SS-Mike valehtelee hävittäjistä!

Upseerismies

SS-Mike: "Suomen typerät venäjäfobiikot ovat päättäneet hankkia 10 miljardilla hävittäjiä ja ylläpitää niitä vähintään samalla summalla. "

Eivät ole.Päätös tehdään 2020.

"Vähälahjaisilla päättäjillä ja kenraaleilla olisi lähes ilmainenkin vaihtoehto, eli tehdä sopimus Venäjän kanssa puolustusyhteistyöstä. Suomi oli näin 100% turvassa. "

Vaihtoehto on vain tiltuilla, joilla on 0,3 % kannatus.

"Venäjällä ei ole pienintäkään syytä rikkoa sopimusta, vaikka Suomen synkkä natsimenneisyys on Venäjällä hyvin tiedossa ja hyökkäys sinne Neuvostoliiton aikana!"

Niinkö? NL teki 23.8. 1939 sopimuksen natsien kanssa ja hyvökkäsi Puolaan, Baltiaan ja Suomeen kaikki sopimukset rikkoen.
SS-Mike ja muut tiltut kaipaavat ikuisesti niitä aikoja!

131

2363

4Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • res.lntstm

      Kaikki muut vaihtoehdot Migien ja Suhoiden ulkopuolelta ovat enemmän tai vähemmän provokaatiota. Tottakai, Ruotsia ja Norjaako vastaan sitä hankitaan torjutahävittäjiä? Itänaapurin koneilla sitä lennettiin ennenkin ja tehtiin yhteistyötä muussakin sotakalustossa eikä kukaan puhunut Venäjän uhkasta vaan kehitettiin kauppasuhteita ja ystävällistä kanssakäymistä.
      Joillekin piireille se tuntuu olevan kauhistus. Ilmeisesti päässä vikaa.
      Nyt nämä Natokiimaiset sotahullut ovat taas alkaneet kaivaa verta nenästään ja nokittamaan suurvaltaa. Eivät tiedä mitä tekevät, luottavat että joku Nato pelastaa ja saa huudella puun takaa mitä haluaa. Erehtyvät pahasti, Trumppia ja Natoa ei kiinnosta pätkääkään mitä jollekin Venäjän alusmaalle Suomelle tapahtuu itäeuroopassa. Näinhän se loppupeleissä menee, turha muuten vinkua että Tiltu huutelee taas, asia vaan on näin miten tuli mainittua.

    • SBOSS

      10miljardia 10miljardia on alakanttiin....jos lasketaan koko hävittäjien elinkaari....olisikko 100 miljardia?
      Hornettien kustannus on ollut moninkertainen, mihin alustavasti laskettiin.

      • Kansaa siis harhautetaan, vaikka tulevat kulut ovat ennalta arvaamattomat ja ylittävät varmuudella 10 miljardin hankintaolettaman . Törkeää todellakin!


      • ironmikess kirjoitti:

        Kansaa siis harhautetaan, vaikka tulevat kulut ovat ennalta arvaamattomat ja ylittävät varmuudella 10 miljardin hankintaolettaman . Törkeää todellakin!

        Pitäisikö Suomen ostaa siis Venäjältä sen paras hävittäjä halvemmalla? Mikä se muuten on?


      • Putinhaluasotaa

        Kallista on, siinä olet oikeassa.
        Syy Suomen puolustusmenojen kokoon on juuri Venäjä.
        Naapurimme on itse aiheuttanut epäluottamuksen. Olisi naivia ja lapsellista luotta Venäjän johtajien politiikkaan. Putin ei todellakaan tuo mitään hyvää tähän maailmaan. Ainoa organisaatio joka pystyy takaamaan rauhan on Nato.
        Suomen tulisikin pikimmin liittyä Nato jäseneksi.


      • Ghjklllkk
        Putinhaluasotaa kirjoitti:

        Kallista on, siinä olet oikeassa.
        Syy Suomen puolustusmenojen kokoon on juuri Venäjä.
        Naapurimme on itse aiheuttanut epäluottamuksen. Olisi naivia ja lapsellista luotta Venäjän johtajien politiikkaan. Putin ei todellakaan tuo mitään hyvää tähän maailmaan. Ainoa organisaatio joka pystyy takaamaan rauhan on Nato.
        Suomen tulisikin pikimmin liittyä Nato jäseneksi.

        Jos ostettaisiin venäläisiltä ja jenkeiltä ne lentävät peltikipot.
        Sittenhän ei voi kumpikaan hyökätä Suomeen, kun on molemmilta ostettu ne...


      • Ghjjklll
        moloch_horridus kirjoitti:

        Pitäisikö Suomen ostaa siis Venäjältä sen paras hävittäjä halvemmalla? Mikä se muuten on?

        Pitää!
        Venäläisillä on kaikki kalusto parempia länsimaista.


      • Tuleekotietoa
        Ghjjklll kirjoitti:

        Pitää!
        Venäläisillä on kaikki kalusto parempia länsimaista.

        Ja ne on...………?


      • Ghjjklll kirjoitti:

        Pitää!
        Venäläisillä on kaikki kalusto parempia länsimaista.

        Aha. No mikä se paras Venäjän huippuhävittäjä on, kun nimimerkki ironmikess kertoi toisessa ketjussa, ettei se suinkaan tietenkään ole Su-57, josta Intiakin luopui, koska se ei täytä sille asetettuja vaatimuksia niin häiveominaisuuksien, taisteluavioniikan, tutkien kuin sensoreidenkaan osalta?


      • Sinkkiärajalle

        Venäjälle se onkin välttämätöntä, pienestäkin agressiosta Suomea kohtaan aiheutuu Venäjälle lopullinen TUHO.

        Sitä ennen kuitenkin hoidetaan maan sisäiset putlerinnuolijat ja maanpetturit.


    • NL ei ole Venäjä onko se vaikeaa tajuta? Suomi ja natsisaksa hyökkäsivät viimeksi! Vaikeaa on sulla katsoa totuutta silmiin😹😹

      • haistaitevaan

        Aivan samaan tapaan Suomi ei ole enää Suomi, siis jos nimi olisi muuttunut alueluovutusten jälkeen. Näinhän sinä pelle ajattelet!
        Kyllä se Neuvostoliitto= Venäjä.
        Tiltujen on turhaa puolustella Venäjää sen teoista!


      • Ooojakoooo

        Just just juu....
        Mitäpä jos Suomi olisi muuttanut nimensä vaikka Sumo.ksi kun piti Neuvostoliitolle niitä sotakorvauksia maksaa??
        Siis ei mielestäsi tietenkään olisi tarvinnut maksaa kun aivan eri maa kyseessä?
        Olet sä kyllä MAHDOTTOMAN TYHMÄ!
        Miten tuollaisia voi olla olemassa nykyaikana?


      • Narukenkä

        Mitä tapahtui silloin kuin tuo naapuri olis edellisen kerran Venäjä? Venäjä taisteli Saksaa ja tosin monia muitakin vastaan lähes koko ajan. Esim. ensimmäinen maailman sota "Venäjä pyrki lisäämään vaikutusvaltaansa Balkanilla ja tuki sen takia slaavilaista Serbiaa Itävalta-Unkaria vastaan. Saksa puolestaan tuki Itävalta-Unkaria Venäjää vastaan. Venäjä suoritti liikekannallepanon 30. heinäkuuta Serbian tukemiseksi. Saksa tulkitsi Venäjän liikekannallepanon uhaksi ja julisti Venäjälle sodan 1. elokuuta."


    • Upseerismies

      "Talvisodan jälkeenkin Suomi oli myöhemmin esiin tulleiden dokumenttien mukaankin kahden Euroopan rajoja mieleisekseen muokkaavan suurvallan välissä, vaihtoehtojen ollessa joko antautuminen Moskovalle, ja itsenäisyyden varma menetys, tai liittoutuminen Saksan kanssa."

      SS-Mike: "Lainaamasi jutut eivät muuta sitä tosiasiaa, ettei Suomella ollut mitään tarvetta tai pakkoa lähteä Hitlerin ja natsien puudeliksi ja haaveilemaan Suur-Suomesta. Ruotsissa oltiin viisaampia!"

      Asiakirjat ja kokemus osoittivat aivan toista. Halu kostaa Talvisota oli voimakas.

      Ruotsi taas pelkäsi Saksaa.

      Tiltut ovat aina Stalinin puolella Suomea vastaan.

    • IsäntäMies

      Tiltu: "Et kai elä siinä harhaluulossa, että näistä hävittäjistä olisi Suomen puolustukselle tosipaikassa jotain hyötyä?"

      Tosipaikkaa varten ne hankitaan tiltujen harmiksi kuten muissakin maissa.
      Koneet tulevat olemaan huipputasoa kuten Hornetitkin,

      " Otahan selvää mitä naapurista löytyy ja häpeä puheitasi!"

      On otettu ja otetaan koko ajan.
      Häpeä on SS-Miken ja muiden tiltujen.

      • Sinkkiärajalle

        Tyhjän sinkkiämpärin kolistajia sieltä löytyy enemmän kuin mistään muualta.
        Niitä pulunpudottamia.

        Suomipoika pudottaa sellaiset käpylehmien kanssa.


    • IsäntäMies

      Tiltu: "Natoko tulisi auttamaan edes jäsenenä kääpiömaita? "

      Sehän juuri on yksi tärkeä toimintaperiaate. Ei siihne tiltun lupaa kysytä.

      "Älä unta näe, sillä siihen Natolla ei ole uskallusta, eikä tarvettakaan!"

      Kyse on perusasiasta. Avunanto harjoitellaan jo rauhan aikana.
      Paraikaa se on meneillään Baltiassa.

      Tiltuilat puuttuu aina alkeistiedotkin.

    • Kova-oli

      myynti-into Luonetilla.
      Kyllä Suomen kelpaa. Voi valita maailman parhaimmista kalustoista mieleisen.

    • Pohjolan_Sveitsi

      Gripen on Suomen kansan valinta ja minä olen Suomen kansaa.

      Kapiaiset voivat vaihtaa kansalaisuutta jos haluavat lentää jenkkien ylihintaisilla transformers leluilla. Ne ovat sitäpaitsi vain hyökkäys koneita, eivät puolustuskoneita.

      • TiltunTyhmyysNaurattaa

        Valinta tehdään vasta vuonna 2020 ja Tiltun kansalaisuus on aina kyseenalainen!

        Asia ei lisäksi parane valehtelulla! Kaikilla koneilla voi sekä puolustaa että hyökätä eikä niillä ole tässä suhteessa mitään eroa! Päätös tulee aikanaan ja jos se ei sinua miellytä niin vaihda ihmeessä kansalaisuutta!


    • Vaikea-valinta-juu

      Veikkaan, että loppukisa käydään Super-Hornetin ja Gripenin välillä.

      • Veikkaa vaan.
        Todellisuudessa on aivan liian aikaista spekuloida. Kaaviossa on aivan liian monta muuttujaa ja vuoteen 2021, jolloin siis päätökset tehdään, mennessä ehtii moni asia veilä muuttumaan ja moneen eri kertaan, koska teknologia etenee valtavin harppauksin.

        Nykyhetkessä, tulevaisuutta ajatellen ei olisi kuin yksi ainoa vaihtoehto ... F-35. Ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että niin TILTUT, kuin vanjat vihaavat ja pelkäävät ko. konetta, kuin syöpää. F-35:n teknologinen edistyneisyys eliminoi käytännössä vanjan lentoaseen täysin pois pelistä.

        Realiteetit läpimenokautta (tyyppikoulutus) ajatellen, ainoa vaihtoehto olisi F-18 Super Hornet, seassa 4-6 kappletta EA-18 Growlereita. Tässä yhdyn Super Hornetilla lentäneiden Ilmavoimien upseerismiesten toteamukseen ... ovat niin lähellä toisiaan, että muutamien tuntien transitiokoulutus riittäisi.
        Toki ... nykyiset F/A-18 C/D Hornetit ovat kuulemma kuin urheiluautoja, Superin jälkeen. ;-)

        Jäämme mielenkiinnolla odottamaan, mitä ammattilaiset aikanaan päättävät.

        IMHO.


      • UskoSiihen
        44.Div kirjoitti:

        Veikkaa vaan.
        Todellisuudessa on aivan liian aikaista spekuloida. Kaaviossa on aivan liian monta muuttujaa ja vuoteen 2021, jolloin siis päätökset tehdään, mennessä ehtii moni asia veilä muuttumaan ja moneen eri kertaan, koska teknologia etenee valtavin harppauksin.

        Nykyhetkessä, tulevaisuutta ajatellen ei olisi kuin yksi ainoa vaihtoehto ... F-35. Ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että niin TILTUT, kuin vanjat vihaavat ja pelkäävät ko. konetta, kuin syöpää. F-35:n teknologinen edistyneisyys eliminoi käytännössä vanjan lentoaseen täysin pois pelistä.

        Realiteetit läpimenokautta (tyyppikoulutus) ajatellen, ainoa vaihtoehto olisi F-18 Super Hornet, seassa 4-6 kappletta EA-18 Growlereita. Tässä yhdyn Super Hornetilla lentäneiden Ilmavoimien upseerismiesten toteamukseen ... ovat niin lähellä toisiaan, että muutamien tuntien transitiokoulutus riittäisi.
        Toki ... nykyiset F/A-18 C/D Hornetit ovat kuulemma kuin urheiluautoja, Superin jälkeen. ;-)

        Jäämme mielenkiinnolla odottamaan, mitä ammattilaiset aikanaan päättävät.

        IMHO.

        VAIKKA ON MONTAA LIIKKUVAA OSAA ON YKSI JOKA EI LIIKU JA SE ON OMA usko !


      • PaskaKalinka

        Kone on F-35.

        Se on ylivoimainen ja tarjokkaista ainoa jota ryssä ei näe tutkissaan eikä näinollen mahda sille mitään.


      • voimakkasti.juopunut
        44.Div kirjoitti:

        Veikkaa vaan.
        Todellisuudessa on aivan liian aikaista spekuloida. Kaaviossa on aivan liian monta muuttujaa ja vuoteen 2021, jolloin siis päätökset tehdään, mennessä ehtii moni asia veilä muuttumaan ja moneen eri kertaan, koska teknologia etenee valtavin harppauksin.

        Nykyhetkessä, tulevaisuutta ajatellen ei olisi kuin yksi ainoa vaihtoehto ... F-35. Ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että niin TILTUT, kuin vanjat vihaavat ja pelkäävät ko. konetta, kuin syöpää. F-35:n teknologinen edistyneisyys eliminoi käytännössä vanjan lentoaseen täysin pois pelistä.

        Realiteetit läpimenokautta (tyyppikoulutus) ajatellen, ainoa vaihtoehto olisi F-18 Super Hornet, seassa 4-6 kappletta EA-18 Growlereita. Tässä yhdyn Super Hornetilla lentäneiden Ilmavoimien upseerismiesten toteamukseen ... ovat niin lähellä toisiaan, että muutamien tuntien transitiokoulutus riittäisi.
        Toki ... nykyiset F/A-18 C/D Hornetit ovat kuulemma kuin urheiluautoja, Superin jälkeen. ;-)

        Jäämme mielenkiinnolla odottamaan, mitä ammattilaiset aikanaan päättävät.

        IMHO.

        Höpö höpö. F-35 näkyy tutkassa hyvin, ei toki niin selvästi kuin muut perinteiset hävittäjät joiden ulkopuolisesta asekuormasta tulee selvempi signaali.


      • voimakkasti.juopunut kirjoitti:

        Höpö höpö. F-35 näkyy tutkassa hyvin, ei toki niin selvästi kuin muut perinteiset hävittäjät joiden ulkopuolisesta asekuormasta tulee selvempi signaali.

        En minä ole koskaan väittänytkään, että F-35 olisi näkymätön. Ei STEALTH sitä toki tarkoita.
        EI NÄY hyvin, vaan näkyy lähinnä kimalaisen kokoisena maalina, jolloin maalittaminen on liki mahdotonta ja sensorit ovat jo paikantaneet valvonta-/ tulenjohtotutkan, joten ..... . ;-)

        Jätä kommentointi sellaisille, jotka aiheesta oikeasti jotain ymmärtävät.


      • voimakkaasti.juopunut
        44.Div kirjoitti:

        En minä ole koskaan väittänytkään, että F-35 olisi näkymätön. Ei STEALTH sitä toki tarkoita.
        EI NÄY hyvin, vaan näkyy lähinnä kimalaisen kokoisena maalina, jolloin maalittaminen on liki mahdotonta ja sensorit ovat jo paikantaneet valvonta-/ tulenjohtotutkan, joten ..... . ;-)

        Jätä kommentointi sellaisille, jotka aiheesta oikeasti jotain ymmärtävät.

        Palstalla näyttää kirjoittelevan joskus (tosi harvoin) yksi asiantuntijakin, se et ole kuitenkaan sinä.

        F-35 häivyttäjillä ei le vieläkään ommistuttu tekemään minkäänlaista taistelu-missiota. Se ei selvinnyt Pentagonin aseasiantuntijoiden asettamista elektronisen häirinnän testeistä.
        F-35 oli suurissa vaikeuksissa edeltäjäänsä F-16 vastaan ilmataistelussa. Mitä muuta haluat tietää ??

        Miksi Arizonan kuvernööriYhdysvaltain senaatin puolustuskomitean vaikutusvaltaisin jäsen John McCain solvaa F-35:sta kertoen sen olevan sekä katastrofi että tragedia kohtuutomalla hinnallaan, toimitusajallaan ja suorituskyvyllään. Toimitukset laahaavat pahasti jäljessä ja tällä vauhdilla viimeiset toimitukset saadaan puolustuslaitoksen käyttöön v. 2040. Tällä menolla olemme 40v. jälkijunassa venäläisistä ja kiinalaisista hävittäjistä, McCain jatkaa.
        Miksi Yhdysvaltain Japanissa sijaitsevan tukikohdan ja tukialuskäytössä olevien F-35:n lento tunti hinnaksi on muodostunut hulppeat 50 000 dollaria/tunti ?? Etkö ttiedä...en minäkään eikä sitä osannut selittää myöskään Pentagonin F-35 projektin johtaja vara-amiraali David Venlet sen enempää kuin F-35 projektin toimitusjohtaja kenraaliluutnantti Christopher Bogdan.

        McCain muistuttaa ettei presidentti Trump voi perua kauppaa mutta Trump voi vaatia että sopimuksessa mainituissa suorikyvyssä, ominaisuuksissa, hinnassa ja toimitusajoissa tulee pysyä. F-35 ei vielä yänäkään päivänä täytä lähellekkään näitä vaatimuksia.

        Entä Norja ?
        Norjalaiset ovat tulleet tietoisiksi McCainin F-35 kritiikistä. Luvatuista 52 koneesta on toimitettu 6. Norjassa lobattiin lentotunnin hinnan pysyvän 110 000 kruunun (10 000€) kieppeillä. Yhdysvalloista tihkuneen tiedon mukaan lentotunnille muodostuu hinnaksi n 400 000kruunua (=50 000$ = 40 000€). Lentotunnin hinta on alkanut pyörryttää kansanedustajia niin oikealla kuin vasemmallaki, pahimmin oikealla.
        Jopa norjalaiset katsovat ettei heillä ole varaa tällaiseen ja kun tämä korkea lentotunnin hinta tarkoittaa käytännössä myös sitä että kone on hyoltohallin pukeilla kun siihen vaihdetaan rikkoutuneita ja kalliita osia vaikka sen pitäisi olla partioimassa ja harjoittelemassa. Norjalaiset ovat huolissaan myös siitä mitä tapahtuu jos tulee tilanne jossa pitäisi lentää mutta koneet ovat suurimmaksi osaksi huoltohallin pukeilla usein Britanniassa asti jonne Lockheed Martin rakentaa n. 4000 henkilöä työllistävän koko Euroopan F-35 hävittäjien huoltokeskuksen.

        Kysymykset ei ole osoitettu sinulle kun et mitään ynmärrä mutta kysymysten tarkoitus on osoittaa muille jotka eivät ole yhtä puusilnäisen fanaattisesti puolustamassa sudeksi ja sekundaksi osoittautunutta hävittäjää.


      • F3Lenntäjä
        44.Div kirjoitti:

        Veikkaa vaan.
        Todellisuudessa on aivan liian aikaista spekuloida. Kaaviossa on aivan liian monta muuttujaa ja vuoteen 2021, jolloin siis päätökset tehdään, mennessä ehtii moni asia veilä muuttumaan ja moneen eri kertaan, koska teknologia etenee valtavin harppauksin.

        Nykyhetkessä, tulevaisuutta ajatellen ei olisi kuin yksi ainoa vaihtoehto ... F-35. Ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että niin TILTUT, kuin vanjat vihaavat ja pelkäävät ko. konetta, kuin syöpää. F-35:n teknologinen edistyneisyys eliminoi käytännössä vanjan lentoaseen täysin pois pelistä.

        Realiteetit läpimenokautta (tyyppikoulutus) ajatellen, ainoa vaihtoehto olisi F-18 Super Hornet, seassa 4-6 kappletta EA-18 Growlereita. Tässä yhdyn Super Hornetilla lentäneiden Ilmavoimien upseerismiesten toteamukseen ... ovat niin lähellä toisiaan, että muutamien tuntien transitiokoulutus riittäisi.
        Toki ... nykyiset F/A-18 C/D Hornetit ovat kuulemma kuin urheiluautoja, Superin jälkeen. ;-)

        Jäämme mielenkiinnolla odottamaan, mitä ammattilaiset aikanaan päättävät.

        IMHO.

        F 35 on jo vanhentunut kongstrustio Jos kuka nyt ylipäätään näistä natohiiristä lentoaseiden päälle ymmärtää.Suomen kannasttaa satsata HEKOIHIN eliks-kopteri on uutta innovaatiota sisällään pitävä tehokas ilma-ase pienelle suomelle.
        Eliks -kopteriss a flabattimien suojaus on viety huippuun ja tuli voima 5 x muihin kilpailijoihin nähden .


      • Siis ... MITÄ VITTUA MODE??????????????????????????


      • 44.Div kirjoitti:

        Siis ... MITÄ VITTUA MODE??????????????????????????

        Oma oli valintas vdun PELLLE .... Ristus, notta nyt lähtöö tutkintapyyntö. Käräjillä nähdään, MODE!.


      • Narukenkä
        voimakkasti.juopunut kirjoitti:

        Höpö höpö. F-35 näkyy tutkassa hyvin, ei toki niin selvästi kuin muut perinteiset hävittäjät joiden ulkopuolisesta asekuormasta tulee selvempi signaali.

        Kyllä, me tiedetään, sinun ja minun tutkassa näkyy ainakin hyvin, ehkä putininkin. Asiantuntija on aina asiantuntija.


    • Eihän-sitä

      tiedä vaikka Putinin porukka valitseekin mitä käyttää Suomennniemellä. Jo olemassa olevia Migejä tai Suhoita.

    • matkalaukunKorjaaja

      Kyllä Natolaisten kannattaisi aloittaa koko prosessi alusta >>>> Ja ryhtyä valmistamaan ritsoja ja linkoja puusta ,kumista ja nahasta !

      Siinä olisi AITOA maanpuolustushenkeä ja uskoa OMIIN mahdollisuuksiin !

      • Siinä innovatiiviinen ryssä esittelee parasta osaamistaan. ... RITSAT.
        BUAHAHAHHAHAHAHA. Oikein RITSAT
        Voi stna sentään ..... ;-)

        IMHO.


      • Noinkohan ... mitäpä jos vaan upotan sut syvemmälle omaan surkeuteesi ja kaikkien (vielä enemmän) halveksimaksi PELKURIKSI.
        Helppo homma muuten, valkoiselle miehelle. ;-)

        IMHO.


    • FaktaaOn

      Kerro mistä syystä Venäjä hyökkäisi ystävällismielisen naapurinsa kimppuun? Venäjällä ei mitään syytä !

    • Miksi_Niin

      Tosiaan.
      Miksi Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja miehittää Krimiä sekä käy sotaa Itä-Ukrainassa Ukrainaa vastaan?

      Miksi se teki niin, eikä halunnut olla ystävällisissä väleissä hyökkäyksen kohteensa kanssa?

      • Venäjä ei ole hyökännyt Ukrainaan....eikä Krimille.
        Krimillä olevat joukot rajasivat alueen ja Ukrainan asevoimiin kuuluvat saivat valita puolensa...iso osa liittyi Venäjän armeijaan...osa lähti muualle...pieni vähemmistö palasi Poron hirmuhallintoon.
        Nämä toimet olivat seurausta Ukrainan levottomuuksista...Maidanin aukion tapahtumia ei Poro ole saanut vieläkään selväksi.
        Muuten siellä on sisällissota, ei Venäjän hyökkäys....Venäjä tukee kapinallisia hirmuhallintoa vastaan.


      • Tiltun_Valehtelusta
        PureJenkki kirjoitti:

        Venäjä ei ole hyökännyt Ukrainaan....eikä Krimille.
        Krimillä olevat joukot rajasivat alueen ja Ukrainan asevoimiin kuuluvat saivat valita puolensa...iso osa liittyi Venäjän armeijaan...osa lähti muualle...pieni vähemmistö palasi Poron hirmuhallintoon.
        Nämä toimet olivat seurausta Ukrainan levottomuuksista...Maidanin aukion tapahtumia ei Poro ole saanut vieläkään selväksi.
        Muuten siellä on sisällissota, ei Venäjän hyökkäys....Venäjä tukee kapinallisia hirmuhallintoa vastaan.

        No mutta sinähän valehtelet Krimistä ; )

        "Putin kiitti Venäjän armeijaa Krimin operaatiosta – "osoitti uutta kykyämme""

        - - -

        "Venäjän presidentti Vladimir Putin piti perjantaina Kremlissä puheen Venäjän asevoimille ja ylisti sen roolia Krimin niemimaan haltuunotossa."

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000735396.html

        Kuten myös Itä-Ukrainasta ; )

        "Igor Strelkov venäläismediassa: Olen vastuussa Itä-Ukrainan sodasta

        Konfliktissa on kuollut jo yli 4 300 ihmistä ja lähes 10 000 ihmistä on haavoittunut."

        - - -

        "– Minä olin se, joka vedin liipaisimesta, kertoo venäjämielisiä separatisteja Itä-Ukrainassa johtanut venäläinen Igor Strelkov, oikealta nimeltään Igor Girkin.

        Strelkov sanoo Zavtra-sanomalehdessä, että jos venäläisjoukot eivät olisi ylittäneet rajaa, tilanne olisi rauhoittunut kuten se rauhoittui Harkovassa ja Odessassa.

        – Me sekoitimme kaikki kortit, tunnustaa Strelkov."

        https://yle.fi/uutiset/3-7644082

        "Sergei Lavrov myönsi Venäjän taistelevan Ukrainassa"

        - - -

        "– En tiedä, onko poliittinen yhteisö sitä mieltä, että pelaamme väärässä sarjassa. Olen lukenut ja nähnyt paljon kritiikkiä koskien päätöstämme liittyä taisteluun Donbassissa (nimitys Itä-Ukrainan Donetskin ja Luhanskin separatistialueille) ja Syyriassa, Lavrov totesi."

        https://www.verkkouutiset.fi/sergei-lavrov-myonsi-venajan-taistelevan-ukrainassa-67394/

        Sen lisäksi sinä valehtelet myös MH-17 -matkustajakoneen alas ampumisesta ; )


        "Mihin katosi ukrainalaishävittäjä? – Näin Venäjä kumosi omat selityksensä Ukrainan lentoturmasta"

        - - -

        "Venäläisten selitys on vähintäänkin mielenkiintoinen. Venäjän puolustusministeriö järjesti heinäkuussa 2014 vastaavan tiedotustilaisuuden, jossa se esitteli samaan tapaan tutkadataansa turmahetkeltä. Tuolloin Venäjä näytti todisteina materiaalia, jonka se kertoi osoittavan, että MH17-koneen pudotti ukrainalainen Su-25-rynnäkkökone, joka oli vain 3-5 kilometrin päässä siitä.

        Ukrainalaishävittäjä loistaa kuitenkin nyt poissaolollaan. Uudet tutkatiedot kumoavat Venäjän omat aiemmat väitteet ja saattavat samalla venäläisten vuonna 2014 esittämien tutkatietojen oikeellisuuden varsin kyseenalaiseksi."

        https://www.verkkouutiset.fi/mihin-katosi-ukrainalaishavittaja-nain-venaja-kumosi-omat-selityksensa-ukrainan-lentoturmasta-55717/

        Jo noiden perusteella sinä olet patologinen valehtelija ; )


      • PureJenkki kirjoitti:

        Venäjä ei ole hyökännyt Ukrainaan....eikä Krimille.
        Krimillä olevat joukot rajasivat alueen ja Ukrainan asevoimiin kuuluvat saivat valita puolensa...iso osa liittyi Venäjän armeijaan...osa lähti muualle...pieni vähemmistö palasi Poron hirmuhallintoon.
        Nämä toimet olivat seurausta Ukrainan levottomuuksista...Maidanin aukion tapahtumia ei Poro ole saanut vieläkään selväksi.
        Muuten siellä on sisällissota, ei Venäjän hyökkäys....Venäjä tukee kapinallisia hirmuhallintoa vastaan.

        "Venäjä ei ole hyökännyt Ukrainaan....eikä Krimille."

        Taas PureJenkkiin on iskenyt vapaaehtoinen dementia, kun hän ei muista edes sitä, kuinka Venäjä sotilaallisesti valtasi Krimin ja hyökkäsi tuhansilla sotilaillaan itä-Ukrainaan ja valloitti siltä alueita, vaikka hän itse on kertonut, että se oli hänestä Putinin paha virhe, ettei Venäjä samalla valloittanut koko Ukrainaa.

        "Krimillä olevat joukot rajasivat alueen ja Ukrainan asevoimiin kuuluvat saivat valita puolensa...iso osa liittyi Venäjän armeijaan...osa lähti muualle...pieni vähemmistö palasi Poron hirmuhallintoon."

        Ensin Krimille kylläkin hyökkäsivät Venäjältä spetsnazin erikoisjoukot ja muut joukko-osastot, ennen kuin laivastotukikohdan venäläiset sotilaat osallistuivat hyökkäykseen, kuten muistat. Poroshenkon hallinto ei muuten ole hirmuhallinto, vaan se on täysin demokraattisesti valittu.

        "Nämä toimet olivat seurausta Ukrainan levottomuuksista..."

        Ei. Ne olivat seurausta siitä, että Putin oli jo vuonna 2008 päättänyt valloittaa Krimin.

        "Maidanin aukion tapahtumia ei Poro ole saanut vieläkään selväksi."

        Entinen presidentti Janukovitsh on jo tunnustanut, että ampujat olivat hänen omia turvallisuusjoukkojaan.

        "Muuten siellä on sisällissota, ei Venäjän hyökkäys....Venäjä tukee kapinallisia hirmuhallintoa vastaan."

        Ukrainassa ei ole sisällissota, vaan Ukraina käy puolustussotaa Venäjän valloitussotaa vastaan.


      • Menisit paskalle kalinka....loppuisi tuo vaikerrus.


      • PureJenkki kirjoitti:

        Menisit paskalle kalinka....loppuisi tuo vaikerrus.

        Mites ...........

        Joko on tietoa, millon ICAO ja FAA aikovat julkistaa globaalisti "On Yleisesti Tiedossa" olevan "LENTOTUNNELIN"?. Löytyykö WiKiLeaksista kenties lisäinfoa?.
        Kerrotko, millainen laite on "LENTOPIIRTURI"?. Mitä sellainen piirtää ... suloisia kaneja, koiranpentuja, vai mitä? Tiedätkö, osallistuiko Kylli-Täti sen suunnitteluun?.
        Entäpä ... millainen onkaan matkustajakoneen " ALIPAINEISTETTU OHJAAMO"?. Olisiko heittää jotain nohevaa infoa aiheesta?. ;-)

        TIRSK.


      • Narukenkä
        44.Div kirjoitti:

        Mites ...........

        Joko on tietoa, millon ICAO ja FAA aikovat julkistaa globaalisti "On Yleisesti Tiedossa" olevan "LENTOTUNNELIN"?. Löytyykö WiKiLeaksista kenties lisäinfoa?.
        Kerrotko, millainen laite on "LENTOPIIRTURI"?. Mitä sellainen piirtää ... suloisia kaneja, koiranpentuja, vai mitä? Tiedätkö, osallistuiko Kylli-Täti sen suunnitteluun?.
        Entäpä ... millainen onkaan matkustajakoneen " ALIPAINEISTETTU OHJAAMO"?. Olisiko heittää jotain nohevaa infoa aiheesta?. ;-)

        TIRSK.

        Pöllö (metsässä)


    • res.lntstm

      Tosiasia oli että Suomen ilmapuolustus oli itsellistä Migien aikaan. Kun itänaapurin koneet ja muut puolustuskalusto hankittiin, niihin muutettiin ja rakennettiin omat toiminta- ja käyttöjärjestelmät.

      Toista on nyt esim Hornettien aikaan, jos et pokkuroi ja nuole jenkkien ahteria voipi käydä niin että Berkleyssä painetaan jotain nappia niin yksikään Hornetti ei nouse ilmaan. Niin sitä ollaan jenkkien armoilla ja juoksupoikia. Onkohan kukaan natokiimainen ajatellut sitä?

      • olet.kova.valehtelija

        Ei mitään perää.


      • olet.kova.valehtelija kirjoitti:

        Ei mitään perää.

