kuin päivän (mania vähintään viikko ja hypomania muistaakseni neljä päivää). Poikkeuksena sekamuotoinen sairausvaihe, jossa mieliala voi vaihdella hyvin nopeasti. Tämä vaihe on yleensä hyvin raju ja johtaa äkkiä sairaalahoitoon.
      Kaksisuuntaisen mielialahäiriön mielialanvaihtelut eivät ole reagointia elämäntapahtumiin, kuten sinulla. Kaksisuuntainen voi masentua ilman mitään syytä, ja maaninen vaihe voi alkaa vaikka elämässä olisi asiat todella huonosti. Bipolla ei ole myöskään mitään tekemistä ihmisen herkkyyden kanssa, sarjamurhaajakin voi sairastaa kaksisuuntaista mielialahäiriötä.
      Maanisiin/hypomaanisiin vaiheisiin liittyvä kohonnut mieliala aiheuttaa ongelmia. Se ei ole mitään normaalia iloisuutta.

      Kuulostaa enemmänkin epätyypilliseltä masennukselta. Siihen liittyy juurikin mielialan hetkittäinen kohoaminen. Mieliala on voimakkaasti reaktiivinen ja sairastuneilla on usein pitkäkestoista hylätyksitulemisen pelkoa. Kannattaa googlettaa ja katsoa sopisiko oirekuva sinuun.

      Tsemppiä ja suosittelen että käyt puhumassa jollekin ammattilaiselle, että saat apua. Älä tee itsellesi mitään!
      Herkkyydessä on muuten se etu, että reagoi herkemmin myös niihin positiivisiin asioihin elämässä. Tunne-elämä on silloin paljon rikkaampi kuin niillä joilla on laimeammat tunteet. :)

    • ydtudtyudt

      Jeesus rakastaa sinua sellaisena kuin olet.
      Et varmaan menetä mitään vaikka kokeilisit, onko se Rakkaus aitoa.

      Voimia sinulle, olet tärkeä!

      • RahaAuttaaVarmasti

        Vielä kun teet testamentin Jesse et al yhteidölle, niin johan helpottaa.


    • NappiaNaamaan

      Kunnon kuuri neuroleptejä niin johan häipyy tunteet. Sitten voi olla vaan. Kaikki on vaan tämmöstä. Mikään ei tunnu miltään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      409
      5989
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      82
      5336
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4374
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3941
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3729
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      166
      3437
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      108
      3199
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      57
      3188
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe