Melkoinen puhuri on täällä Espoon rannikolla, puut huojuvat ja pienempiä oksia makaa jalkakäytävillä. Eipä olisi merellä nyt ilo olla, kyllä aallokossa vaahtopäät jo kuohuvat.
Saa nähdä mitä tuhoja nää toistuvat syysmyrskyt aiheuttaa, jokavuotisiahan ne on, nyt vielä lisääntyneet ilmeisesti.
Ennen aina ajattelin myrskyn olevan kuin syyssiivousta,..kaikki kuollut ja irtonainen puista siivoontuu. Liekö vielä samaa vai onko otteet käyneet rajummaksi tällä natisevalla pallolla?
Mielelläni tulin ulkoa sisälle , kohina kuuluu korvissani kun ryhdyn valmistamaan pientä kala salaattia lounaakseni.
Syysmyrsky ravistelee puita
5
128
Vastaukset
Katso Tilannehuone.fi, niin siellä on kartta täynnä puunkuvakkeita.
- sini.sirkku.ek
Ai tuollainenkin kartoitus löytyy! Täällä vain piha on täynnä lehtipuita paria siperianmäntyä ja kuusta lukuunottamatta. Täyttä lehtirunsautta kun tuuli ravistelee, kahisee ja suhiseehan ne melkoisesti.
Syksyyn on haikeaa asettua, poissa ihanan lämpimät aamut , kahvikuppineen aamuasussa parvekkeelle, linnunlaulua ja menoa vähin pukeutumisin.
No, eiköhän tähän taas totu,..Minulla on joka aamu tuo linkki auki, siis tämä Tilannehuone.fi, josta näkee, missä palaa ja mitä tapahtuu.
Olisiko varuilla, kun täällä usein piipaa nuo asuntojen palohälyttimet?
Olihan se surkea kartta, silloin kun tuulet puhalsivat ja näitä kuusenkuvia oli kartta täynä ja monet jäivät ilman sähköä. Minullakin hieman katkoili, mutta ei onneksi katkennut lopullisesti.
Tänään olisi niin hyvä sienestysilma, tai puolukoiden keräilyyn, mutta kai se on luovutettava nuoremmille, jotka hyväksyvät myös nuo hirvikärpäset! Juttelin äsken tuttavani kanssa, että hänellä olisi ollut hyvä puolukkasato, mutta ne "kärpäset"?
Minun kokemus on noista ötököistä, kun keräilin mustikoita jossain Salon-seudulla (mummilla muisti pettää, että misä olin) , niin sinne mustika metsään. Kyllä tunsin nuo ötökät, mutta kun vanha on tottunut jo jos jonkinlaiseen mönkiäiseen, niin sinnikkäästi keräsin marjat ja kotona siivosin itseni.
Olihan toienkin kokemus, kun menimme ihailemaan merenrantaa, oliko, no olkoon mikä hyvänsä, mutta Espoon ja" Sipoon"rajoilla.
Menessä sinne kallioille oli hyvä, mutta kun palasimme sieltä ja jouduimme ohittamaan sen pusikon, niin ne saaperin kärpäset oli kimpussamme.
Minuahan ei paljon hetkauta, jos ei ole tappaja skropinooni, mutta lapseni, jotka jo kammouksuvat etelänmatkoilla tapaamian torakoita?
Päivä hommat on taas ohi,..tässä piti ihan hämmästyä kun lueskelin palstauutisia. Kylläpä Korppis saa ravistelua joltakin, tosin vilkas ja omaa tilaa ottava kirjoittaja hän on, mutta eikös se palstan tarkoitus ole?
Muistan oman palstalle tuloni, miten paljon oli kerrottavaa, ja tosi hauskana sen koin. Susmorsian toppuutteli, että älä kaikkea sano aloituksessa, jätä muillekin mietittävää,..ihan olin helisemässä kun hän otti opettajan niskaotteen.
Kuitenkin neuvova hyväntahtoisuus löi läpi hänessä, minä pidin ja yhä pidän spontanisuudesta.
Ei sellainen varuillaanolo ja epäluulo kaikesta sovi minulle yhtään,..olen juuri niin naiveista naivein kuin ruuneman kerran totesi.Ja viime yönä oli pakkanen etelärannikollakin. "Kesä mennyt on, syksy saapuu", sanoo laulukin.
Ensi viikolla on perennat kaadettava pois penkeistä. Kaikki lehdet kuihtumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211388
- 1131011
- 20952
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus309794- 42720
- 59647
Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on248596- 41591
- 61563
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38555