        Täsmälleen noin.
        Jouduimme ostamaan ryssänromuja 60-luvulla, koska (arvatenkin YYA:sta johtuen) yksikään muu maa, paitsi ryssälä EI SUOSTUNUT MYYMÄÄN Suomelle suihkuhävittäjiä. Ruotsi ei edes harkinnut SaaB J-29 Tunnanin myyntiä Suomelle. MiG-21F kaupan mukana tuli pakosta myös MiG-15 UTI koneita, koska sillon ei 2-paikkaisia, koulutuskäyttöön sopivia MiG-21F versioita ollut saatavilla. Onneksi niistä stnan romuista on päästy eroon.

        Saimme sentään ostettua De Havilland Vampire ja Folland Gnat koneita suihkuharjoituskoneiksi, transitiokoulutusta varten, ennen Höyry-MiG:ien (1963) ja Saab J-35 Draken B (1975) saapumista.

        Että näin.


      • Lykkäät-pötyä

        Mig-21 oli silloin erinomainen kone ja täysin länsimaisten vastaavien veroinen.
        Harjoituskoneet olivat hyvin tarpeellisia.

        Vampire oli avuton ilmataistelussa, mutta hyvä koulutukseen.
        Gnat oli harhalaukaus. Se oli täyin kelvoton ilmataistelussa. Tykin suupaine mm. sammutti moottorin.
        Olet täysin asiantuntematon.


      • Lykkäät-pötyä kirjoitti:

        Mig-21 oli silloin erinomainen kone ja täysin länsimaisten vastaavien veroinen.
        Harjoituskoneet olivat hyvin tarpeellisia.

        Vampire oli avuton ilmataistelussa, mutta hyvä koulutukseen.
        Gnat oli harhalaukaus. Se oli täyin kelvoton ilmataistelussa. Tykin suupaine mm. sammutti moottorin.
        Olet täysin asiantuntematon.

        Ei ollut.
        Kuoriämpärin tasoinen ja näköinen hökötys ja ilman tutkaa, tai muita sensoreita ... Ei siis joka sään hävittäjä. Hävisi jopa J-35 Drakenille matalalla. Pärjäsi toki korkealla (arvatenkin Bis-malli)

        Vamppi oli Ilmavoimiemme ensimmäinen suihkukone. koiratappelukykyyn en ota kantaa, kun en ole moisella lentänyt / kautta ketään aikalaista jututtanut.

        Gnat ei ollut mikään "harhalaukaus", vaikka ongelmia olikin. Ongelmat johtuivat Mk1 huonosta suunnittelusta ja keskeneräisyydestä. Arvointi teami (Pekuri & Laukkanen) totesivat koneen täyttävän tavoitteet, lievin reunaehdoin. Gnat "piikitti" joka kerta MiG-21:n ja J-35:n kaartotaistelussa ketteryytensä turvin.
        Tykin suupaineen aiheuttama, moottorin Flame-Out on toki mahdollinen, johtuen ADEN:in putken sijainnista. En löytänyt tilastoituja tapauksia.

        En ole. Piste. Kun moista väität, niin kerrohan puolestasi miten Bristol Siddley Orpheus moottorin voitelu olikaan järjestetty? ja mitä materiaalia ohjainpintojen sisällä oli ja miksi?.
        Lähdetään noista liikkeelle .. .


      • Narukenkä
        44.Div kirjoitti:

        Ei ollut.
        Kuoriämpärin tasoinen ja näköinen hökötys ja ilman tutkaa, tai muita sensoreita ... Ei siis joka sään hävittäjä. Hävisi jopa J-35 Drakenille matalalla. Pärjäsi toki korkealla (arvatenkin Bis-malli)

        Vamppi oli Ilmavoimiemme ensimmäinen suihkukone. koiratappelukykyyn en ota kantaa, kun en ole moisella lentänyt / kautta ketään aikalaista jututtanut.

        Gnat ei ollut mikään "harhalaukaus", vaikka ongelmia olikin. Ongelmat johtuivat Mk1 huonosta suunnittelusta ja keskeneräisyydestä. Arvointi teami (Pekuri & Laukkanen) totesivat koneen täyttävän tavoitteet, lievin reunaehdoin. Gnat "piikitti" joka kerta MiG-21:n ja J-35:n kaartotaistelussa ketteryytensä turvin.
        Tykin suupaineen aiheuttama, moottorin Flame-Out on toki mahdollinen, johtuen ADEN:in putken sijainnista. En löytänyt tilastoituja tapauksia.

        En ole. Piste. Kun moista väität, niin kerrohan puolestasi miten Bristol Siddley Orpheus moottorin voitelu olikaan järjestetty? ja mitä materiaalia ohjainpintojen sisällä oli ja miksi?.
        Lähdetään noista liikkeelle .. .

        "Gnat "piikitti" joka kerta MiG-21:n ja J-35:n kaartotaistelussa ketteryytensä turvin" Missä näillä koneilla taisteltiin toisinaan vastaan?


      • Narukenkä kirjoitti:

        "Gnat "piikitti" joka kerta MiG-21:n ja J-35:n kaartotaistelussa ketteryytensä turvin" Missä näillä koneilla taisteltiin toisinaan vastaan?

        Olivat yhtäaikaa palveluskäytössä. Ilmataistelutaktiikan harjoituslennoilla tuota on kokeiltu. Aikalaiset pilotit ovat tämän henkilökohtaisesti kertoneet. Saman asian vahvistaa perusfysiikan osaaminen, keskipakoisvoimaa koskien ... kevyempi on ketterämpi. PISTE.

        Että näin.


    • res.lntstm

      Voiko noin sinisilmäisiä ääliöitä olla tänä päivänä?! Taitaa olla ainoa palsta mihin kirjoittelette!??

      • Kyllä voi ... edustat juurkin palstan luokattominta ainesta, PorPrk:n mielikuvituskavereinesi. ;-)

        IIMHO.


    • Tiltu-toivoo

      että innokas valehtelu ja mustamaalaus jotenkin vakuttaisi hävittäjähankintaan.
      Mutta ei.

    • tehdäänitse

      Hävittäjät eivät ole kovin korkean teknologian tuotteita koska ryssätkin niitä osaa itse rakentaa
      Suomelle edullisin vaihtoehto olisi rakentaa hävittäjiä valmistava tehdas Länsimaisena korkean teknologian osaavana suomen olisi helppo rakentaa ryssien hävittäjiä parempia koneita

      • Kyllä ne tänä päivänä vaan ovat. Softan ja komponenttien valmistusten kanssa kyllä pärjämme.
        Ei todellakaan ole edullisin vaihtoehto. Resurssimme eivät kertakaikkiaan riitä ... huonostikkaan. Se nähtiin jo Valmet RediGo:n kanssa, vaikka helkkarin hieno kone olikin.
        Valitan ... mutta totta se on.

        IMHO.


      • EI_KANNATA

        Suomessa ei kannata valmistaa mitään, ei ainakaan Suomalais omistuksessa. Suomi voi toki myydä polkuhintaan raaka-aineita, joita tarvitaan lentokoneen valmistukseen tarvittavien metallien valmistuksessa. Ja myös nuo raaka-aineet kannattaa kaivaa maaperästämme ulkomaalaisten kaivosyhtiöiden toimesta.

        Toiki Suomalaiset veronmaksajatkin saavat osallistua kaivosyhtiöiden jättämien saateiden ja ympäristökatastrofien jälki puhdistuksiin, koska edes ulkomaalaisille se ei ole kannattavaa toimintaa, mutta Suomalaisten kannattaa saasteet puhdistaa.

        Tarvitaan siis joku "mayer" että alkaa kannattamaan.


    • Pohjolan.Sveitsi

      Pohjoismaisittain yhteensopiva kalusto on toimivuuden tae.

      Siksi Gripen,

    • KYYKYTTÄJÄSI

      Hei 44Daami ROTALLA ON KUUSI ( 6 ) VIIKSIKARVAA .. laskeppas omasi ! onko enemmän ?

      • Kas ... onkos sulla kaiken muun moniireisuuden lisäksi vielä hirsuite-fetissi?. ;-)
        TIRSK!.


    • kyykyttäjäsi

      Joko laskit ( 5-LUKUSANAN jälkeen tulee Kuusi ) ( 6 )

    • Juu.Juu

      "Nykyaikaisen hävittäjän lentotunti maksaa nimittäin noin 15 000 – 30 000 dollaria / tunti. Hälytysstartti Hornetilla tunnistuslennolle sijoittuu luonnollisesti asteikon yläpäähän"

      Tuossa joku ( voimakkaasti.juopunut 22.6.2018 1:56) taivasteli F-35:n lentotuntihintaa. Jos nuo luvut pitävät paikaansa niin aika hyvinhän ovat linjassa keskenään.

