Hifistelyä

Fil-a-te-liaako

Postimerkkeily ei sovellu nykyajan lyhytjännitteiseen maailmaan. Hammasteen selvittämisen jotenkin ymmärrän koska se käy suht vsivattomasti, mutta paperin painatuslaadun tai vesileiman en.

Merkeille ei tunnu olevan myöskään 100 % turvallista söilytystapaa sillä edellytyksellä että haluaa myös katsoa kokoelmaansa silloin tällöin, eikä vain pitää pimeässä pankkiholvissa. Siis taskullisista kansioista tai säilytyskirjoista merkki voi ilmavirran tai muun hipaisun perusteella pudota lattialle kengänpohjan alle. Ja kun merkin kunto on ratkaisevan tärkeää arvon kannalta.

Taidan hankkia perusmerkit ja katselka niitä. Jättää vesileimat ja painolaadut harmaaapäisillr papparaisille.

7

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkeakuulee

      Ei ne merkit sieltä putoa, kun pidät kansion pystyssä, kuten kirjahyllyssäkin.

      • jätätuulikaappiin

        Niin ja et kai sä olkkarissa kenkiä pidä? Lattiatkin siitä kuluu, kun pohjassa voi olla sepelinmuruja. Mäntyparketti on perin pehmeää.


    • työt.ei.ole.harrastuksia

      Postimerkkeily ei liene koskaan ollut mikään valtavirran harrastus. Kuten muissakin harrastuksissa, harrastajat voivat olla eri tasoisia, toinen on syventynyt aiheeseen viimeistä pilkkua myöten mutta naapuri voi harrastella vain pintapuolisesti asiaa. Harrastus kun ei ole työtä niin sehän ei haittaa ketään jos on vain pintapuolisesti aiheeseen tutustunut. Syvällinen perehtyjä voi sitten päteä tietämyksellään.
      Kunpa ihmiset vapautuisivatkin työn ikeestä niin aika jäisi sellaiselle mitä oikeasti haluaisi tehdä kuten esim. harrastukset. Harrastuskin menee pilalle jos siitä tulee työ. Harrastus on nimenomaan vapaamuotoista, voi harrastaa jos huvittaa mutta ei ole pakko. Työ sen sijaan on pakkotahtista ja sinne on mentävä vaikka ei huvittaisikaan, muut sääntelevät työtä niin paljon että tekijällä ei ole juurikaan sananvaltaa työhön, yms. yms.

    • Merkittalteen

      Nykyään on hauska keräillä eri aiheisilla kuvilla varustettuja postimerkkejä, kun niitä painotekniikan kehityttyä on paljon saatavilla. Itse keräilen eläin- ja kukka-aiheita. Niitä voi järjestellä kansioihin mielensä mukaan ja katsella silloin kun huvittaa. Eivät ole välttämättä niin arvokkaita, että jos joku tipahtaa, niin ei vahinko ihan hirveästi harmita.
      Täydellisiä maa-kokoelmiahan on melkein mahdoton saada, joten luovutin sen tavoittelun. Talletan kyllä kaikki mieleiseni merkit ja tutkin tarkemmin, jos jokin merkki alkaa kiinnostaa. Mielenkiintoinen harrastus kaikenkaikkiaan.

    • Merkittalteen

      Vielä tuli mieleen, että nykyään on paljon helpompaa saada tietoa merkeistä, kun joka maan kaikki merkit löytyvät netistä.,Esim. Stampworldin sivuilla on kaikista merkeistä kuvat ja selostukset, luettelohinnat, hammastukset jne. Sovelluksen käyttö on ilmaista, vaatii vain rekisteröitymisen.
      Filateliahuutokaupat ja esim. Ebay:n postimerkkisivut ovat mielenkiintoista seurattavaa.

    • Anonyymi

      No valokuvaa ne merkkinsä makrokameralla ja tallentaa kuvat optisina tallenteina. Ja sulkee ne varsinaiset aarteet pankkiholviin.

      Näin voi aina turvallisesti ihailla kokoelmiaan ilman suurennuslaseja ja vahingoittumisen vaaraa.

      Postimerkkinäyttelynkin voisi näin järjestää netissä ilman vaivalloista tavarankuljetusta ja varkaiden pelkoa.

      • Anonyymi

        Mutta niitä kun on niin mukava näperrellä ja järjestellä kokoelmia, liittää uusia merkkejä, tutkia leimoja jne. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1262
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      342
      729
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      680
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      52
      670
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe