Järkytys, unohtui kortin tunnusluku ! ?

EKAKERTA-UNOHTUI

Onko tämä ensimmäinen oire dementtiasta ?

Maksupäätteessä luki kortti on sulkeutunu huh huh !

Liian usein yritin uudelleen,
kortti sulkeutui,
mitä nyt
pitääkö ottaa pankkiin yhteyttä,

AUWAA,,,

6

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pertikk

      En usko että demetiaa, joskus ei tule joku nimi tai puh.numeo mieleen, pankkikortin tunnusnumero ei tullu mieleen mutta kotvan kuluttua on tullut.
      Puhelimessa on numeroita ynnä muita juttuja epävarmuuden välttämiseksi yllä.

      • Käsittääkseni täytyy asioida nyt pankissa henk.kohtaisesti, sillä ei ne varmasti puhelimessa sitä voi antaa. Eikös se ole kolmekertaa, kun voi yrittää.

        No, minulla on uhkarohkeasti tunnusluku samassa lokerossa, missä on korttikin, tosin hieman ovalasti laitettu, joten itse sen vain osaan sieltä lukea, koska aika usein joudun sitä vilkaisemaan, kun tapanani on hölöttää kaupankassalla joutavia.

        Sain kyllä aamulla useitatunteja miettiä, mikä olikaan se leivinjauheen korvike kohotusaineena , jolla vois pestä myös kaikenlaista ja yht`äkkiä sen muistin sitten. Ruokasoodaa täytyy ostaa, joten alkava dementia täälläkin, vaikka täytän sudokuja ja ristikoita päivittäin.

        Ristikoissa on kyllä ongelma, kun hetkenpäästä lukemani sana on muuttunut aivan toiseksi ja pienen tauonjälkeen löytyy rataisusanatkin helposti.


      • demeä.se.on

        Päivässä oli odottamatonta hässäkkää. Äsken koneelle tulin. Ensi se automaattinen päivitys kesti tosi pitkään.
        Tunnuslukua en muistanut ensimmäistä kertaa. Onneksi olin merkinnyt sellaisen varalle verkkopankin tunnuslukukansioon.


      • huonosti-on-ny-asiat

        Tunnusluku on ollu pelkästään muistinvarassa, en ole tallettanu yhtään minnekkää,
        pankkiin pitää mennä, ei vaan jaksais,
        autolle ei ole parkkia kuitenkaan lähellä
        jalat ei oikein jaksa kantaa,
        harmittaa,
        toisaaltaan ole pikkuhiljaa odottanu milloin ensimmäin muisti alkaa pätkimään, onhan gtätä ikää jo lähes kahdeksanmymmentä,
        nyt unohdin tunnusluvun ekakertaa,
        olihan se järkytys,
        päätäki särkee ,
        eikä muutenkaa nyt suksi luista,


      • Sellaistahan se,
        ilmanlaatu vaikuttaa meihin ikäihmisiin, puuskutti tuttu rouva rappukäytävässä tänään. Olin menossa ja rouvasihminen ähelsi ohitseni portaissa.
        Toden totta ilma oli seisovaa ja sumuista, varmaan heikko ilmanlaatu pääkaupunkialueella. Ostoksillakin oli hiki otsalla kierrellessä ja kulkiessa.

        Kevyesti olin kyllä pukeutunut, silti kotiin palatessa oli jalat turvoksissa. ilolla tosin tuoreet kalat inspiroi valmistamaan hyvän aterian, saahan kotona tassutella sukkasillaan mukavasti.

        Tuo ilman hapenpuute voi vaikuttaa monella tavoin, kevyemmin hengitän viileän kuulaassa syksyssä.
        Matalasta hernerokka sumusta ei kukaan tykkää.


    • e.lä.mä

      Muisti palaa pätkittäin. Leikillä-- kyllä on sattunut minulle kerran vetäisi konepankkikortin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3880
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3466
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3078
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2920
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1914
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1908
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1749
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1693
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1691
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1644
    Aihe