      • Eivät pidä paikkaansa, joten se siitä.

        IMHO.


      • Juu.Juu
        44.Div kirjoitti:

        Eivät pidä paikkaansa, joten se siitä.

        IMHO.

        "Eivät pidä paikkaansa, joten se siitä."

        https://www.pekkamurto.com/blogi/2015/01/25/36
        ”Nykyaikaisen hävittäjän lentotunti maksaa nimittäin noin 15 000 – 30 000 dollaria / tunti”


        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001261786.html
        ”Hornetin lentotunnin kulut ovat 9 250 euroa ja NH90-helikopterin lentotunti maksaa 15 900 euroa.”

        Eli kyllä ihan noilla haminoilla ollaan. On tietysti oma lukunsa mitä kaikkea lasketaan siihen lentotunnin hintaan. Itse laskisin esimerkiksi lennoston palkanlaskijasihteerikön kesälomarahat lukuun mukaan kerran kyseisen henkilön työpanos tarvitaan pyörittämään orkesteria.


    • Suomen nyt ei kannata luottaa ryssään, koskaan. Sattuneesta syystä. Toivottavasti Suomi valitsee Jas Gripenin, se yhdistäisi pohjoismaat vahvaksi puskuriksi venäjää vastaan.

    • tosiasia

      Suomi on osa Venäjää, halutaan tai ei. On vain ajan kysymys milloin perinteiset rajat palautetaan ennalleen, paitsi että Ruotsin ja Venäjän raja menee keskellä Pohjanlahtea ja Itämerta.
      Trumppi ja Putini tulee Helsinkiin sopimaan juuri tästä etupiirijaosta, Trumppi ja Nato ei ole kiinnostunut Suomesta, heille riittää Norjan hallinnoiminen.

      Parasta tottua vaan uuteen Russia-Soteuudistukseen ja muuhun. Migejä ja Suhoita on tarpeeksi Porkkalan ja Hankoniemen puolustukseen ja Malmin kenttä otetaan sotilaskäyttöön. Pansiosta tulee hyvä sukellusvenetukikohta.
      Kainuun Prikaati ja Ala-Kurtin varuskunta yhdistetään ja siellä koulutetaan maaiman parhaan sissisotilaat.
      Näistä on olemassa valmiit speksit!

      • Ennemmin Venäjä hajoaa kuin Suomesta tulee osa Venäjää. Varaudu sinäkin niillä spekseilläsi siihen.


    • PaskaKalinka

      Asia on teknsisessä mielessä yksinkertainen:

      Tarjokkaista ainoastaan F-35 on aito viidennen sukupolven häivehävittäjä johon yksikään ryssän maalinosoitustutka ei saa lukitusta. Ei ilmatorjuntapatteristojen eikä hävittäjien.

      Tästä johtuen ryssä ei voi uhata F-35:ttä muuta kuin lämpöhakuisella ohjuksella tai tykillä. Kumpaakaan näistä kone ei päästä tarpeeksi lähelle. Venäjä ei mitenkään kykene saavuttamaan ilmaherruutta millään koneillaan kun vastassa on F-35.

      Kone on ollut myös oikeissa sotatoimissa Israelin ilmavoimien operaatioissa. Esimerkiksi Saabin koneet eivät ole ikinä osallistuneet mihinkään oikeisiin sotatoimiin.

      Yksikään toinen tarjokkaista ei tähän kykene joten teknisessä mielessä voittaja on löytynyt.

      Ja kohta taas palstan stallarimoderaattori sensuroi tämän(kin) kirjoituksen epäasiallisena :)

      • Tekeillä on vuosisadan puhallus: hallitus valmistelee monitoimihävittäjien hankintaa, vaikka rahaa ei ole tarpeellisiinkaan asioihin.

        Ilmavoimissa on seinällä jo vuosia roikkunut kuva F-35-hävittäjästä. Se on maailman kallein ilmaan nostettava tykistölaite, joka kuljettaa paria pommia.

        Sotatilanteessa hävittäjät tuhotaan ensimmäiseksi. Pienen maan on mahdoton puolustautua niillä suurvallan hyökätessä ylivoimalla, kuten hyökkääjä tekee.


      • PureJenkki kirjoitti:

        Tekeillä on vuosisadan puhallus: hallitus valmistelee monitoimihävittäjien hankintaa, vaikka rahaa ei ole tarpeellisiinkaan asioihin.

        Ilmavoimissa on seinällä jo vuosia roikkunut kuva F-35-hävittäjästä. Se on maailman kallein ilmaan nostettava tykistölaite, joka kuljettaa paria pommia.

        Sotatilanteessa hävittäjät tuhotaan ensimmäiseksi. Pienen maan on mahdoton puolustautua niillä suurvallan hyökätessä ylivoimalla, kuten hyökkääjä tekee.

        Tällä vuosituhannella käydyissä sodissa hävittäjällä on todistetusti ammuttu alas yksi hyökkääjän kone. Viimeisinä 50 vuotena hävittäjätorjuntojen osuus pudotuksista alivoimaisella puolella on kolme prosenttia ja ilmatorjunnan osuus 97 prosenttia, toteaa ilmatorjunnan ent. tarkastaja ev. Ahti Lappi Ilmatorjunta-lehdessä 3/2015.

        Ilmatorjunnan hinta on murto-osa hävittäjien hinnasta ja tekniikka kehittyy jatkuvasti. Suurvallatkin ovat siirtymässä hyökätessään lentokoneista ohjuksiin, raketteihin ja miehittämättömiin koneisiin.


      • PaskaKalinka
        PureJenkki kirjoitti:

        Tällä vuosituhannella käydyissä sodissa hävittäjällä on todistetusti ammuttu alas yksi hyökkääjän kone. Viimeisinä 50 vuotena hävittäjätorjuntojen osuus pudotuksista alivoimaisella puolella on kolme prosenttia ja ilmatorjunnan osuus 97 prosenttia, toteaa ilmatorjunnan ent. tarkastaja ev. Ahti Lappi Ilmatorjunta-lehdessä 3/2015.

        Ilmatorjunnan hinta on murto-osa hävittäjien hinnasta ja tekniikka kehittyy jatkuvasti. Suurvallatkin ovat siirtymässä hyökätessään lentokoneista ohjuksiin, raketteihin ja miehittämättömiin koneisiin.

        Ryssä toki keskittyy raketshkeihin kun ei kykene valmistamaan modernia hävittäjää kuten PAK-fiasko opetti.

        Eikä niillä ryssän ilmatorjuntaohjuksillakaan mitään tee kuten Syyria opetti. Ainuttakaan risteilyohjusta ei ryssän vehkeillä kyetty pudottamaan.


      • PaskaKalinka
        PureJenkki kirjoitti:

        Tällä vuosituhannella käydyissä sodissa hävittäjällä on todistetusti ammuttu alas yksi hyökkääjän kone. Viimeisinä 50 vuotena hävittäjätorjuntojen osuus pudotuksista alivoimaisella puolella on kolme prosenttia ja ilmatorjunnan osuus 97 prosenttia, toteaa ilmatorjunnan ent. tarkastaja ev. Ahti Lappi Ilmatorjunta-lehdessä 3/2015.

        Ilmatorjunnan hinta on murto-osa hävittäjien hinnasta ja tekniikka kehittyy jatkuvasti. Suurvallatkin ovat siirtymässä hyökätessään lentokoneista ohjuksiin, raketteihin ja miehittämättömiin koneisiin.

        Jahas, ja missä on se turkkilaisten F-16 - hävittäjällä pudotettu putolevisankari?

        KAIKILLE ON TULLUT TÄYSIN SELVÄKSI ryssän SUUNNATON PELKO JA PANIIKKI F-35 - hävittäjää kohtaan. Se on täysin ymmärrettävää ja loogista, sama kun laittaisi tiikerin ja kissanpennun tappelemaan.

        Voi voi noita juttujasi :-D


    • PaskaKalinka

      Täydessä stealth-moodissa F-35 voi kantaa 4 kpl. AIM-120 Amraam-ohjusta tai vaihtoehtoisesti 2 kpl AIM-120 Amraam - ohjusta ja 2 kpl GBU-31 JDAM pommia. Vähintään neljä MITÄ TAHANSA venäläistä konetta hoidetaan kerralla ilman että itseä havaitaan missään vaiheessa.

      BEAST-moodissa kyytiin saadaankin sitten 14 kpl AIM-120 Amraam 2 kpl AIM-9X Sidewinderiä TAI 2 kpl AIM-120 Amraam JA AIM-9X Sidewinderiä JA 6 kpl GBU-31 JDAM pommia.

      Melkoinen lasti(!!!)

      Lisänä tietenkin tykki.

      • PaskaKalinka

        Jos kaikki 62 F-35 hävittäjää ampuisi BEAST-moodissa täyslaidallisen tarkoittaisi se KERTALAAKISTA 868 PUDOTETTUA Putolevia. Ja vielä jäisi Sidewinderit ja tykit. :-D

        Voipi naapurilta loppua Putolevit...


      • PaskaKalinka kirjoitti:

        Jos kaikki 62 F-35 hävittäjää ampuisi BEAST-moodissa täyslaidallisen tarkoittaisi se KERTALAAKISTA 868 PUDOTETTUA Putolevia. Ja vielä jäisi Sidewinderit ja tykit. :-D

        Voipi naapurilta loppua Putolevit...

        Se on juurkin noin. PISTE!.

        IMHO.


    • Koneen todellisia kustannuksia ei tiedetä. Puolustusvoimien komentaja Jarmo Lindberg hehkutti ilmavoimien komentajana kymmenen vuotta sitten Siivet-lehdessä: "Jos F-35 hinta on 60 miljoonaa dollaria, niin rasite Suomen bkt:lle on pienempi 2020-luvulla kuin Hornetin rasite 1990-luvulla. Sitä ei ole kukaan kiistänyt."

      Tämän kiisti sittemmin aika. Yhden koneen elinkaarihinta arvioidaan jo yli 600 miljoonaksi dollariksi.

      Kanadalle myytiin kovasti F-35-konetta, mutta uusi hallitus pisti hankkeen jäihin jatkuvasti kohoavan hinnan vuoksi: 65 koneen hinta-arvio liikkuu 60 miljardista dollarista jopa 125 miljardiin. Valmistajalle Suomen saman kokoinen konehanke on iso bisnes, joten lobbaus on varmasti sakeaa.

      • Meille kone on iso lunnasraha kuvitellusta Yhdysvaltojen suojelusta pahassa maailmassa. Tosiasiassa Yhdysvallat ei koskaan sitoudu täysin, vaan jättää harkintavallan itselleen. Professori Pekka Visurin mukaan se näkyy Naton peruskirjaa myöten.

        Rauhan aikana ilmavalvontaamme riittää yksi kahdentoista koneen hävittäjälaivue. Sodan aikana nykyaikainen ilmatorjunta suojaisi elintärkeät kohteet.


      • JoBäckman

        Naurettavaa puhua jostain F-35.sta joka ei edes lennä.Suomi ostaa jotain jenkkipaskaa.Venäjällä on aina ilmaherruus osti Suomi mitä vain.Pitäisi tämän jo tajuta tyhmimmänkin Nato-idiootin.


      • PaskaKalinka
        PureJenkki kirjoitti:

        Meille kone on iso lunnasraha kuvitellusta Yhdysvaltojen suojelusta pahassa maailmassa. Tosiasiassa Yhdysvallat ei koskaan sitoudu täysin, vaan jättää harkintavallan itselleen. Professori Pekka Visurin mukaan se näkyy Naton peruskirjaa myöten.

        Rauhan aikana ilmavalvontaamme riittää yksi kahdentoista koneen hävittäjälaivue. Sodan aikana nykyaikainen ilmatorjunta suojaisi elintärkeät kohteet.

        Koneita ei osteta rauhaa vaan sotaa varten.

        Siksi niihin satsataan ja ainoastaan paras kelpaa. Ja se on F-35.


      • JoBäckman

        Näköjään et tajua.Vilpitön osanottoni!F-35 täynnä vikoja 23% todennäköisyydellä heittoistuin tappaa lentäjän.Ja tämän lentävän ruumisarkun Suomi haluaa ostaa.Ei tyhmyys voisi olla suurempi.


      • aina-sama-laulu
        JoBäckman kirjoitti:

        Näköjään et tajua.Vilpitön osanottoni!F-35 täynnä vikoja 23% todennäköisyydellä heittoistuin tappaa lentäjän.Ja tämän lentävän ruumisarkun Suomi haluaa ostaa.Ei tyhmyys voisi olla suurempi.

        Ei pidä paikkaansa. Jokainen väitteesi on valheellinen.


      • JoBäckman
        aina-sama-laulu kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Jokainen väitteesi on valheellinen.

        Wikipedian mukaan F-35 konehan on aivan romu.Yhtä vikaraporttia koko lentohistoria.F-35 muka ei tutkassa näy ja sitä ei muka pysty edes pudottamaan.No putoaahan tuo muutenkin.Kukahan näitä satuja keksii?Suomi haluaa tuhlata romuun josta ei ole mitään takeita.


      • aina-sama-laulu
        JoBäckman kirjoitti:

        Wikipedian mukaan F-35 konehan on aivan romu.Yhtä vikaraporttia koko lentohistoria.F-35 muka ei tutkassa näy ja sitä ei muka pysty edes pudottamaan.No putoaahan tuo muutenkin.Kukahan näitä satuja keksii?Suomi haluaa tuhlata romuun josta ei ole mitään takeita.

        Katsopa, mitä suomenkielisen Wikipedian F-35 -artikkelin yläreunassa lukee. Muokkaushistoria kertoo kaiken: trollauksen kenttä.


      • JoBäckman

        Kuinkahan suuri hintalappu tällä romulla sitten?Sitä tietysti kukaan ei pysty edes valehtelmaan edes kohtuulliseksi.Satoja miljardeja dollareja ei hullumpaa hankintaa Suomi voisi tehdä.


      • aina-sama-laulu
        JoBäckman kirjoitti:

        Kuinkahan suuri hintalappu tällä romulla sitten?Sitä tietysti kukaan ei pysty edes valehtelmaan edes kohtuulliseksi.Satoja miljardeja dollareja ei hullumpaa hankintaa Suomi voisi tehdä.

        Kyseinen kone on ehdokkaista keskihintainen. Kalliimpi kuin Gripen tai Super Hornet, mutta halvempi kuin Eurofighter tai Rafale.

        Valehtelet taas. Kyse ei tietenkään ole sadoista miljardeista.


      • JoBäckman

        Mitään täsmällisiä hintoja ei edes pystytä valehtelemaan F-35koneiden hankinnoista.Niin että kuka täällä oikein valehtelee?SS-mike on kyllä oikeassa Suomi tehnyt naurettavaksi suunnitelmillaan hankkia näitä F-35 koneita.


      • aina-sama-laulu
        JoBäckman kirjoitti:

        Mitään täsmällisiä hintoja ei edes pystytä valehtelemaan F-35koneiden hankinnoista.Niin että kuka täällä oikein valehtelee?SS-mike on kyllä oikeassa Suomi tehnyt naurettavaksi suunnitelmillaan hankkia näitä F-35 koneita.

        Älä sitten valehtele, mutta kiitos rehellisyydestä.


      • JoBäckman kirjoitti:

        Mitään täsmällisiä hintoja ei edes pystytä valehtelemaan F-35koneiden hankinnoista.Niin että kuka täällä oikein valehtelee?SS-mike on kyllä oikeassa Suomi tehnyt naurettavaksi suunnitelmillaan hankkia näitä F-35 koneita.

        Älä VALEHTELE!!!!!!!.
        HX-hankkeen tarjokkaiden hankintabudjetti on selkeästi ilmoitettu. HX-tarjokkaiden olisi kyettävä operoimaan, nykyisen HN-kaluston käyttökustannusten budjetissa. Sekin on sangen selkeästi ilmoitettu. Asiassa EI OLE MITÄÄN EPÄSELVÄÄ!.
        PISTE!.

        IMHO.


      • JoBäckman
        44.Div kirjoitti:

        Älä VALEHTELE!!!!!!!.
        HX-hankkeen tarjokkaiden hankintabudjetti on selkeästi ilmoitettu. HX-tarjokkaiden olisi kyettävä operoimaan, nykyisen HN-kaluston käyttökustannusten budjetissa. Sekin on sangen selkeästi ilmoitettu. Asiassa EI OLE MITÄÄN EPÄSELVÄÄ!.
        PISTE!.

        IMHO.

        Niin missä ilmoitettu?Et sinä tai minä et tiedä hevon paskaa mistään hinnoista.Pienen sisäpiirin tietoa.Kansaa kusetetaan.Ei tyhmempiä kauppoja voi olla suunnitelmissa.


      • JoBäckman

        7-10 miljardia euroa.Äkkiseltään ei kuulostaisi pahalta.Tiedä sitten mihin sitten sijoittuu.Hornettien lentely loppuu 2030 mennessä.Kai se joku kone pitää hommata siihen mennessä.


      • JoBäckman

        ai niin mikä raikuu vituttaako?


      • JoBäckman kirjoitti:

        Niin missä ilmoitettu?Et sinä tai minä et tiedä hevon paskaa mistään hinnoista.Pienen sisäpiirin tietoa.Kansaa kusetetaan.Ei tyhmempiä kauppoja voi olla suunnitelmissa.

        MIkä vittu sua riivaa mode??????????. Älä koske kalakäsillä asiapostauksiin ... Jakkaras näet heiluu jo. ;-)

        Kyllä se hankintabudjetti on hyvin selkeästi ilmoitettu mm. Puolustusministeriön sivuilla.

        https://www.defmin.fi/puolustushallinto/strategiset_suorituskykyhankkeet/havittajahanke_hx/hx-hanke/valintaprosessi/hankintahinta

        Miten meni tällä kertaa, sirolaopiston AgitProp-kurssin "priimus", ...noin niinku omasta mielestäs?.
        Ethän vaan taas jäänyt kiinni valehtelemisesta?. ;-)


    • Tärkeintä maanpuolustusta ovat kuitenkin ihmiskuntaa uhkaavan ilmastomuutoksen ja ekologisen kriisin aikakaudella rauhanalotteeet, toiminta aseistariisunnan puolesta ja diplomatia.

      Parasta turvallisuuspolitiikkaa on hyökätä köyhyyden ja osattomuuden kimppuun korjaamalla tulonjakoa – koko maailmassa. Niissä eivät hävittäjät auta.

      • F-35 on lentävä ruumisarkku.


      • aina-sama-laulu

        Venäjä voisi näyttää esimerkkiä rauhanaloitteissa, vai mitä?


      • aina-sama-laulu
        PureJenkki kirjoitti:

        F-35 on lentävä ruumisarkku.

        Montako on pudonnut? Ei yhtään.


      • PaskaKalinka

        ILMAN MUUTA!

        Putler näyttäkööt esimerkkiä ja viitoittakoon tietä tälle! :)


      • Linjakasta

        Isäntäsi toimii joka kohdassa täysin päinvastoin.


      • aina-sama-laulu kirjoitti:

        Montako on pudonnut? Ei yhtään.

        Mutta pilotti ei pääse hengissä ulos.....joutuessaan SU-35:n maalitauluksi.


      • aina-sama-laulu
        PureJenkki kirjoitti:

        Mutta pilotti ei pääse hengissä ulos.....joutuessaan SU-35:n maalitauluksi.

        Myönnät siis valehdelleesi äsken?


      • PureJenkki kirjoitti:

        F-35 on lentävä ruumisarkku.

        EI ole!.
        F-35 on ominaisuuksiltaan täysin ylivertainen, jo pelkästään ns. SuperCruise-ominaisuutensa ansiosta, verrattuna mihin tahansa vanjan Su, Su, Sukhellushävitttäjään. PISTE.


      • PureJenkki kirjoitti:

        Mutta pilotti ei pääse hengissä ulos.....joutuessaan SU-35:n maalitauluksi.

        HAH ..... F-35 EI JOUDU vanjan romujen "maalitauluksi". Missään tilanteessa.
        PISTE!.

        IMHO.


      • Ja kysy myt molokin tapaan...missä olen valehdellut...huom...'molokin'...räps..räps.vink.


      • PaskaKalinka
        PureJenkki kirjoitti:

        Mutta pilotti ei pääse hengissä ulos.....joutuessaan SU-35:n maalitauluksi.

        F-35 ei ikinä PÄÄSTÄ putolevia edes lähelleen.

        Ja miten se pääsisikään kun ei edes näe F-35:ttä.

        F-35 näkee kyllä putolevin ja muutaman sekunnin päästä putolevi on pudonnut.

        Tyhmä ryssänrommeli joka ei tiedä mistään paskan vertaa!


      • Olisi helppo nakki SU-35:lle....mutta toivottavasti ei Syyriassa mennä näin pitkälle.
        Tätäkin helpompi nakki se olisi s-400 torjuntaohjukselle, joita Israel pelkää polvet tutisten.
        Netanjahu on polvillaan pyytänyt, ettei näitä käytettäisi....mutta rajansa kaikella.


      • aina-sama-laulu
        PureJenkki kirjoitti:

        Ja kysy myt molokin tapaan...missä olen valehdellut...huom...'molokin'...räps..räps.vink.

        Ota tuostakin sekoilusta selvä.


      • Ethän sinä ole tähänkään asti ymmärtänyt tekstin sisältöä, että varsin tuttu juttu.


    • Saab

      SAAB myy Suomelle parhaat hävittäjät.
      Ehdottomasti Jas-Grippen.

      • PaskaKalinka

        Ei ole Saabilla mitään jakoa F-35:n verrattuna.

        Pieni keppoinen kone joka NÄKYY TUTKASSA eikä Saabilla ole mitään näyttöä osallistumisesta OIKEISIIN sotilasoperaatioihin koneillaan.

        Pieni nätti lelu jolla ei pidetä ilmaherruutta Venäjän ilmavoimia vastaan.

        F-35:llä homma onnistuu leikiten.


      • PaskaKalinka

        Kerropa nyt PERUSTEESI väittämääsi Gripenin paremmuuteen.

        Keskustellaan sitten lisää sotilasilmailusta ja sen tekniikasta :)


    • faktahomma

      Se nyt vaan on että Suomeen on jo ajat sitten päätetty hankkkia sikakalliit romut - F-35:set.
      Siitä on kassakaappisopimus mistä ei voi luistaa,

    • höpöhöpöjaläiskis

      Suomeen tulee laivueellinen F22-raptoreita lendlease periaattella. Ja superhornetteja loput 64.
      Siinä diilimme, jonka Trump käy kuittaamassa heinäkuussa. F22 koulutettuja pilotteja 100

      • höpöhöpöjaläiskis

        Reaper UAV kuuluu tietenkin sopimukseen. Mutta niiden määristä ei kukaan tiedä.


      • PaskaKalinka

        No F-35:ttä parempi on ainoastaan Raptor mutta valitettavasti niitä ei myydä mihinkään.

        Laivueellinen Reapereitä olisi toki erinomainen lisä F-35 laivueelle. Ne voivat loistavasti työskennellä parvena ja Reaperit olisivat rajavalvontaan loistavia aseistettuja drooneja ’hunt & kill’ ominaisuuksineen.


    • Funlandiankansalainen

      Trump haluaa keskustella Niinistön kanssa kahdestaan muistuttakseen siitä, mitä tuli sovittua viime kerralla. Horojeteistä sovittiin ja Trump ei asiaa unohda, vaikka Niinistö niin haluaisikin. Vai luuleeko joku, ettäTrump halua keskustella säistä. Ei vaan ehdoista, jolla ovea voidaan pitää raolla ja siinä horojetit ovat oven välissä olevat ronttoset.

      • HupiveikkoHunningolla

        Taas hupiveikko munaa itsensä! Valtiovierailulla ei koneostoista sovittu yhtään mitään vaan Suomi tekee valintansa vasta 2020! Ei liinatukan muistilipsaus asiaa miksikään muuta!

        Sinusta on kehkeytynyt palstalle surullisen hahmon ritari, joka on aina väärässä!


    • tosiasiassa

      Putin sanoo Trumpille Helsingissä että suomalaisille ei myydä mitään Hornetteja vaan Venäjä myy, tai paremminkin mobilisoi MIGit niille. Etupiirijakosopimushan estää länsimaisten koneiden tuonnin Suomeen. Natoahan ei Suomi kiinnosta vaan Suomi saa pysyä hyvänä puskurimaana Natoa vastaan,näinhän se asia menee!

      • TiltunPohjanoteeraus

        Tiltun naurettavaa toiveajattelua?

        TODELLISUUDESSA:

        - Putin ja Trump ei sopineet Helsingissä mistään
        - kehitysmaa Venäjällä ei ole ”etupiirejä”
        - Venäjän romut eivät ole edes mukana konevaihtoehdoissa
        - Nato on kiinnostunut saamaan suomen ja Ruotsin tiimiin mukaan

        Kun Tiltulla menee todellisuudessa kaikki pieleen niin hän sepittää itselleen keinotekoisen todellisuuden muinaiselta YYA-ajalta?


    Ketjusta on poistettu 56 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      208
      2143
    2. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      23
      1784
    3. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1415
    4. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      1385
    5. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      52
      1211
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      1042
    7. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      68
      997
    8. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      40
      986
    9. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      307
      963
    10. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      34
      899
    Aihe